Co pyli w czerwcu? Przegląd roślin wywołujących alergię w czerwcu

Fot. Martin Leigh / Getty Images

Co pyli w czerwcu (podobnie jak w innych miesiącach roku) dowiedzieć się można z kalendarza pylenia roślin 2018. To cenne źródło informacji, przejrzyście obrazujące w formie tabeli okres pylenia roślin. Czerwiec to czas pylenia pokrzywy, czarnego bzu, sosny, orzecha, jodły, trawy.

Okres wiosenno-letni w największym stopniu daje się we znaki osobom zmagającym się z alergią na pyłki, które w celu sprawdzania aktualnego stanu pylenia korzystają z kalendarza pylenia. Jednym z najcięższych dla alergików miesięcy jest czerwiec. Co pyli w czerwcu? Zgodnie z kalendarzem pylenia w czerwcu pyli lipa i czarny bez. Na czerwiec przypada także szczyt pylenia traw i pokrzyw oraz grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria.

Polecamy: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Jak sprawdzić, co pyli w czerwcu?

Narzędziem, które pozwala z łatwością sprawdzić, co pyli w czerwcu, jak i w pozostałych miesiącach roku, jest kalendarz pylenia, który prowadzony jest od 1989 r. i corocznie aktualizowany na podstawie pomiarów stężenia pyłków w powietrzu. Za prowadzenie kalendarza pylenia odpowiedzialny jest Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Dodatkowo instytucja ta zajmuje się wydawaniem specjalnych komunikatów o tym, co aktualnie pyli – czerwiec, lipiec czy inny bieżący miesiąc. W poszczególnych latach sezony pylenia mogą nieco różnić się od średnich wieloletnich, ale i konkretnego miejsca w kraju czy warunków klimatycznych.

Czerwiec – jakie drzewa i krzewy pylą?

Pylenie w czerwcu uważane jest za jedno z bardziej intensywnych w ciągu całego roku. Drzewami pylącymi w tym miesiącu są m.in.: lipa, sosna, orzech, jodła, brzoza, platan, czarny bez.

Sprawdź, co uczula nas najczęściej?

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6 

Co pyli na początku czerwca? Przez pierwsze tygodnie czerwca można jeszcze odczuć końcówkę pylenia brzozy, które rozpoczęło się na przełomie marca i kwietnia. W przypadku alergii na pyłek brzozy rozwinąć się mogą reakcje krzyżowe (wystąpienie tożsamych objawów alergicznych po wprowadzeniu do organizmu różnych alergenów) z pyłkami drzew, takich jak: jabłoń, grusza oraz orzech laskowy i włoski.

Przez pierwsze 2 tygodnie czerwca bardzo duże stężenie osiąga czarny bez, który kwitnie od maja do końca czerwca. Średnie stężenie w czerwcu osiągają pyłki platanów, na które narażeni są zwłaszcza mieszkańcy zachodniej części kraju, a zwłaszcza miast, takich jak Szczecin, Opole, Wrocław oraz ludność centralnej Polski. Najczęściej spotykanym w Polsce platanem jest platan klonolistny – mieszaniec platana zachodniego z Ameryki Północnej i platana wschodniego.

Od połowy maja do połowy czerwca problemy sprawiają sosna i jodła. Podczas pylenia sosnowatych po opadach deszczu na brzegach kałuż występuje żółty osad, który nazywany bywa siarczystymi deszczami. Alergia na sosnę jest dość rzadka i wywołują ją tylko kwiaty męskie.

Druga połowa czerwca to początek pylenia lipy, która w Polsce jest dość popularnym drzewem, uznawanym za ozdobne i wykorzystywanym w lecznictwie naturalnym. Pyłki lipy unoszą się w powietrzu do końca lipca.

PolecamyRozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?

Jakie rośliny pylą w czerwcu? Trawy, chwasty, zioła

Przez cały czerwiec ma miejsce pylenie traw, które są bardzo powszechnym alergenem. Wśród traw za najbardziej uciążliwe dla alergików uznaje się pyłki mietlicy, kupkówki pospolitej, tymotki łąkowej, kostrzewy czerwonej, tomki wonnej, życicy trwałej, wiechliny łąkowej. Trawy zaczynają pylić w drugiej połowie kwietnia, a kończą dopiero jesienią, na przełomie września i października. Największe stężenie pyłków traw w powietrzu odnotowuje się od drugiej połowy maja do początku lipca.

W czerwcu pyli też wiele chwastów. Cały maj i czerwiec to intensywny czas pylenia szczawiu. Ten dość powszechny alergen zaczyna pylić pod koniec kwietnia, a okres jego pylenia kończy się w drugiej połowie sierpnia. Co mocno pyli w czerwcu i lipcu? W miesiącach tych odnotowuje się bardzo wysokie stężenie pyłków pokrzywy. Pylenie tej rośliny rozpoczyna się od początku maja i trwa aż do końca września.

W ostatnich tygodniach czerwca zaczyna pylić komosa, której alergeny utrzymują się w powietrzu nawet do połowy października. Zgodnie z kalendarzem pylenia na przełomie czerwca i lipca zaczyna również pylić bylica, której alergeny będą uczulać do końca września. Od czerwca do września przypada okres kwitnienia parietarii, zwanej też pomurnikiem. Alergeny tej rośliny wykazują silne działanie uczulające. W państwach południowej Europy, zwłaszcza zaś położonych w regionie basenu Morza Śródziemnego, alergia na parietarię stanowi poważny problem kliniczny. W czerwcu pyli też babka lancetowata, której okres kwitnienia trwa od kwietnia do września. Specjaliści donoszą, że objawy alergii na babkę w najmniejszym stopniu odczują alergicy z terenów południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Polski, gdzie jej stężenie w powietrzu jest niższe.

Czerwiec – co jeszcze pyli? Zboże, grzyby

Dla wielu alergików czerwiec to jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Połowa roku to także okres pylenia zbóż, takich jak rzepak i żyto, które uważa się za trawę uprawną. Polska jest jednym z głównych producentów żyta w Europie. W związku z tym ludność zamieszkująca tereny rolnicze uczulona na trawy powinna zachować szczególną ostrożność.

Od drugiej połowy maja odnotowuje się wysokie stężenie zarodników grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Największą ilość zarodników stwierdza się w pogodne i suche dni. Reakcje alergiczne wywołane przez alergeny Cladosporium utrzymują się od początku kwietnia do końca października. Grzybnia Cladosporium najlepiej rozwija się w źle wentylowanych oraz zawilgoconych pomieszczeniach. Z kolei objawy alergii na Alternaria pojawiają się w maju i utrzymują się do początku października.

Bibliografia:

1. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, „Alergia Astma Immunologia”, 1997, 2(1), s. 9-18.

2. Obtułowicz K., Alergologia, Warszawa, PZWL, 2016.

3. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5-15.

Data aktualizacji: 12.11.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej