Co stosować na zapalenie dziąseł w ciąży? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

nicoletaionescu/getty images

Zapalenie dziąseł w ciąży to częsta dolegliwość przyszłych mam. Z powodu zmian hormonalnych tkanki przyzębia stają się bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, co skutkuje ich podrażnieniem i stanem zapalnym. Objawy ciążowego zapalenia dziąseł to ból, obrzęk i zaczerwienienie.

Po zapłodnieniu w organizmie kobiety zaczynają zachodzić intensywne zmiany. Wzrost stężenia hormonów działa na wszystkie tkanki – są one bardziej podatne na uszkodzenia. Można to zaobserwować także w błonie śluzowej jamy ustnej. Dziąsła stają się wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a ich naczynia krwionośne rozszerzają się, przez co wzrasta podatność na infekcje. Z tego powodu u przyszłych mam często pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł.

Czym jest ciążowe zapalenie dziąseł?

Ciążowe zapalenie dziąseł jest przewlekłym stanem zapalnym toczącym się w tkankach przyzębia. Uważa się, że jest to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej, którą obserwuje się u przyszłych mam. Zgodnie z danymi American Dental Association rozpoznaje się ją nawet u 75% kobiet w ciąży. Schorzenie to może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do poronienia lub przedwczesnego porodu. Z tego powodu każda ciężarna powinna systematycznie zgłaszać się na wizyty stomatologiczne w celu kontrolowania stanu uzębienia. Zapalenie dziąseł w ciąży może wystąpić na każdym jej etapie.

Pośrednią przyczyną zapalenia dziąseł w ciąży są zmiany hormonalne, głównie wzrost stężenia progesteronu i estrogenów, który prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Tkanki jamy ustnej stają się wrażliwe oraz podatne na działanie czynników zewnętrznych i podrażnienia. Bardzo łatwo jest uszkodzić dziąsła podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną. Sprzyja to kolonizacji rany bakteriami obecnymi na zębach i powstaniu stanu zapalnego.

Do czynników ryzyka wystąpienia zapalenia dziąseł w ciąży zalicza się:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej,
  • ubytki w uzębieniu,
  • choroby dziąseł i zębów występujące przed ciążą,
  • obecność kamienia nazębnego,
  • nawisające wypełnienia zębów,
  • uzupełnienia protetyczne,
  • osłabienie odporności,
  • cukrzycę,
  • dietę bogatą w cukry.

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży są związane z obecnością stanu zapalnego w tkankach przyzębia. Kobieta początkowo może zauważyć, że dziąsła stały się tkliwe podczas szczotkowania lub żucia twardych pokarmów. Widoczny jest ponadto ich obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo może pojawić się krwawienie.

U części ciężarnych, zwłaszcza w II trymestrze ciąży, objawy ciążowego zapalenia dziąseł to także obrzęk i rozrost poszczególnych brodawek dziąsłowych, czyli tzw. guzek ciążowy lub nadziąślak naczyniowy. Jest to łagodna zmiana nienowotworowa będąca wynikiem zmian hormonalnych. Usytuowana jest ona na brzegu dziąsła lub brodawce międzyzębowej. W większości przypadków nie boli i znika samoistnie po urodzeniu dziecka. Jeżeli guzek utrudnia żucie pokarmów lub sprawia dyskomfort, należy zgłosić się do stomatologa.

Co stosować na zapalenie dziąseł w ciąży?

Zapalenie dziąseł w ciąży wymaga leczenia ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań. Najniebezpieczniejszym z nich jest poród przedwczesny. Ponadto istnieje zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka. Nieleczone ciążowe zapalenie dziąseł może przekształcić się także w poważniejsze choroby przyzębia i tkanki okołozębowej.

Leczenie ciążowego zapalenia dziąseł polega przede wszystkim na uzupełnianiu ubytków, likwidacji płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, które wywołują stan zapalny. Guzki na dziąsłach, które sprawiają problemy podczas spożywania pokarmów lub szczotkowania zębów, można usunąć. Zabieg wykonuje się przy pomocy jednej z dwóch metod: lasera lub elektrokoagulacji. Tego rodzaju leczenie stomatologiczne należy przeprowadzić w II trymestrze ciąży.

Na zapalenie dziąseł w ciąży stosuje się preparaty przeciwzapalne i miejscowo znieczulające zalecone przez lekarza. Dodatkowo raz dziennie można wykonać ziołową płukankę z szałwii, rumianku, nagietka lub tymianku. Rośliny te mają działanie antyseptyczne i łagodzące.

Profilaktyka ciążowego zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł w ciąży jest schorzeniem, któremu można skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim należy zadbać o stan jamy ustnej już na etapie planowania dziecka. Jest to ważne, ponieważ próchnica i inne choroby zębów ze względu na zmiany hormonalne mogą wrócić lub zaostrzyć się w trakcie ciąży. Profilaktyka ciążowego zapalenia dziąseł obejmuje ponadto:

  • prawidłową higienę jamy ustnej – zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie przy pomocy miękkiej szczoteczki;
  • czyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznych i płynu do płukania ust;
  • regularne kontrole stomatologiczne;
  • uzupełnianie niedoborów wapnia i witaminy D;
  • zgłaszanie się do dentysty po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów;
  • zrezygnowanie z picia słodzonych napojów;
  • ograniczenie spożywania słodyczy i węglowodanów prostych;
  • włączenie do diety świeżych warzyw i owoców bogatych w witaminę A, C, E, D oraz wapń, magnez i fosfor.

Bibliografia:

1. M. Bilińska, J. Sokalski, Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, [w:] „Ginekologia Polska”, 2016, 87, s. 310–313.

Zobacz film: Zęby

źródło:x-news

Data aktualizacji: 25.08.2020,
Opublikowano: 25.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej