Co to jest badanie histopatologiczne? Czas oczekiwania na wyniki

Fot: karakedi35 / stock.adobe.com

Badanie histopatologiczne można wykonać na dowolnym wycinku skóry lub błony śluzowej pobranej z chorego miejsca. Po poronieniu wykonuje się badanie tkanek wydobytych przy łyżeczkowaniu, dzięki czemu można określić przyczynę utraty ciąży.

Badanie histopatologiczne szyjki macicy jest istotnym elementem diagnostyki raka i pozwala go wykryć na dość wczesnym etapie. Wskazaniem do jego wykonania są nieprawidłowe wyniki cytologii i trudno gojące się nadżerki. Wycinki do badania pobiera się również z innych miejsc organizmu.

Co to jest badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne polega na uważnym oglądaniu pod mikroskopem wycinka skóry lub błon śluzowych. Aby pobrać taki wycinek, wykonuje się biopsję skóry – czasami zabieg ten przeprowadza się podczas zabiegu (łyżeczkowanie po poronieniu, usuwanie podejrzanych zmian skórnych). Można ją także wykonać niezależnie i wówczas najczęściej podaje znieczulenie miejscowe.

Pobrany wycinek jest preparowany, a następnie oglądany pod mikroskopem przez specjalistę patologa, który poszukuje w nim nieprawidłowości – komórek nowotworowych, komórek o nieprawidłowym kształcie, zwłóknień, naczyń krwionośnych i wszelkich innych podejrzanych zmian w obrębie tkanki.

Można wykonać na przykład badanie histopatologiczne znamion, jelita grubego, żołądka czy skóry głowy. Każde z nich odbywa się na takiej samej zasadzie, jedynie podczas biopsji może być konieczne zastosowanie innego rodzaju znieczulenia.

Badanie histopatologiczne szyjki macicy

Badanie histopatologiczne szyjki macicy wykonuje się, gdy pojawiają się na niej trudno gojące się, nawracające nadżerki lub przy nieprawidłowościach w cytologii. Jest ono bardzo ważnym elementem diagnostycznym w chorobach nowotworowych i pozwala na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy. Nawet w przypadku istniejących już guzów ma ono duże znaczenie, ponieważ umożliwia ocenę ich rodzaju i złośliwości.

Zobacz też: Konizacja szyjki macicy - wskazania, zabieg, gojenie

Badanie histopatologiczne po poronieniu – badanie po łyżeczkowaniu i badanie łożyska

Jeżeli dojdzie do poronienia z nieznanych przyczyny, szczególnie jeśli wystąpi ono po 8 tygodniu ciąży lub nie jest to pierwsze poronienie kobiety, wykonuje się badanie histopatologiczne, które umożliwi poznanie przyczyn utraty ciąży. Jeżeli szpital, w którym leży kobieta po łyżeczkowaniu, nie wykona takich badań, można z niego wypożyczyć zabezpieczone preparaty i przesłać je do laboratorium genetycznego.

Ile kosztuje badanie histopatologiczne płodu i czy warto jest wykonywać?

Podstawowe badanie histopatologiczne płodu wykonuje się w szpitalu, aby potwierdzić, że zabieg łyżeczkowania został wykonany prawidłowo oraz wykluczyć, że jego przyczyną jest nowotwór. W przypadku starszej ciąży konieczne jest także określenie płci płodu, aby szpital mógł wydać rodzicom kartę zgonu dziecka.

Bardziej szczegółowe badania genetyczne można wykonać prywatnie, ale są one stosunkowo drogie – ich cena w zależności od ilości schorzeń, które wykrywają, wynosi od 800 do 1500 zł. Polecane są osobom, które przeszły kilka poronień i nie wykryto ich przyczyny.

Podstawowe badanie histopatologiczne warto wykonać, ponieważ często pomaga rodzicom uporać się z wiadomością o utracie ciąży – świadomość, że ich dziecko mogłoby być ciężko lub nieuleczalnie chore sprawia, że łatwiej zaakceptować jego odejście. Ponadto jest ono konieczne dla podjęcia dalszych kroków przez lekarza.

Poszerzony pakiet badań genetycznych zazwyczaj może dostarczyć dodatkowych informacji odnośnie planowanie ciąży, jednak ze względów psychologicznych nie zawsze jest zalecany – świadomość, że istnieje, nawet niewielka, możliwość wystąpienia aberracji genetycznych u dziecka może negatywnie wpływać na stan psychiczny matki.

Badanie histopatologiczne znamion

Ze względu na profilaktykę raka skóry każde wycinane znamię poddaje się badaniu histopatologicznemu. Jest to standardowa procedura i nie należy wpadać w panikę, gdy lekarz usuwający znamiona zleci takie badanie.

Badanie histopatologiczne żołądka i jelita grubego

Badania histopatologiczne żołądka lub jelita grubego wykonuje się w przypadku przedłużających się zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Oczekując na wyniki, należy zachować spokój i pamiętać, że ten rodzaj badania nie służy wyłącznie do wykrywania zmian nowotworów. W przypadku żołądka badanie to może potwierdzić wrzody lub zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Natomiast pobranie wycinków z jelita może pomóc w diagnozie zapaleń jelita i chorób autoimmunologicznych – celiakii, choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Ile się czeka na wynik badania histopatologicznego?

Oczekiwanie na wynik badania histopatologicznego może być bardzo trudne i stresujące dla osób zastanawiających się, czy zachorowały na nowotwór. Należy jednak pamiętać, że badania takie wykonuje się profilaktycznie w przypadku najmniejszej szansy, że doszło zachorowania na tę groźną chorobę, a nie po to by ją potwierdzić.

Na wynik badania czeka się 1–6 tygodni, a o szczegóły należy pytać podczas biopsji.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej