Egzoszkielet to urządzenie, które szeroko wykorzystywane jest w rehabilitacji. Ale nie tylko. Jakie możliwości ma egzoszkielet i jaka była historia jego powstania?
Wbrew pozorom egzoszkielet nie jest żadnym nowym wynalazkiem. Pierwsze urządzenia powstały jeszcze w XIX wieku. Były robione z drewna z myślą o żołnierzach, którym miała pomagać w walce. Co ciekawe w wojsku egzoszkielety stosowane są po dziś dzień. Dzięki nim żołnierze mają więcej siły, mogą biegać na dłuższe dystanse, a także przenosić bardzo ciężkie rzeczy, np. pociski.
Zobacz także: Egzoszkielet - jak działa i kiedy się z niego korzysta?
Skąd się wziął pomysł na stworzenie egzoszkieletu? Jak tłumaczy prof. Krzysztof Łabuzek - z obserwacji natury. Więcej o tym, jak powstawały egzoszkielety dowiecie się z powyższego filmu.
Warto zaznaczyć, że z egzoszkieletów korzystają także osoby, które pracują w przemyśle lub fabrykach. Z takiego wsparcia korzystają przede wszystkim ci pracownicy, którzy zmuszeni się są długo trzymać ręce w górze. Egzoszkielet pozwala uniknąć omdlenia, a pracownik ma po prostu więcej siły. Z takie wzmocnienia korzystały także kelnerki na Oktoberfest, czyli corocznym święcie piwa.
Egzoszkielet to urządzenie, które szeroko stosowane jest w rehabilitacji. Korzystają z niego nie tylko osoby, że schorzeniami, które prowadzą do osłabienia nerwów czy mięśni (np. stwardnienie rozsiane). Dzięki treningowi na egzoszkielecie osoby sparaliżowane np. po wypadkach (pod warunkiem, że nie doszło do całkowitego przerwania rdzenia kręgowego) mają szanse znowu stanąć na nogi.