Co to jest aquavibron? Masaż wibracyjny – wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Fot. PORNCHAI SODA / Getty Images

Aquavibron, określany jako suchy masaż wodny, to zabieg, który ma wiele wskazań medycznych. Przynosi odprężenie psychiczne, relaks, poprawia samopoczucie. Przeprowadza się go przy wykorzystaniu specjalnej głowicy z wibrującymi, gumowymi końcówkami.

Aquavibron to masaż wibracyjny, który poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, zwiększa sprężystość tkanek, łagodzi dolegliwości bólowe, zapewnia odprężenie psychiczne. Nazywany bywa masażem wodnym na sucho, gdyż masowany nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, która odpowiada za powstanie wibracji.

Co to jest aquavibron?

Aquavibron to leczniczy masaż wibracyjny, który zaliczany jest do grupy masaży mechanicznych. Przeprowadza się go przy użyciu specjalnego aparatu wyposażonego w głowicę wibracyjną. Ta zakończona jest membranami z naturalnego kauczuku, które napędzane wodą przepływającą pod ciśnieniem przez aparat, przenoszą na tkanki ciała wibrację o częstotliwości od 2000 do nawet 7000 drgań na minutę. W zestawie z urządzeniem znajduje się 10 różnych membran, które zmienia się w zależności od celu zabiegu. Do wyboru jest membrana: płaska, trzyrzędowa, pięciokulkowa, stożkowa, z kolcami, małym lub dużym guzkiem, w kształcie grzebienia lub wklęsłego grzybka, pokryta specjalną gąbką. Zabieg wykonywany powinien być ruchem owalnym, który stopniowo przesuwa się z obwodu do środka ciała.

Wskazania do masażu wibracyjnego

Masaż aquavibron to zabieg o szerokim wykorzystaniu. Korzysta się z niego m.in. w neurologii, reumatologii, onkologii, laryngologii, dermatologii, kardiologii, ortopedii, psychiatrii, medycynie sportowej. Pozwala złagodzić lub pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości, a dzięki temu poprawia komfort życia.

Polecamy: Masaż bańkami chińskimi – na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania do masażu bańkami chińskimi

Suchy masaż wodny zalecany jest osobom zmagającym się z uporczywymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, które często związane są z dyskopatią. Korzystają z niego chorzy z reumatoidalnym zapaleniem stawów, bólami międzyżebrowymi i mięśniowymi, przykurczami stawowymi, porażeniem mięśni, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Zaleca się go w dnie stawowej, reumatyzmie, łokciu tenisisty lub golfisty, zespole barku, zapaleniu ścięgna Achillesa. Masaż wibracyjny przeprowadza się w przypadku nerwobóli (zwłaszcza nerwu kulszowego), niedowładów, lumbago, niesprawności u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona.

Aquavibron stosuje się w stanach zaburzenia krążenia obwodowego, wyczerpania psychicznego, pourazowych, po odmrożeniach, w miażdżycy naczyń obwodowych, w nerwicy. Stanowi częsty element rehabilitacji po usunięciu piersi, czyli mastektomii. Aquavibron wskazany jest przy przewlekłych nieżytach oskrzeli, zaburzeniach przemiany materii, gośćcu stawowym i tkanek miękkich. Pozwala zniwelować silny stres, zaburzenia nerwicowe tkanki podskórnej i skóry (przeczulicę lub znieczulicę), usuwa cellulit, blizny, odleżyny, redukuje zaparcia i dolegliwości spowodowanych zrostami pooperacyjnymi w jamie brzusznej. Coraz częściej korzysta się z niego w stomatologii w leczeniu i zapobieganiu paradontozie oraz chorobom przyzębia czy też w laryngologii w łagodzeniu bólu zatok czołowych, szumów w uszach.

Masaż wibracyjny – przeciwwskazania

Mimo iż masaż wibracyjny jest pomocny w łagodzeniu wielu dolegliwości, to istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania go. Aquavibron to zabieg, który nie powinien być wykonywany w przypadku: stanów zapalnych skóry, świeżych, powierzchownych uszkodzeń skóry, żylaków, kamieni w drogach żółciowych i moczowych, stanów zapalnych w obrębie miednicy i jamy brzusznej, kruchości naczyń włosowatych, wybroczyn, gorączki, świeżych blizn. Inne przeciwwskazania to: osteoporoza, zakrzepy i zapalenia żył, ciąża, choroba nowotworowa, gruźlica, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze krwi.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile kosztuje masaż wibracyjny i jakie pełni funkcje?

Masaż wibracyjny aquavibron trwa średnio 10 minut. Zapłaci się za niego 13–20 zł. Wykonywany jest w licznych placówkach opieki zdrowotnej, a zwłaszcza w przychodniach rehabilitacyjnych, sanatoriach, uzdrowiskach.

Suchy masaż wodny poprawia ogólną trofikę tkanek, zmniejsza napięcie mięśniowe (zwłaszcza mięśni karku i obręczy barkowej), usprawnia miejscowe krążenie krwi i oddziałuje korzystnie na przepływ chłonki, intensyfikuje odżywianie i dotlenianie tkanek. Zabieg łagodzi dolegliwości bólowe wpływając na receptory nerwowe znajdujące się w obszarze działania głowicy wibracyjnej, poprawia ukrwienie mięśni, ścięgien i wiązadeł. Przynosi uczucie odprężenia i relaksu, podnosi sprawność ruchową. Dzięki masażowi wibracyjnemu skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona, wygładzona, odżywiona, oczyszczona, a działanie mechaniczne pozwala usunąć nagromadzony martwy naskórek. Zabieg poprawia sprężystość mięśni, w konsekwencji usprawnia modelowanie sylwetki. Zmniejsza ciśnienie tętniczego krwi. Przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Zabieg aquavibron a cellulit

Zabieg aquavibron rozbija nagromadzoną tkankę tłuszczową, zwalczając tym samym problem tzw. pomarańczowej skórki. Wibracje rozpulchniają podskórną tkankę tłuszczową, a towarzyszące temu przyspieszone miejscowe krążenie krwi i wzmożony przepływ chłonki ułatwiają proces odchudzania. Dochodzi do wykorzystania przez organizm energii zmagazynowanej w formie tkanki tłuszczowej z części ciała poddawanych masażowi.

Data aktualizacji: 18.01.2019,
Opublikowano: 18.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej