Co to jest dysforia? Przyczyny, objawy i sposoby jej leczenia

Fot: Colin Hawkins / gettyimages.com

Dysforia zaliczana jest do stanów obniżonego nastroju. Specjaliści wymieniają wiele przyczyn jej powstania. Za tę przypadłość odpowiadać mogą zarówno choroby i zaburzenia psychiczne, jak i somatyczne. Osoby dysforyczne określają swoje położenie i życiową sytuację jako negatywne.

Dysforia stanowi całkowite przeciwieństwo euforii, która jest stanem radosnego, pozytywnego pobudzenia. Rzeczywistość w dysforii postrzegana jest w pesymistycznie. Osoba o obniżonym nastroju traci wiarę w to, że cokolwiek w jej życiu może się poprawić. Jest rozdrażniona, wybuchowa i gwałtowna.

Co to jest dysforia?

Dysforia definiowana jest jako wyolbrzymione, nadmierne przeżywanie w negatywny sposób codziennych zdarzeń. Przejawia się reakcjami nieadekwatnymi do zaistniałych sytuacji. Nazwa tego stanu wywodzi się z języka greckiego od słów δυσ – „trudność” oraz φέρω – „znosić”. Leczenie dysforii determinują odpowiadające za jej powstanie czynniki.

Jakie są przyczyny dysforii?

Przyczynami obniżonego nastroju bywają choroby i zaburzenia psychiczne, w tym np. schizofrenia, charakteropatie, zaburzenia osobowości i depresja. Jej podłoża można upatrywać też w schorzeniach somatycznych np. w niektórych odmianach padaczki czy zespołach otępiennych (np. chorobie Alzheimera). Dodatkowo może wynikać z nieodpowiedniego przygotowania do życia w społeczeństwie, co jest konsekwencją wyręczania we wszystkim w okresie dzieciństwa. Dysforia obserwowana bywa także u niektórych osób zażywających substancje psychoaktywne.

Objawy dysforii

Dysforia objawia się obniżeniem nastroju. Zmagająca się z nią osoba pała do siebie niechęcią, a w skrajnych przypadkach nawet nienawiścią. Typowe jest dla niej rozżalenie, wybuchowość, zrzędliwość, gniew, rozdrażnienie, rozgoryczenie, poddawanie się, agresja, brak zdolności cieszenia się. Reagowanie w taki sposób pojawia się w sytuacjach, które dla pozostałej części społeczeństwa nie stanowią podstaw do tak gwałtownego zachowania.

Osoby z nastrojem dysforycznym doświadczają często uczucia bezradności. Tkwią w przekonaniu, że podejmowanie jakichkolwiek działań jest bezsensowne, gdyż zapewne nie przyniesie to żadnego skutku. Nie potrafią rozwiązywać problemów, ponieważ z góry zakładają, że nie poradzą sobie z nimi. W konsekwencji biernie poddają się biegowi zdarzeń. Odczuwany brak wyjścia z sytuacji sprawia, że oczekują od innych rozwiązania trudnych kwestii, niekiedy nawet domagają się tego.

Wszystkie towarzyszące dysforii dolegliwości w znacznym stopniu rzutują na jakość życia, relacje społeczne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z powodu pesymizmu i życiowej bierności ludzie z obniżonym nastrojem nie rozwijają się, stoją w miejscu, porzucają realizację celów, zamykają się w swoim świecie, odsuwają od siebie ludzi. Cierpiący na zaburzenie dysforyczne należą do grupy podwyższonego ryzyka rozwoju depresji.

Zobaczcie, jakie są pierwsze objawy depresji:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Na czym polega leczenie dysforii?

Leczenie dysforii podyktowane jest w dużej mierze podłożem jej powstania. W przypadku, gdy stanowi efekt spowodowanej złym wychowaniem życiowej niezaradności i bezradności, leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Z kolei, kiedy dysforia jest wynikiem choroby lub zaburzenia psychicznego, oprócz sesji z psychiatrą konieczna bywa farmakoterapia z użyciem leków uspokajających lub przeciwdepresyjnych.

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (z ang. premenstrual dysphoric disorder, PMDD) to forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego, która przejawia się bardziej uporczywymi i silniejszymi dolegliwościami. Nie poznano dokładnie przyczyn powstania tego stanu. Badacze wskazują jednak, że czynnikiem predysponującym może być nadwrażliwość na wahania stężeń hormonów płciowych. Z przypadłością tą zmaga się 2–6% kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Czym jest dysforia płciowa?

Dysforia płciowa (z ang. gender dysphoria, GD) uwidacznia się w zaburzeniach tożsamości płciowej (z ang. gender identity disorder, GID), czyli rozbieżnościach między płcią anatomiczną a psychiczną. Rozumie się ją jako uporczywy dyskomfort, dystres w związku z różnicami między płcią doświadczaną i wyrażaną a przypisaną. Źródłem cierpień wynikających z posiadania ciała niezgodnego z identyfikacją psychiczną np. przez dziewczynkę, która czuje się chłopcem i pragnie zachowywać się po męsku, jest przede wszystkim brak społecznej akceptacji dla nietypowych zachowań. Dysforia płciowa zdiagnozowana może być razem z towarzyszącym zaburzeniem rozwoju płciowego lub bez niego.

Czym jest dysforia postkoitalna?

Dysforia postkoitalna (z ang. post-coital dysphoria, PCD) to stan pojawiający się po stosunku seksualnym, który objawiać się może niewyjaśnionym smutkiem, płaczliwością, drażliwością, uczuciem niepokoju, strachem, poczuciem zagubienia. Nieuzasadnione złe samopoczucie po seksie mija przeważnie samoistnie po 2 godzinach od współżycia. Przypadłość do niedawna badana była wyłącznie w odniesieniu do kobiet, lecz w ostatnich latach specjaliści zaczęli analizować jej występowanie również w populacji mężczyzn. Przyczyny powstania zaburzenia nie zostały jak dotąd do końca poznane. Specjaliści uważają, że mogą mieć związek z przeszłością naznaczoną przemocą na tle seksualnym lub dysfunkcjami seksualnymi.

Bibliografia:

1. M. Puszyk, D. Czajeczny, Dysforia/rozbieżność płciowa u dzieci – kontrowersje diagnostyczne i terapeutyczne, [w:] „Advances in Psychiatry and Neurology”, 2017, 26(2), s. 96–108.

2. M. Olajossy, A. Gerhant, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – problem z pogranicza psychiatrii i ginekologii, [w:] „Current Problems of Psychiatry”, 2011, 12(2), s. 163–170.

3. W. Krawczyk, E. Rudnicka-Drożak, Zespół napięcia przedmiesiączkowego, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2011, 17(3), s. 145–147.

Opublikowano: 28.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej