Co robić, gdy stracisz ząb?

Fot. Maestria Clinic

Utrata zęba nie musi oznaczać, że od teraz musisz się pilnować, by za szeroko się nie uśmiechać. O uzupełnienia trzeba jednak szybko zadbać. Wystarczy, że zabraknie jednego zęba, a pozostałe dążą do wypełnienia powstałej przestrzeni, przesuwając się, tym samym prowadząc do różnych dolegliwości. Sytuację uratuje zamocowanie korony na korzeniu zęba lub wszczepienie implantu w miejsce utraconego. 

Zęby a kłopoty ze zdrowiem

Nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje nie tylko dla naszego wyglądu, ale i dla zdrowia ma utrata zębów – tłumaczy dr n. med. Maciej Michalak, dyrektor medyczny z Maestria Clinic w Warszawie. Kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy intensywnie pracują każdego dnia. Złe ustawienie zębów spowodowane dużym ubytkiem lub usunięciem jednego przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo - żuchwowych, a także m.in. do bólów żuchwy, głowy czy ciągłego zmęczenia.

Zobacz film i sprawdź jak dbać o zęby: 

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Implant czy korona?

Wszczepienie implantu to obecnie najlepsza metoda odbudowy brakującego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się tak samo jak naturalny, a do tego jest trwały – z powodzeniem może służyć przez kilkadziesiąt lat.

Korona jest rozwiązaniem w przypadku, gdy doszło do złamania zęba lub mocno zniszczyła go próchnica. Obecnie uważa się, że usunięcie takiego zęba to ostateczność – mówi dr Michalak. – Jeśli ze względów medycznych jest to możliwe, doradzam zachowanie korzenia i umieszczenie na nim korony.

Fot. Maestria Clinic

Co to jest implant?

Implant jest to sztuczny korzeń, na którym odbudowuje się utracony ząb. Po raz pierwszy wszczepiono go w latach 60. XX wieku. Sposób się sprawdził i jest ciągle udoskonalany – zapewnia dr Michalak. – Implanty nadają się dla osób nawet w zaawansowanym wieku, znaczenie ma jedynie stan zdrowia pacjenta, a przede wszystkim stan jego uzębienia.

Implant najczęściej wykonuje się z tytanu. Przypomina śrubkę, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Koronę imitującą ząb mocuje się na nim za pomocą specjalnego łącznika.

Aby przyspieszyć proces zrośnięcia się implantu z kością, może on zostać powleczony biomateriałem, a konkretnie skoncentrowanymi czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi (pochodzącymi z krwi obwodowej pacjenta), co zapewnia znacznie bardziej intensywną regenerację, czyli szybsze gojenie się dziąsła po zabiegu – wyjaśnia dr Michalak z Maestria Clinic.

Fot. Maestria Clinic

Kiedy wszczepić implant?

Najlepiej zrobić to zaraz po ekstrakcji zęba albo po 1-4 miesiącach – radzi dr Michalak. Dłuższe przerwy nie są wskazane ze względów medycznych oraz finansowych. Po usunięciu zęba, kość, w której był osadzony, stopniowo zanika. Wtedy przed implantacją trzeba ją zrekonstruować, co znacznie wydłuża i podraża leczenie. Całkowity proces zespolenia kości ze sztucznym korzeniem trwa 3-6 miesięcy, w zależności od tego, czy dotyczy górnego, czy też dolnego łuku. Po tym czasie implant powinien być całkowicie stabilny.

Implantacja krok po kroku

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza analizę zdjęć RTG oraz wyniku tomografii komputerowej. Niektóre kliniki stomatologiczne dysponują specjalnym oprogramowaniem „digital dental”, które dokładnie pokazuje na komputerze symetrię twarzy, ułożenie ust, linie kątów ust oraz wiele innych parametrów. To ułatwia dokonanie wyboru systemu implantologicznego, a także rozmiaru i typu implantu – tłumaczy dr Michalak.

Po zapoznaniu się z obrazem miejsca, gdzie implant ma być wszczepiony, lekarz nacina dziąsło i robi otwór w kości, by umieścić implant. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a osobom bardziej wrażliwym można zaproponować całkowitą narkozę. Nacięcie zostaje zszyte – implant musi się zrosnąć z kością, aby można było na nim umocować koronę. Po kilku miesiącach w implant wkręca się śrubę gojącą, która pomoże w regeneracji pobliskiej błony śluzowej. Kolejne etapy to pobranie wycisku i przytwierdzenie właściwej korony zęba.

Implant jak własny ząb

Dla osób, które chcą ograniczyć interwencje chirurgiczne do minimum, dobrym rozwiązaniem jest system REPLICATE – podpowiada dr Michalak. Ząb przygotowywany przez laboratorium Natural Dental Implants (NDI) w Berlinie jest repliką o idealnym kształcie korzenia tego usuwanego. Tu nie ma potrzeby wiercenia w kości, stosowania śrub, czy nawet skalpela. Przeznaczony do ekstrakcji ząb wyjmuje się w sposób bezbolesny i od razu zakłada przygotowany implant, o kształcie identycznym z usuniętym zębem. Do pełnej rehabilitacji brakującego zęba lub zębów lekarz i pacjent potrzebują tylko czterech spotkań w przeciągu sześciu miesięcy.

Fot. Maestria Clinic

Nowa korona

Nawet gdy ząb uległ zniszczeniu w znacznej części, nie ma co pochopnie usuwać jego resztek, lecz warto go ratować, fundując mu nową koronę. Cały proces „odnowy” zęba zwykle zaczyna się od leczenia kanałowego – trzeba całkowicie pozbyć się zajętej stanem zapalnym miazgi. Dopiero potem można umieścić wkład korzeniowo-koronowy. Jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które może być wykonane z stopów metali szlachetnych, np. złota, ze stali lub włókien szklanych. To na nim mocuje się koronę, czyli część zęba, która będzie widoczna. Zrobiona z porcelany lub cyrkonu musi być podobna do pozostałych zębów – wielkością, kształtem, kolorem. Na popularności zyskują korony pełnoceramiczne, które są wycinane frezarką z jednorodnego bloczka porcelanowego, bez konieczności nakładania licówek z porcelany. Ich zalety to: wytrzymałość, dokładność i wysoka estetyka oraz szybkość zakładania, ponieważ można je zamocować podczas jednej wizyty.

Więcej informacji: https://maestria.clinic/

Data aktualizacji: 17.10.2019,
Opublikowano: 16.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej