Co pyli w kwietniu? Rośliny wywołujące alergię w kwietniu

Fot. bluecinema / Getty Images

Pylenie w kwietniu zauważa się zarówno ze strony traw, jak i grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium. W kwietniu objawy alergii mogą odczuć osoby uczulone na pyłki następujących drzew: grab, topola, brzoza, jesion, wierzba. W kwietniu kończy się także okres pylenia olchy i leszczyny.

Alergie wziewne stanowią często występujący rodzaj nadwrażliwości. Wraz z nadejściem wiosny w powietrzu pojawia się coraz więcej sezonowych alergenów wziewnych. W kalendarzu pylenia 2018 kwiecień jest początkiem pylenia traw i występowania zarodników grzyba pleśniowego z gatunku Cladosporium. Najbardziej intensywne pylenie w kwietniu zauważa się ze strony brzozy, jesionu i wierzby.

Jakie drzewa pylą w kwietniu? Olcha, topola

Kwiecień to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergika, gdyż wiosna zbiega się w czasie z nasilonym pyleniem wielu roślin. W kwietniu odnotowuje się szczególnie wysokie stężenie pyłków drzew. Warto zatem przed wyjściem z domu zastanowić się, jakie drzewa pylą w kwietniu i w razie alergii zaopatrzyć się w lek antyalergiczny.

Od początku lutego zaczyna pylić olcha. Największe stężenie pyłków tego drzewa ma miejsce od końca lutego i przez cały marzec. Olcha pyli przeważnie do początku kwietnia i wykazuje krzyżowe reakcje alergiczne z brzozą. Olcha to drzewo łatwe w obróbce, które wykorzystuje się m.in. do produkcji sklejki i budowy stępek łodzi czy jachtów. Ponadto używana jest często do zalesiania nieużytków o niskiej zawartości azotu w glebie.

Polecamy: Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 

Pierwsza połowa kwietnia to czas intensywnego pylenia topoli. Alergeny tego drzewa występują w powietrzu od drugiej połowy marca do końca kwietnia. Topola, nawet intensywnie pyląca, nie jest poważnym alergenem, a za najbardziej uczulające uznaje się odmiany męskiej topoli. W przypadku topoli wystąpić mogą krzyżowe reakcje alergiczne z wierzbą. Charakterystyczny dla topoli biały puch, który pojawia się od kwietnia do maja, nie uczula, a jest wyłącznie nośnikiem nasion topoli. Topola w Polsce pełni rolę drzewa ozdobnego, którym zasadza się miejskie skwerki. Ponadto z topoli produkuje się papier i zapałki.

Sprawdź, jak złagodzić objawy wiosennej alergii:

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło Dzień Dobry TVN

Wierzba i leszczyna – pylenie w kwietniu!

Wierzba to drzewo, którego apogeum kwitnienia przypada na kwiecień, a pylenie zaczyna się już pod koniec lutego. Wierzba znacznie silniej daje się we znaki mieszkańcom miast niż terenów wiejskich. Drzewo to często spotyka się w parkach i skwerach miejskich. W miastach rośnie zwykle w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Na wsiach wierzba występuje przeważnie w większych odległościach od domów.

Przełom stycznia i lutego to czas pylenia leszczyny, która nazywana jest także orzechem laskowym. Drzewo to znane jest zwłaszcza z rosnących na nim orzechów, z których uzyskuje się olej wykorzystywany w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Leszczyna pełni też funkcję rośliny ozdobnej. Największe stężenie pyłków leszczyny przypada na marzec i w znacznie mniejszej ilości występuje do pierwszej połowy kwietnia.

Co pyli w kwietniu i w maju? Drzewa

Na okres od połowy kwietnia do początku maja przypada kwitnienie grabu. Drewno z tego drzewa ze względu na odporność na ścieranie i bardzo dużą twardość jest powszechnie stosowane w różnych dziedzinach rzemiosła, m.in. do produkcji pałek perkusyjnych. Kolejnym drzewem pylącym w kwietniu jest klon, którego alergeny występują w powietrzu do połowy maja. Szczyt pylenia klonu to okres końcówki kwietnia i pierwszy tydzień maja. Klon jest rośliną miododajną, parkową i alejową, a jego sok wykorzystuje się do produkcji syropu klonowego.

Najbardziej znanym z pylenia w kwietniu drzewem jest brzoza. Brzoza zaczyna pylić na przełomie marca i kwietnia, a kończy nawet w pierwszej połowie czerwca. W zachodniej i centralnej części kraju pylenie brzozy rozpoczyna się jako pierwsze. W rejonach północno-wschodniej Polski występuje zazwyczaj z kilkudniowym opóźnieniem. Pyłek brzozy jest jednym z najbardziej uczulających w Polsce i może być powodem silnych dolegliwości chorobowych. Drzewo to najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych, stąd też niewskazane jest, żeby osoby uczulone na nie wychodziły z domu w godzinach od 12.00 do 20.00. W Polsce rośnie 7 odmian brzozy.

Wraz z początkiem kwietnia pylenie rozpoczyna dąb. Alergeny tego drzewa unoszą się w powietrzu do końca maja, a ich największe stężenie odnotowuje się przez 2 ostatnie tygodnie kwietnia i 2 pierwsze tygodnie maja. Pyli zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy, jednakże okres ich pylenia różni się o około 10–14 dni.

Polecamy: Kalendarz pylenia – pomocne narzędzie dla alergików. Co i kiedy pyli?

Drzewem, którego wysokie stężenie pyłków odnotowuje się w kwietniu, jest jesion. Zaczyna pylić od końca marca i kończy w połowie maja. Jesion zaliczany jest do roślin z rodziny oliwkowatych. W związku z tym osoby uczulone na jesion, planując wyjazdy do krajów śródziemnomorskich, powinny pamiętać, że okres pylenia drzew oliwkowych występuje od kwietnia do czerwca.

Kwiecień – co pyli? Trawy, zioła, grzyby

Na koniec kwietnia przypada początek pylenia traw, które kończy się dopiero jesienią na przełomie września i października. Okres od kwietnia do września to czas, na który przypada kwitnienie babki lancetowatej. Uczuleniu temu towarzyszyć może nadwrażliwość na pyłek innych roślin. Pod koniec kwietnia zaczyna pylić szczaw. Pyłki tego dość powszechnego alergenu utrzymują się w powietrzu do drugiej połowy sierpnia, a największe ich stężenie występuje przez cały maj i czerwiec.

Od początku kwietnia zaczynają pojawiać się alergeny grzyba pleśniowego z gatunku Cladosporium. Ich największe stężenie odnotowuje się na od drugiej połowy maja do początku września. Zarodniki Cladosporium utrzymują się w powietrzu w niskim stężeniu nawet do końca października. Ich rozwojowi sprzyjają wilgoć i słaba wentylacja. Objawami alergii na grzyby pleśni najczęściej jest katar sienny i astma.

Bibliografia:

1. Obtułowicz K., Alergologia, Warszawa, PZWL, 2016.

2. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5-15.

Data aktualizacji: 20.04.2020,
Opublikowano: 20.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej