Co pyli w sierpniu? Jakie pyłki roślin powodują alergię wziewną w sierpniu?

Fot. Imgorthand / Getty Images

Sierpień to czas, kiedy odnotowuje się w powietrzu wysokie stężenie pyłków bylicy i pokrzywy. Objawy alergii odczuwają też osoby uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Pylenie w sierpniu jest zatem ciężkie dla alergików.

Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych pylenie w sierpniu w dużym stopniu zauważa się ze strony chwastów i grzybów pleśniowych. Coraz słabiej na szczęście uczulają pyłki traw, będące przyczyną najsilniejszych objawów alergii. Sierpień to czas, kiedy alergicy w sposób szczególny powinni chronić się przed działaniem alergenów wziewnych i łagodzić uciążliwe objawy uczulenia. W tym celu najlepiej udać się do alergologa, który ustali odpowiednią farmakoterapię.

Co pyli w sierpniu?

Sierpień jest zbliżony do lipca, biorąc pod uwagę występowanie pyłków w powietrzu. W kalendarzu pylenia na sierpień duży udział mają zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Reakcje alergiczne wywołane przez Cladosporium utrzymywać się mogą od pierwszej połowy kwietnia do końca października. Z kolei Alternaria uczula od pierwszych dni maja do połowy października. Pogoda występująca w sierpniu sprzyja rozwojowi grzybów mikroskopowych. W sierpniu nie dość, że na wysokim poziomie utrzymuje się temperatura powietrza, to także stosunkowo często występuje deszcz. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla grzybów.

Trawy pylą od drugiej połowy kwietnia do pierwszych tygodni października. Największe stężenie ich pyłków stwierdza się od końca maja do pierwszej połowy lipca. Od końca lipca w powietrzu występuje średnie stężenie alergenów traw, które spada do niskiego stopnia w sierpniu. Mimo niewielkiej ilości pyłków trawy są bardzo silnym alergenem i nawet kilkugodzinna ekspozycja na ich alergeny w sierpniu może powodować objawy uczulenia, takie jak kaszel, kichanie, katar sienny, swędzenie i łzawienie oczu. Zdarza się, że na przełomie sierpnia i września następuje wzrost stężenia pyłków traw, za co odpowiadają sprzyjające warunki pogodowe.

PolecamyDlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko?

Pylenie chwastów w sierpniu

Pylą w sierpniu także chwasty. Pierwszym z nich jest pokrzywa, której okres pylenia trwa od początku maja do drugiej połowy września. Największe stężenie alergenów pokrzywy występuje od czerwca do pierwszych dni sierpnia. Mimo powszechnego występowania pokrzywy i dość długiego czasu jej pylenia roślina ta nie uczula często. Alergię w sierpniu wywołuje intensywnie pyląca komosa, której okres kwitnienia przypada od końca czerwca do października. Kolejnym chwastem pylącym przez sierpień jest szczaw, którego okres kwitnienia zaczyna się pod koniec kwietnia. Objawy alergii na szczaw są najbardziej odczuwane w maju i czerwcu.

Chwastami pylącymi w sierpniu są również babka szerokolistna i lancetowata. Rośliny te uczulają przez okres kwiecień–wrzesień. W sierpniu odczuwane są objawy alergii wywołanej przez pomurnik. Roślina pyli od czerwca do września. Pod koniec czerwca pylić zaczyna bylica pospolita, a jej alergeny mogą unosić się w powietrzu do drugiej połowy września. Wysokie stężenie jej pyłków stwierdza się w drugiej połowie lipca i przez cały sierpień. Niestety jest to jeden z najpowszechniej występujących w Polsce chwastów, zatem alergikom dużą trudność sprawia znalezienie miejsc, gdzie objawy alergii na bylicę pospolitą byłyby łagodniejsze.

O tym, czy można wyleczyć alergię pokarmową dowiecie się z filmu: 

Zobacz film:  Nowatorska metoda leczenia alergii pokarmowych. Źródło 36,6 

Co pyli pod koniec sierpnia?

Wraz z końcem miesiąca zaczyna pylić ambrozja, której alergeny występują w powietrzu do końca października. Na szczęście ambrozja nie stanowi częstego alergenu, a wysokie stężenie jej pyłków występują głównie w centralnej części kraju i na Pomorzu. Uczuleni na pyłek ambrozji mogą doświadczyć krzyżowych reakcji alergicznych z pyłkiem bylicy.

PolecamyJak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

Jak złagodzić konsekwencje pylenia w sierpniu?

Żeby ograniczyć negatywne konsekwencje działania alergenów, chorzy powinni stosować odpowiednio ustalone przez specjalistę środki. Przede wszystkim wskazane jest zażywanie leków antyhistaminowych, które hamują proces uwalniania histaminy produkowanej podczas kontaktu z alergenem i wywołującej reakcję uczuleniową. Dość ważne jest stosowanie preparatów łagodzących najuciążliwsze objawy alergii wziewnej, czyli nieżytu nosa oraz łzawienia i pieczenia oczu. Doskonale sprawdzą się krople do nosa, które go udrożnią i zredukują obrzęk błony śluzowej. Z kolei krople do oczu wypłuczą alergeny z powierzchni oka, przez co zmniejszą dokuczliwe objawy ze strony narządu wzroku.

Negatywne działanie pyłków można zmniejszyć, ograniczając przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w godzinach południowych i wczesnym popołudniem. Po przyjściu z dworu powinno się wziąć prysznic, by oczyścić ciało z pyłków. W ciągu dnia nie powinno się otwierać okien. Pomieszczenia zamknięte najlepiej wietrzyć późnym wieczorem lub nocą.

Niezbędnikiem alergika jest kalendarz pylenia roślin, który pokazuje kiedy i jak intensywnie pylą rośliny w każdym z czterech regionów Polski, czyli:

  • region 1 to tzw. biegun gorąca, którym jest zachodnia część Polski, uznawana za najcieplejszą. Rośliny pylą tu najszybciej;
  • region 2 to tzw. ukos ciepła, który ciągnie się od Szczecina do Przemyśla. To drugi pod względem ciepłości obszar kraju, dla którego charakterystyczne jest największe stężenie pyłków ambrozji;
  • region 3 jest określany jako chłodny i obejmuje wschód kraju i wybrzeże. O średnio 7–10 dni później zaczyna się tu sezon pylenia w porównaniu z regionem 1;
  • region 4 to tzw. bieguny zimna, czyli Suwałki i tereny południowej Polski. Przez najniższe temperatury w zimie i najdłuższe występowanie śniegu okres pylenia roślin rozpoczyna się z około 2-tygodniowym opóźnieniem w porównaniu z regionem 1.
Data aktualizacji: 13.11.2018,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej