Co to jest altruizm i z czego wynikają zachowania altruistyczne?

Getty Images

Altruizm to dobrowolne, bezinteresowne działanie na korzyść innych. Często wiąże się ono z ponoszeniem osobistych kosztów, rezygnacją z własnych dóbr czy wygód. Za przeciwieństwo altruizmu uznaje się egoizm. Zachowania altruistyczne nie zawsze jednak są całkowicie wolne od egoistycznych przesłanek.

Pojęciem altruizmu po raz pierwszy posłużył się w XIX wieku francuski socjolog August Comte. Termin stworzył na potrzeby swojej koncepcji pozytywistycznego społeczeństwa, którego członkowie pracują na wspólny dobrobyt, pomagając sobie nawzajem. Czy jednak można mówić o całkowitej bezinteresowności, jeśli tego rodzaju działanie ma służyć dobru ogółu, a zatem pośrednio także osobie, która dokonuje danego czynu?

Przeczytaj też: Altruizm – co to znaczy? Jakie cechy charakteru posiada altruista?

Problem z definicją altruizmu

Altruizm najprościej zdefiniować można jako działanie na czyjąś korzyść, które nie wiąże się ze świadomym zabieganiem o własny interes. Trudno jest jednak określić, kiedy gotowość do poświęceń dla innych jest rzeczywiście bezinteresowna, a kiedy podszyta chęcią zaspokojenia własnych potrzeb. W związku z powyższym wyróżniono kilka typów altruizmu ze względu na jego możliwe motywy.

Altruizm krewniaczy

Zjawisko świadczenia pewnych ofiar na rzecz całej społeczności lub konkretnych osobników obserwuje się nie tylko wśród ludzi. Szympansy na przykład opiekują się młodymi, które straciły własne matki. Osy bronią dostępu do swojego gniazda. Choć atakując intruza, tracą życie. Takie zachowania altruistyczne tłumaczy się instynktowną potrzebą utrzymania gatunku – ochrony osobników, z którymi dzieli się wspólne geny. Ludzie także bardziej skłonni są poświęcać się dla bliskich krewnych niż dla innych osób. Niektórzy badacze wiążą to z czynnikami biologicznymi.

Zjawisko określa się mianem altruizmu krewniaczego, ponieważ osoby, które go przejawiają, nieświadomie przyczyniają się do zachowania i dalszej reprodukcji własnych genów. Poświęcanie się dla dzieci czy wnuków nie jest zatem w tym ujęciu w pełni bezinteresowne. Podobne zastrzeżenie dotyczyć może tzw. altruizmu efektywnego, czyli działania na rzecz dobra przyszłych pokoleń.

Altruizm odwzajemniony

Oczywiście zachowania altruistyczne ludzi wykraczają poza sferę więzów rodzinnych. Psychologowie zwrócili uwagę na istnienie zjawiska altruizmu odwzajemnionego, czyli działania na rzecz innych z oczekiwaniem, że ofiarowując im pomoc, otrzyma się podobną, gdy zajdzie potrzeba. Taka postawa nie musi być wynikiem chłodnej kalkulacji, niemniej nie stanowi spontanicznej potrzeby jednostki, lecz jest skutkiem procesu socjalizacji.

Członkowie społeczności uczą się funkcjonować zgodnie z obowiązującymi w niej normami. Jedną z nich jest właśnie zasada wzajemności. Wiadomo, że należy być uczynnym, jeśli chce się zaznać takiego traktowania ze strony otoczenia. Zwykle można także spodziewać się bezpośredniej gratyfikacji za okazane dobro. Dla wielu osób wystarczającą nagrodą jest uznanie w oczach innych. W tym ujęciu postawa altruistyczna jest konsekwencją życia w społeczeństwie i zarazem przyczynia się do jego funkcjonowania.

Altruizm nieodwzajemniony

Powyższa koncepcja nie wyjaśnia zachowań altruistycznych wobec osób niespokrewnionych w sytuacji, gdy nie można liczyć na spłacenie długu wdzięczności ani inną formę gratyfikacji. Dlatego zwraca się także uwagę na zjawisko altruizmu nieodwzajemnionego. Z takim działaniem również mogą wiązać się pewne korzyści. Psychologowie są zdania, że wielu czynów uchodzących za altruistyczne dokonuje się z mniej lub bardziej świadomych egoistycznych pobudek.

Można na przykład pomóc obcej osobie tylko dlatego, że powstrzymanie się od takiego działania przyczyniłoby się do silnych wyrzutów sumienia. Jednocześnie działania altruistycznie mogą być źródłem satysfakcji, poczucia, że jest się dobrym, wartościowym człowiekiem. Tak pojęty altruizm jest potrzebny, ale wciąż nie jest działaniem bezinteresownym. Czy zatem istnieje altruizm autentyczny, będący wyłącznie wynikiem troski o cudze dobro?

Bezinteresowny altruista

Pojęcie bezinteresownego altruisty wydaje się pleonazmem – wszak altruizm z definicji musi być działaniem, w którym nie uwzględnia się własnego interesu. Przytoczone powyżej przypadki zachowań altruistycznych dowodzą jednak, że nie zawsze działanie na rzecz czyjegoś dobra podyktowane jest wyłącznie troską. Mimo to wydaje się, że czysty altruizm jest jak najbardziej możliwy. Trudno bowiem w inny sposób wyjaśnić postawy ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ukrywali Żydów w czasach holokaustu czy też tych, którzy bez wahania wskakują do wody, by ratować tonącą osobę.

W wielu podobnych przypadkach nie ma czasu na myślenie o konsekwencjach. Co więcej, spontaniczna pomoc często komplikuje życie tych, którzy jej udzielają. Czy można mówić o cechach osobowości altruistycznej predysponujących do tego rodzaju zachowań? Tym, co łączy prawdziwych altruistów, jest empatia, czyli zdolność do współodczuwania, spojrzenia na rzeczywistość z perspektywy osób potrzebujących wsparcia. Umiejętność ta kształtuje się w procesie wychowania. Altruizm to zatem zdolność, której można i warto się nauczyć.

Bibliografia:

  • O różnych obliczach altruizmu, red. D. Rutkowska, A. Szuster, Warszawa 2008.
  • D. Myers, Psychologia społeczna, tł. A. Bezwińska-Walerjan, Poznań 2003.
  • E. Wilson, O naturze ludzkiej, tł. B. Szacka, Poznań 1998.

    Zobacz też film: Uwaga! TVN: Mamie Michała może pomóc tylko kosztowna terapia

Źródło: Uwaga! TVN

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej