Co to jest botoks i jak się go używa? Zalecania, przeciwwskazania i skutki uboczne

Fot: Pixabay / pixabay.com

Botoks zaczęto wykorzystywać do leczenia już w latach 70. XX w., ale zasłynął on dopiero jako uniwersalny środek odmładzający i poprawiający wygląd twarzy. Najczęściej stosowany jest do ostrzykiwania okolic oczu, podnoszenia brwi czy usuwania zmarszczek.

Początkowo korzystanie z botoksu budziło wiele mieszanych uczuć, ale dzisiaj stał on się niezwykle popularnym środkiem kosmetycznym pozwalającym na usunięcie zmarszczek.

Co to jest botoks?

Botoks to najbardziej popularna nazwa botuliny (jadu kiełbasianego), czyli jednej z najsilniejszych naturalnie występujących toksyn, która prowadzi do porażenia mięśni. Do zabiegu wykorzystuje się ją w formie mocno rozcieńczonej, dlatego jest bezpieczna.

Botulina poraża mięśnie i nerwy oraz blokuje przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu tkanki stają się wiotkie, a skóra zostaje wygładzona.

Pionierskim wykorzystaniem botoksu było użycie go w latach 70. XX w. do leczenia zeza. Wkrótce potem zaczęto stosować go także w innych chorobach charakteryzujących się nieprawidłowym napięciem mięśniowym, takich jak:

  • kurcz powiek,
  • połowiczy kurcz twarzy,
  • tiki nerwowe,
  • kręcz karku,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • achalazja przełyku,
  • nadmierna potliwość,
  • nadmierna spastyczność,
  • napięciowe bóle głowy i migreny.

Botoks – zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce botoks zaczęto stosować dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, jednak szybko zyskał dużą popularność. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wygładzania zmarszczek pionowych czoła, poziomych linii czoła oraz promienistych – tzw. kurzych łapek. Używa się go również w zmarszczeniach nasady nosa, fałdach nosowo-wargowych, zmarszczkach wokół ust oraz brody i szyi.

Do jakich zabiegów wykorzystuje się toksynę botulinową? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Kiedy i do jakich zabiegów wykorzystuje się toksynę botulinową? Źródło: Klinika urody.

Botoks – jak wygląda zabieg?

Zabieg ostrzykiwania botoksem jest bezpieczny i trwa około 20 minut. Najczęściej wykonuje się go bez znieczulenia. Mała ilość toksyny botulinowej jest wstrzykiwana w wybrane miejsce. Pierwsze efekty zabiegu widać już po dwóch dniach, jednak aby cieszyć się nimi w pełni, należy poczekać około 7–10 dni. W wyniku ostrzykiwań produkowane są dodatkowe włókna kolagenowe, co utrzymuje się około pół roku. Dlatego zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy.

Botoks – przeciwwskazania do zabiegu

Do wykonaniu zabiegu z użyciem botoksu istnieje wiele przeciwwskazań, a najczęstsze z nich to:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu,
  • niektóre leki,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby skóry,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • Alzheimer,
  • czynna opryszczka,
  • ciąża,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne.

Nie ma przeciwwskazań do używania botoksu u dzieci i bywa on wykorzystywany w leczeniu chorób. Stosowanie go w kosmetyce u młodych osób jest dyskusyjne – niektórzy specjaliści odradzają używanie tej metody przed wykształceniem się zmarszczek.

Zobacz także: Zatrucie jadem kiełbasianym – botulizm. Po jakim czasie występują objawy?

Botoks – zalecenia po zabiegu

Botoks swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysokiej skuteczności, ale również krótkiemu okresowi rekonwalescencji. Zaraz po zabiegu miejsce nakłucia uciska się bądź okłada lodem, aby zapobiec powstawaniu krwiaka. Dodatkowo przez około 5–6 godzin powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania leczonego obszaru, a przez 24 godziny wzmożonego wysiłku fizycznego. Przez tydzień nie należy narażać się na duże wahania temperatury – na przykład w saunach, łaźniach czy kriokomorach oraz nie można stosować peelingu. Również alkohol jest zabroniony przez co najmniej 48 godzin po botoksie.

Jakie efekty uboczne wywołuje botoks?

Botoks rzadko daje efekty uboczne, można jednak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez dokładne stosowanie się zaleceń lekarza oraz dokładnie informowanie go o zażywanych lekach i aktywnych chorobach. Najczęstszym powikłaniem po zabiegu są drobne krwiaki, ale w rzadkich wypadkach może też dojść do:

  • bólu w miejscu zabiegu,
  • nieestetycznego efektu,
  • objawów grypopodobnych,
  • zaburzenia widzenia;
  • opadnięcia powieki,
  • opuchnięcia powieki,
  • problemów z mimiką twarzy.

Botoks w kremie

W wielu sklepach dostępne są tak zwane “botoksy w kremie”, które mają dawać efekt zbliżony do zabiegu. Jest to pewnego rodzaju oszustwo ze strony producenta, ponieważ maści te, mimo że podawane są w imponujących strzykawkach, nie zawierają botuliny. Są to po prostu silnie wygładzające kremy korygujące zmarszczki, których efekt utrzymuje się przez parę godzin.

Botoks czy kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w organizmie substancja, której syntetyczny odpowiednik można wykorzystać do wygładzania twarzy. Może on być alternatywą dla osób, które mają przeciwwskazania do stosowania botuliny. Ponadto podczas gdy botoksem ostrzykuje się górną część twarzy, to kwas hialuronowy jest częściej używany do modelowania ust, nosa i brody. Wykazuje on również działanie odżywiające skórę.

Czy botoks to jedyne rozwiązanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co zamiast botoksu? Krzysztof Gojdź radzi Źródło: przeAmbitni.pl

Bibliografia:

  1. http://www.nowaestetyka.pl/botox-przeciwwskazania/.
  2. http://botoks-botox.pl/botulina/co-jest-botox-botoks.html.
  3. https://dermatolog.pl/zabiegi/botoks-2/.
Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej