Co to jest endometrium i co należy zrobić, gdy nastąpi jego przerost?

Fot: blackday / fotolia.com

Jednym z głównych objawów endometriozy jest zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienie oraz towarzyszące temu bóle podbrzusza i okolicy jajników powstałe na skutek przerostu endometrium. Badania, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu niepokojących zmian w obrębie macicy to m.in. USG narządu rodnego.

Co to jest endometrium?

Endometrium to inaczej błona śluzowa macicy, którą posiadają wszystkie ssaki. Przez niektórych nazywana również wyścieliskiem. Charakteryzuje się szczególną wrażliwością na działanie hormonów płciowych, w tym przede wszystkim estrogenu i progesteronu. Powierzchnia endometrium macicy zmienia się wraz z każdą z faz cyklu miesięcznego kobiety.

Ginekolodzy zalecają swoim pacjentkom regularne kontrolowanie błony śluzowej macicy. Takie podejście pozwala wykryć zachodzące w jej obrębie zmiany we wczesnym stadium. Niepożądane przeobrażenia śluzówki mogą prowadzić do licznych powikłań, wśród których najczęściej wyróżnia się: zapalenie błony śluzowej macicy, jak również guz endometrialny.

Zobaczcie, czym jest endometrioza:

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Przerost endometrium - objawy

Przerost endometrium jest dość często występującą dolegliwością. Schorzenie to może dotknąć zarówno kobiety miesiączkujące, jak i te, które mają już za sobą menopauzę.

Wpływ na zmiany zachodzące w grubości i powierzchni błony śluzowej macicy mają przede wszystkim wspomniane wcześniej hormony. Ich poziom stężenia jest kluczowy, jeżeli chodzi o kwestię wielkości endometrium:

  • gdy rośnie poziom estrogenu w fazie dojrzewania w jajnikach pęcherzyka Graafa, endometrium silnie się rozrasta,
  • w przypadku, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, następuje wzrost poziomu progesteronu, który minimalizuje ów rozrost i powoduje złuszczanie się błony śluzowej macicy.

Tak więc za bezpośrednią przyczynę występowania niekorzystnych zmian w endometrium należy uznać nieprawidłową gospodarkę hormonalną organizmu.

Wśród objawów, które powinny wzbudzić niepokój kobiet i mogą świadczyć o przeroście endometrium, wymieniane są m.in.:

  • bóle podbrzusza i jajników,
  • zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienie,
  • obecność skrzepów w krwi miesiączkowej,
  • częste krwawienia występujące pomiędzy cyklami,
  • pojawienie się krwawienia po dłuższym braku miesiączki (u kobiet po menopauzie),
  • ból podczas stosunku płciowego,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • a nawet nietrzymanie moczu.

Objawy te wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem ginekologiem oraz przeprowadzenia odpowiednich badań. Należy pamiętać, że przerost endometrium bardzo często wymaga podjęcia szybkiego leczenia. Nieleczone schorzenie może prowadzić do pojawienia się innych nieprzyjemnych dolegliwości, które w konsekwencji mogą znacząco obniżyć jakość życia. Częstokroć ignorowanie objawów w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do zaburzenia normalnego funkcjonowania, a także groźnych powikłań.

Schorzenie to dotyka najczęściej kobiety po 55. roku życia. Należy mieć na uwadze fakt, iż u kobiet po menopauzie, które dodatkowo zmagają się z nadciśnieniem, otyłością czy cukrzycą, może wystąpić większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka endometrium.

Jakie badania potwierdzają przerost endometrium?

Prawidłowe zdiagnozowanie przerostu endometrium wymaga wykonania odpowiednich badań. Najczęściej ginekolog sugeruje pacjentkom wykonanie podstawowego badania, czyli USG narządu rodnego. USG ma na celu określenie grubości endometrium.

Czasami wykonywana jest także histeroskopia, czyli badanie pozwalające ocenić stan szyjki i jamy macicy. Wykonuje się również biopsję endometrium, która ma na celu zbadanie pod mikroskopem niewielkiej ilości komórek błony śluzowej macicy. Badanie to pozwala określić czy w obrębie macicy występują jakiekolwiek zmiany nowotworowe lub też stan przednowotworowy.

Leczenie schorzenia opiera się przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiedniej terapii hormonalnej. Jednak, jeżeli zmiany są zaawansowane, a endometrium jest przerośnięte lekarze najczęściej zalecają wykonanie wyłyżeczkowania jamy macicy.  

Zobaczcie, jak przebiega endometrioza: 

Zobacz film: Historia Katarzyny, która chorowała na endometriozę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej