Co to jest kiretaż otwarty i zamknięty? Jakie są wskazania do zabiegu?

Fot: Andriy Bezuglov / fotolia.com

Kiretaż jest zabiegiem wykonywanym w celu dokładnego oczyszczenia kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego. Kiretaż może być zamknięty lub otwarty – rodzaj zabiegu zależy od głębokości kieszonek. Zabieg zapobiega stanom zapalnym i chorobom przyzębia związanym z nadmiarem kamienia nazębnego.

Kiretaż to zabieg z dziedziny stomatologii dotyczącej chorób przyzębia, nazywanej periodontologią. Polega na dokładnym usunięciu kamienia nazębnego, który na skutek niewłaściwej higieny powoduje powstanie kieszonek przyzębnych. Nawarstwiający się kamień gromadzi się między zębem a dziąsłem, przez co zniszczeniu ulega przyczep nabłonkowy. W efekcie powiększa się szczelina kieszonki, co prowadzi do stanów zapalnych i chorób przyzębia. W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, lekarz może przeprowadzić kiretaż otwarty lub zamknięty.

Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty, nazywany także poddziąsłowym, jest zabiegiem mało inwazyjnym. Mimo to wiele osób obawia się związanym z nim dolegliwości bólowych. Zabieg jest przeprowadzany, gdy u pacjenta na skutek niewłaściwej higieny dochodzi do gromadzenia się osadu w kieszonkach przyzębnych. Kiretaż zamknięty jest wykonywany, gdy głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm.

Celem kiretażu zębów jest usunięcie kamienia nazębnego, resztek pokarmowych i osadu bakteryjnego z kieszonek. Dzięki temu ulegają one spłyceniu i zbliznowaceniu, po czym pokrywają się świeżym, zdrowym nabłonkiem.

Kiretaż zamknięty wykonuje się bez rozcinania dziąsła. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i innych dolegliwości. Najpierw dentysta odchyla błonę śluzową, aby odsłonić korzeń zęba. Następnie korzysta ze specjalistycznych narzędzi, dzięki którym może dokładnie oczyścić powierzchnię korzenia, a także usunąć ziarninę i nabłonek ze ściany dziąsłowej oraz dna kieszonki. W trakcie zabiegu może wystąpić krwawienie dziąseł.

Kiretaż zamknięty – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu kiretażu zamkniętego należy ściśle przestrzegać poniższych zaleceń, aby zminimalizować dolegliwości bólowe i przyspieszyć gojenie kieszonek:

  • zanim ustąpi znieczulenie miejscowe przyjąć tabletkę przeciwbólową (nie wolno stosować aspiryny),
  • leki przeciwbólowe stosować przez 2 dni po zabiegu,
  • w przypadku nadwrażliwości bólowej płukać zęby ciepłym roztworem soli (1/2 łyżeczki soli rozpuścić w 120 ml ciepłej wody),
  • unikać szczotkowania i nitkowania zębów przez 12 godzin po zabiegu,
  • po upływie 12 godzin od zabiegu 2 razy dziennie szczotkować zęby delikatnie, ale dokładnie,
  • unikać pokarmów kleistych, twardych, szorstkich i wymagających intensywnego żucia przez 2 dni po zabiegu,
  • zaprzestać palenia tytoniu,
  • przy czasowej nadwrażliwości na zimno stosować specjalne pasty przez 1–2 tygodnie po zabiegu,
  • po 7–14 dniach udać się kontrolę do lekarza prowadzącego leczenie.

Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty wykonywany jest w przypadku kieszonek bardzo głębokich. Zabieg jest bardziej inwazyjny, ponieważ wiąże się z koniecznością przecięcia i odsunięcia dziąsła oraz powierzchni korzeni zębów. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog dokładnie oczyszcza kieszonki trzyzębne i usuwa kamień oraz inne osady. Następnie powierzchnia korzenia zostaje wygładzona, a odsłonięte dziąsła są zszywane.

Całkowite odsłonięcie kieszeni pozwala na dokładne oczyszczenie korzenia zęba oraz kości. W przypadku silnego stanu zapalnego i związanych z nim ubytków kostnych stomatolog może wykonać uzupełnienie za pomocą materiału kościozastępczego.

Po otwartym kiretażu zęba pacjentowi mogą dokuczać dyskomfort i dolegliwości bólowe wynikające z nacięcia dziąsła. Do skutków ubocznych zalicza się także:

  • zasinienie lub przebarwienie policzka lub wargi,
  • czasową utratę czucia w miejscu, w którym wykonywany był zabieg,
  • niewielkie krwawienie z nacięcia,
  • nadwrażliwość na zimne i ciepłe potrawy,
  • czasową ruchomość zębów.

Kiretaż otwarty – zalecenia po zabiegu

Podobnie jak w kiretażu zamkniętym, pacjent powinien stosować leki przeciwbólowe (aspiryna jest wykluczona) oraz antybiotyki przepisane przez lekarza. Zalecane jest zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu oraz unikanie gwałtownego pochylania się, które może powodować przekrwienie dziąseł, przez przynajmniej 2 doby po zabiegu. Pacjent powinien stosować półpłynną dietę i unikać gryzienia oraz żucia twardych pokarmów przez tydzień po zabiegu.

Zęby należy myć miękką szczoteczką przeznaczoną dla osób po zabiegach chirurgicznych. Jamę ustną można płukać roztworem soli, ale nie wolno stosować nici dentystycznych, ponieważ mogą przyczynić się do rozejścia szwów.

Kiretaż laserowy

W niektórych klinikach wykonywane są zabiegi kiretażu laserowego. Jest to nowoczesna metoda usuwania kamienia, która pozwala na niezwykle precyzyjne usunięcie wszelkich osadów z powierzchni korzeni. Specjalny system kontroli zwrotnej zapobiega uszkodzeniu zdrowych tkanek zęba i zapewnia ochronę tkanek okołokorzeniowych. Zabieg nie jest refundowany.  

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 16.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej