Co to jest DHT? Badanie DHT – wskazania, przebieg, normy. Naturalne blokery DHT

Fot.: Andrew Brookes / Getty Images

Badanie DHT z surowicy krwi wykonywane jest w celu określenia nadmiaru lub deficytu androgenów u przedstawicieli obu płci. U mężczyzn nadmiar DHT stwierdza się w przypadku łysienia typu androgenowego i przerostu prostaty, u kobiet przy hirsutyzmie i zaburzeniu miesiączkowania.

Pod DHT kryje się jeden z silnie działających androgenów, jakim jest dihydrotestosteron, który wykazuje 2–6 razy większą aktywność niż testosteron. Badanie DHT wskazane jest mężczyznom zmagającym się z problemem łysienia androgenowego. Nierzadko wykonuje się je także u kobiet, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania czy zespół policystycznych jajników.

Co to jest DHT?

DHT to hormon o nazwie dihydrotestosteron (wzór sumaryczny C19H30O2), czyli aktywna forma testosteronu, która powstaje na skutek działania enzymu 5-α-reduktazy. Wydzielany jest częściowo przez jądra, jajniki i nadnercza. DHT jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego ciała. Dihydrotestosteron podczas życia płodowego wpływa na proces różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. Na etapie dojrzewania odpowiada za wytworzenie u chłopców licznych drugorzędowych cech płciowych. W trakcie dorosłego życia dihydrotestosteron uczestniczy w tworzeniu płynu nasiennego i determinuje prawidłową masę gruczołu krokowego. Wśród innych zadań DHT wymienia się prawidłowy poziom libido, zdolność do utrzymania erekcji, wzrost sprawności układu nerwowego, regulowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi.

W jakim celu wykonuje się badanie DHT?

DHT to badanie wykonywane w celu określenia stężenia dihydrotestosteronu u osób, które zmagają się z bezpłodnością, trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, hipogonadyzmem (defekt układu rozrodczego objawiający się dysfunkcją gonad, tj. kobiecych jajników lub męskich jąder, które nie produkują hormonów ani gamet, czyli odpowiednio jaj i plemników).

Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, badanie DHT wskazane jest w diagnostyce łysienia typu androgenowego (charakterystyczny typ łysienia obejmujący początkowo skronie, a następnie także czubek głowy), podejrzenia nowotworu jąder i kontroli terapii lekami hamującymi aktywność 5-alfa-reduktazy, które stosowane są przeważnie w terapii nowotworu prostaty.

Badanie DHT u kobiet przeprowadza się w sytuacji występowania zaburzeń miesiączkowania, podejrzenia zespołu policystycznych jajników, wrodzonego przerostu nadnerczy, guzów nadnerczy oraz hirsutyzmu, czyli występowania nadmiernego owłosienia typu męskiego, które zlokalizowane jest w obrębie twarzy, klatki piersiowej, brzuchu, okolicy sromu, odcinku krzyżowym. Dodatkowo wykorzystywane jest do kontroli przebiegu androgenowej terapii zastępczej.

Z kolei w populacji dzieci oznaczenia DHT dokonuje się w sytuacji zjawiska niejednoznaczności płci, czyli zaburzeń rozwoju seksualnego.

Badanie DHT – wiadomości ogólne

Badanie DHT kosztuje około 50 zł. Nie wymaga od chorego żadnego specjalnego przygotowania. Nie ma nawet konieczności bycia na czczo. Wskazane jest na około 30 minut przed badaniem wypicie szklanki niegazowanej wody lub gorzkiej herbaty. DHT to badanie z krwi. Materiał stanowi krew żylna pobrana przeważnie z żyły łokciowej. Czas oczekiwania na wynik wynosi średnio kilka dni roboczych.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Badanie DHT – interpretacja wyników

Poziom DHT w badaniu jest odrębnie analizowany dla kobiet i mężczyzn. Norma dihydrotestosteronu u mężczyzn wynosi 250–750 ng/l. W przypadku kobiet wyniki analizuje się także biorąc pod uwagę czas przed i po menopauzie. W związku z tym norma DHT u kobiet przed menopauzą wynosi 25–350 ng/l, a znajdujących się w okresie pomenopauzalnym: 10–180 ng/l. W zdecydowanej większości przypadków nieprawidłowy wynik badania DHT dotyczy jego nadmiernej ilości.

Czym są naturalne blokery DHT?

Naturalne blokery DHT to substancje, które są w stanie ograniczyć wzrost DHT i zmniejszyć aktywność enzymu 5-alfa reduktazy. Mogą być stosowane wewnętrznie (jako składnik suplementów diety mających przeważnie postać tabletki) lub – w przypadku łysienia typu męskiego – zewnętrznie w formie wcierek, szamponów czy ampułek.

Wybrane blokery DHT naturalnego pochodzenia:

  • lizyna – organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy aminokwasów białkowych i aminokwasów niezbędnych, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, w związku z czym musi być dostarczany razem z dietą. Niedobór lizyny objawia się rozdrażnieniem, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci;
  • biotyna – zwana też witaminą B7 lub H, organiczny związek chemiczny z grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej naturalne źródła stanowią m.in. orzechy włoskie i ziemne żółtko jaj, wątroba, migdały, kraby, sardynki, brązowy ryż, marchew, pomidory. Wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry i włosów, w tym poprawia metabolizm mieszka włosowego;
  • kwas azelainowy – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów dikarboksylowych, który zmniejsza aktywność DHT, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
  • Inne – np. wierzbownica drobnokwiatowa, aloes, zielona herbata, pokrzywa zwyczajna, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej