Co pomaga na wypadanie włosów u dziecka? Czy jest ono niepokojące?

Fot: The Good Brigade / gettyimages.com

Wypadanie włosów u dziecka jest złożonym procesem, który wymaga wielospecjalistycznego podejścia. Przyczyny nie zawsze są uchwytne, dlatego niejednokrotnie diagnostyka bywa żmudna i długotrwała.

Włosy u dziecka to nie tylko kwestia urody czy modnej fryzury. Włosy na całym ciele, a nie tylko na głowie, pełnią wiele ważnych funkcji. Wypadanie włosów u dziecka, niezależnie od wieku, budzi obawy rodziców i stanowi duży problem. Jednak przyczyny zjawiska są zróżnicowane. Dzieci w każdym wieku poddawane są rozmaitym zmianom, jak np. przeprowadzka. Są bardzo podatne na negatywne czynniki, problemy w domu, w szkole czy z rówieśnikami. Należy jednak mieć na uwadze, że wypadanie włosów powodują nie tylko czynniki psychospołeczne. Może mieć ono również podłoże chorobowe.

Konsekwencje wypadania włosów u dzieci

Bez względu na to, czy wypadanie włosów pojawia się u dziecka w wieku 3, 7 czy 10 lat, stanowi problem psychospołeczny. Środowisko dziecięce przejawia skłonność do stygmatyzowania rówieśników. Wypadanie włosów może doprowadzić u dziecka do rozwoju wielu zaburzeń o podłożu psychicznym. Zalicza się tu m.in. depresję, fobię, zaburzenia adaptacyjne i obsesyjno-kompulsywne. Konieczne jest więc zadbanie o zdrowie psychiczne dziecka i zapewnienie dostępu do opieki psychologa. Dobrze, by rodzice poinformowali o problemie nauczycieli.

Wypadanie włosów u dziecka a fizjologia

Nie zawsze wypadanie włosów u dziecka stanowi problem kliniczny. Zdarza się bowiem, że jest procesem fizjologicznym, przede wszystkim u niemowląt. Mamy, które cieszą się, iż ich dziecko urodziło się z bujną czupryną, muszą liczyć się z tym, że nagle, kilka czy nawet kilkanaście tygodni po urodzeniu, dojdzie do utraty włosów. Chodzi po prostu o to, że dziecko niejako „wymienia włosy”. Na szczęście utracone włosy bardzo szybko odrastają. Delikatna struktura włosów dziecka w wieku niemowlęcym predysponuje również do utraty włosów np. w efekcie tarcia potylicą o fotelik samochodowy, spania wyłącznie na jednym boku czy na plecach.

Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny

Inne są przyczyny wypadania włosów u dziecka np. 3-letniego, a inne u ośmiolatka rozpoczynającego naukę w szkole. Wiek ma duże znaczenie w ukierunkowaniu diagnostyki. Wypadanie włosów u dziecka w wieku rozwojowym jest problemem multidyscyplinarnym. Może mieć różny mechanizm. Pierwszym są zmiany bezpośrednio w strukturze włosa, które mogą mieć charakter wrodzony. Innym mechanizmem jest nadmierna łamliwość włosów. Zdarza się, że włosy wypadają u dzieci zakażonych kiłą. Istotny problem kliniczny stanowi również grzybica skóry głowy. Cechuje ją ogromna zakaźność. Poza chorobami dermatologicznymi wypadanie włosów u dziecka jest częstym objawem chorób tarczycy czy cukrzycy.

Co może doprowadzić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Wypadanie włosów u dziecka często ma podłoże psychiczne. Przyczyniają się do niego trudne sytuacje rodzinne, kłótnie w domu, nadmierne wymagania rodziców. U dzieci również obserwuje się zjawisko trichofagii (zjadania włosów) i tworzenia bezoarów (zlepków włosów) w przewodzie pokarmowym. Ponadto włosy mogą wypadać w wyniku ciężkich chorób przebiegających z wysoką gorączką, stresu, niewłaściwego odżywiania. Niejednokrotnie wypadanie włosów u dziecka wynika z podłoża hormonalnego, jak również z autoimmunologicznego tła zaburzeń (chorób z autoagresji).

Diagnostyka i leczenie wypadania włosów u dziecka

Diagnostyka wypadania włosów jest niezmiernie trudna. Najczęściej pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się rodzice, jest pediatra. Zazwyczaj jednak kieruje on dziecko do dermatologa, który zajmuje się właściwą diagnostyką i leczeniem wypadania włosów. W zależności od rozpoznania, stosuje się leczenie miejscowe, jak również uogólnione.

Wypadanie włosów u dziecka jest bardzo często wywołane przewlekłym stresem. Dziecko powinno więc mieć dostęp do opieki psychologa. W leczeniu, w zależności od przyczyny, można wykorzystać preparaty cynku, preparaty witaminowo-mineralne na bazie biotyny czy żelatyny, miejscowo można nakładać minoksydyl bądź leki o działaniu drażniącym. Bardzo dobre efekty w wielu przypadkach przynosi fototerapia.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Selena 04.09.2022r.

A jakie produkty wogóle mają te rzeczy?

dubi 02.08.2022r.

Brzmi ciekawie, musze sprawdzić to co piszecie.

elte 07.01.2021r.

Kofeina pobudza krążenie, stymuluje porost włosów, hamuje ich wypadanie, niweluje skutki działania hormonu będącego przyczyną łysienia oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów. Miałam specjalna wcierkę z nią i jeszcze z rzeczami jak w delpos np guarana, kora chinowa, arnika, niacynami itd i było bardzo dobre.

sadeczanka31 16.12.2020r.

Ostatnio cos slyszala ze kofeina jest dobra na ten problem, ktos wie jak to ma dzialac i jak to sie robi?

borowka 23.09.2020r.

Takie co maja w składzie nagietek, betaine, pantenol, witaminę E itd.

natalia 17.09.2020r.

jakie to są?

sushi 03.09.2020r.

Podobno są jakieś naturalne szampony dla dorosłych co są bardzo dobre na wypadanie włosów, skoro są naturalne to dla dzieci też powinny być ok.

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej