Co to jest awersja? Na czym polega awersja do ryzyka?

Fot: Minerva Studio / fotolia.com

Awersja to słowo oznaczające silną niechęć do kogoś lub czegoś. Czasami przyjmuje patologiczną formę, która objawia się nieodpowiednimi zachowaniami w stosunku do danej osoby lub grupy osób. Rozwija się na skutek nieprzyjemnych doznań lub modelowania.

Awersja bywa także wykorzystywana jako mechanizm leczenia niektórych zaburzeń. Wówczas chcąc wyeliminować niepożądane zachowanie, łączy się je z nieprzyjemnym czynnikiem. Metoda ta nazywana jest warunkowaniem awersyjnymi.

Co to jest awersja?

Awersja jest silną, trudną do opanowania niechęcią. Może być przejawiana w stosunku do ludzi – jednej osoby lub całej grupy osób (na przykład o określonym wyglądzie, poglądach czy narodowości).

Awersja może dotyczyć praktycznie każdego przedmiotu, z którym człowiek ma styczność. Często pojawia się w stosunku do określonych pokarmów i być tak silna, że odmawia się ich spożywania. Może też objawiać się jako niechęć do pewnych elementów otoczenia czy ubioru.

Awersja może być związana również z niektórymi zachowaniami. Najczęstszą i najdotkliwszą formą niechęci tego typu jest awersja seksualna, która jest silną dysfunkcją.

Awersja – jak powstaje?

Awersja najczęściej powstaje na dwa sposoby. Po pierwsze może do niej dojść na skutek warunkowania klasycznego, w którym dany bodziec bardzo silnie zacznie kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Na przykład jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego danym rodzajem pokarmu, można przejawiać do niego awersję przez resztę życia. Czasem dochodzi do jej uogólnienia, przez co obejmuje ona szerszą grupę produktów lub ludzi przejawiających cechy podobne do podstawowego źródła awersji. Osoba skrzywdzona przez kogoś o wyraźnych, krzaczastych brwiach może zacząć odczuwać niechęć do wszystkich ludzi wyróżniających się tą cechą.

Polecamy: Terapia poznawczo-behawioralna - założenia, przebieg, wady i zalety

Drugim sposobem powstawania awersji jest modelowanie. Jest to uczenie się poprzez obserwację modelu, czyli osoby, na której można się wzorować. W ten sposób awersja do pewnych rzeczy lub ludzi może zostać przekazana dzieciom przez ich rodziców. Jeśli matka odczuwa awersję do jakiejś grupy ludzi ze względu na nieprzyjemne doświadczenia życiowe, to jej dziecko przejmuje ją na zasadzie modelowania.

Awersja do ryzyka

Awersja do ryzyka jest dobrze zbadanym mechanizmem psychologicznym, a charakteryzuje ją unikanie sytuacji ryzykownych lub potencjalnie ryzykownych. Ze względu na lęk przed niepewną sytuacją wiele osób podejmuje nieracjonalne decyzje w oparciu o silne emocje i rezygnuje z lepszych opcji, które mogłyby im przynieść większe korzyści.

Bardzo dobrze zostało to zilustrowane przez słynny eksperyment Kahnemana i Tversky’ego, w którym gracze wybierali między dwoma możliwościami:

  • pewnym zyskiem 700 dolarów,
  • 75% szansą na wygranie 1000 dolarów i 25% szansą na wygranie 0 dolarów.

Mimo że uczestnicy rozgrywali wiele rund i statystycznie druga opcja powinna przynieść im więcej zysków, to najczęściej decydowali się na pierwszą. To zjawisko nazwano awersją do ryzyka.

Co ciekawe awersja do ryzyka częściej przejawiana jest w sytuacjach, gdy można coś zyskać. Natomiast gdy człowiekowi grozi utrata, o wiele częściej decyduje się na nieracjonalną skłonność do ryzyka.

Awersja seksualna

Awersja seksualna jest silną niechęcią przejawianą do jakiegokolwiek rodzaju kontaktów seksualnych, a czasem nawet przejawów seksualności. Jej najczęstszą przyczyną są traumy na tle seksualnym, nadmiernie rygorystyczne wychowanie, pewne poglądy na tle religijnym, zaburzenia seksualne partnera lub jego brak higieny.

Polecamy: Seksoholizm – jakie ma objawy? Leczenie uzależnienia od seksu

Awersja seksualna potrafi w dużym stopniu upośledzić życie, uniemożliwiając nawiązanie intymnej relacji, stworzenie stabilnego związku i założenie rodziny. Ponadto zupełnie pozbawia cierpiącą na nią osobę przyjemności ze stosunkowych seksualnych. Leczeniem tej dolegliwości zajmują się seksuolodzy.

Awersja do grup społecznych a stereotypy

U podłoża awersji czasami nie leżą negatywne doświadczenia. Może być ona wykształcona na bazie przekonań funkcjonujących w społeczeństwie lub postawy bliskich osób. W przypadku awersji do niektórych grup społecznych u jej podstaw często leżą silnie zakorzenione stereotypy.

Awersja w leczeniu zaburzeń

Awersję w leczeniu zaburzeń wykorzystuje się obecnie coraz rzadziej, była ona jednak bardzo popularna w XX w. Jako czynnik awersyjny wykorzystywano prąd lub leki wywołujące mdłości. W ten sposób leczono między innymi homoseksualizm, pedofilię i alkoholizm. Terapia awersyjna miała jednak stosunkowo niską skuteczność, a ponadto budziła kontrowersyjne etyczne.

Awersja – dobra czy zła?

Awersja jest mechanizmem obronnym. Ma na celu chronić człowieka przed ponownym wystawieniem się na czynnik, który mu zagrażał – na przykład przed zjedzeniem zatrutego jedzenia czy znalezieniem się w nieprzyjemnej sytuacji. Zdarza się, że jej wykształcenie negatywnie wpływa na życie. Można jednak z nią walczyć. Jeżeli jest bardzo silna, warto sięgnąć po pomoc psychologa.

Awersja wykształcona na bazie stereotypów często może być pożyteczna. Na przykład niechęć do osób zachowujących się w sposób agresywny i wulgarny, a w efekcie ich unikanie, może chronić przed niebezpiecznymi sytuacjami. Z drugiej strony stereotypy bywają szkodliwe i mogą sprzyjać wytwarzaniu się u wielu osób awersji do grup społecznych, które w żaden sposób im nie zagrażają.

Zobacz film: Zaburzenia nerwicowe, metody leczenia. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej