Włosy u dziecka to nie tylko kwestia urody czy modnej fryzury. Włosy na całym ciele, a nie tylko na głowie, pełnią wiele ważnych funkcji. Wypadanie włosów u dziecka, niezależnie od wieku, budzi obawy rodziców i stanowi duży problem. Jednak przyczyny zjawiska są zróżnicowane. Dzieci w każdym wieku poddawane są rozmaitym zmianom, jak np. przeprowadzka. Są bardzo podatne na negatywne czynniki, problemy w domu, w szkole czy z rówieśnikami. Należy jednak mieć na uwadze, że wypadanie włosów powodują nie tylko czynniki psychospołeczne. Może mieć ono również podłoże chorobowe.
Konsekwencje wypadania włosów u dzieci
Bez względu na to, czy wypadanie włosów pojawia się u dziecka w wieku 3, 7 czy 10 lat, stanowi problem psychospołeczny. Środowisko dziecięce przejawia skłonność do stygmatyzowania rówieśników. Wypadanie włosów może doprowadzić u dziecka do rozwoju wielu zaburzeń o podłożu psychicznym. Zalicza się tu m.in. depresję, fobię, zaburzenia adaptacyjne i obsesyjno-kompulsywne. Konieczne jest więc zadbanie o zdrowie psychiczne dziecka i zapewnienie dostępu do opieki psychologa. Dobrze, by rodzice poinformowali o problemie nauczycieli.
Wypadanie włosów u dziecka a fizjologia
Nie zawsze wypadanie włosów u dziecka stanowi problem kliniczny. Zdarza się bowiem, że jest procesem fizjologicznym, przede wszystkim u niemowląt. Mamy, które cieszą się, iż ich dziecko urodziło się z bujną czupryną, muszą liczyć się z tym, że nagle, kilka czy nawet kilkanaście tygodni po urodzeniu, dojdzie do utraty włosów. Chodzi po prostu o to, że dziecko niejako „wymienia włosy”. Na szczęście utracone włosy bardzo szybko odrastają. Delikatna struktura włosów dziecka w wieku niemowlęcym predysponuje również do utraty włosów np. w efekcie tarcia potylicą o fotelik samochodowy, spania wyłącznie na jednym boku czy na plecach.
Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny
Inne są przyczyny wypadania włosów u dziecka np. 3-letniego, a inne u ośmiolatka rozpoczynającego naukę w szkole. Wiek ma duże znaczenie w ukierunkowaniu diagnostyki. Wypadanie włosów u dziecka w wieku rozwojowym jest problemem multidyscyplinarnym. Może mieć różny mechanizm. Pierwszym są zmiany bezpośrednio w strukturze włosa, które mogą mieć charakter wrodzony. Innym mechanizmem jest nadmierna łamliwość włosów. Zdarza się, że włosy wypadają u dzieci zakażonych kiłą. Istotny problem kliniczny stanowi również grzybica skóry głowy. Cechuje ją ogromna zakaźność. Poza chorobami dermatologicznymi wypadanie włosów u dziecka jest częstym objawem chorób tarczycy czy cukrzycy.
Co może doprowadzić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z filmu:
Wypadanie włosów u dziecka często ma podłoże psychiczne. Przyczyniają się do niego trudne sytuacje rodzinne, kłótnie w domu, nadmierne wymagania rodziców. U dzieci również obserwuje się zjawisko trichofagii (zjadania włosów) i tworzenia bezoarów (zlepków włosów) w przewodzie pokarmowym. Ponadto włosy mogą wypadać w wyniku ciężkich chorób przebiegających z wysoką gorączką, stresu, niewłaściwego odżywiania. Niejednokrotnie wypadanie włosów u dziecka wynika z podłoża hormonalnego, jak również z autoimmunologicznego tła zaburzeń (chorób z autoagresji).
Diagnostyka i leczenie wypadania włosów u dziecka
Diagnostyka wypadania włosów jest niezmiernie trudna. Najczęściej pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się rodzice, jest pediatra. Zazwyczaj jednak kieruje on dziecko do dermatologa, który zajmuje się właściwą diagnostyką i leczeniem wypadania włosów. W zależności od rozpoznania, stosuje się leczenie miejscowe, jak również uogólnione.
Wypadanie włosów u dziecka jest bardzo często wywołane przewlekłym stresem. Dziecko powinno więc mieć dostęp do opieki psychologa. W leczeniu, w zależności od przyczyny, można wykorzystać preparaty cynku, preparaty witaminowo-mineralne na bazie biotyny czy żelatyny, miejscowo można nakładać minoksydyl bądź leki o działaniu drażniącym. Bardzo dobre efekty w wielu przypadkach przynosi fototerapia.
Selena 04.09.2022r.
A jakie produkty wogóle mają te rzeczy?
dubi 02.08.2022r.
Brzmi ciekawie, musze sprawdzić to co piszecie.
elte 07.01.2021r.
Kofeina pobudza krążenie, stymuluje porost włosów, hamuje ich wypadanie, niweluje skutki działania hormonu będącego przyczyną łysienia oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów. Miałam specjalna wcierkę z nią i jeszcze z rzeczami jak w delpos np guarana, kora chinowa, arnika, niacynami itd i było bardzo dobre.
sadeczanka31 16.12.2020r.
Ostatnio cos slyszala ze kofeina jest dobra na ten problem, ktos wie jak to ma dzialac i jak to sie robi?
borowka 23.09.2020r.
Takie co maja w składzie nagietek, betaine, pantenol, witaminę E itd.
natalia 17.09.2020r.
jakie to są?
sushi 03.09.2020r.
Podobno są jakieś naturalne szampony dla dorosłych co są bardzo dobre na wypadanie włosów, skoro są naturalne to dla dzieci też powinny być ok.