Co oznacza niskie lub wysokie pH moczu? Jakie jest prawidłowe?

Fot: BENCHAMAT1234 / gettyimages.com

Na pH moczu ma wpływ przede wszystkim dieta. Produkty bogatobiałkowe obniżają wskaźnik pH moczu, a ubogobiałkowe go podwyższają. U kobiet w ciąży zmienia się pH moczu, co sprzyja infekcjom.

Wskaźnik pH moczu jest określany podczas badania ogólnego moczu. Pozwala on oznaczyć stan równowagi kwasowo-zasadowej w układzie moczowo-płciowym. Aby rozpoznać równowagę kwasowo-zasadową całego organizmu, bada się pH krwi. Na pH moczu mają wpływ różne infekcje układu moczowo-płciowego i odwrotnie – zmiana pH moczu może predysponować do chorób układu moczowo-płciowego, np. kamicy czy zakażeń.

Co oznacza pH moczu?

Skala pH w przypadku pH moczu standardowo określa odczyn zasadowy (>7), kwasowy (<7) oraz neutralny, czyli równy 7. Prawidłowy odczyn moczu mieści się w przedziale 4,5–8 pH. Najczęściej mocz ma jednak odczyn kwasowy (5–6 pH). Wynik badania pH moczu zależy od wielu czynników: od stanu zdrowia, od funkcji układu moczowego, ale przede wszystkim od diety i przyjmowanych leków. Podczas badania ogólnego moczu poza odczynem pH określa się również jego barwę, przejrzystość, obecność białka, leukocytów, erytrocytów, glukozy czy ciał ketonowych. Jakiekolwiek choroby układowe, a przede wszystkim choroby układu moczowo-płciowego, mogą dawać obraz w wyniku badania ogólnego moczu.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o badaniu moczu

Zobacz film: Mocz - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: X-Bank Gallery.

Za niskie lub za wysokie pH moczu

Na pH moczu bardzo duży wpływ ma dieta, a w szczególności podaż białka w diecie. Dieta bogatobiałkowa powoduje spadek pH moczu. Niskie pH moczu może wystąpić również w przebiegu gorączki. Odwrotnie na pH wpływa dieta ubogobiałkowa. Wzrost spożycia białka podwyższa pH moczu.

Drugą istotną przyczyną znacznego wzrostu pH moczu jest kwasica cewkowa. Przykładowo u osoby spożywającej duże ilości mięsa pH moczu będzie prawdopodobnie bardziej kwasowe niż w przypadku wegetarianina czy weganina. Istotnym czynnikiem wpływającym na pH moczu jest również poziom potasu w organizmie. Otóż wysokie pH moczu może być związane ze zbyt wysokim poziomem potasu (hiperkaliemią), a niskie pH moczu wynika niekiedy z hipokaliemii.

Poziom pH moczu u kobiet w ciąży

Norma pH dla kobiet w ciąży jest taka sama jak dla ogółu społeczeństwa. Zmienia się często odczyn pH moczu u kobiet w ciąży, co jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia zakażeń bakteryjnych układu moczowo-płciowego.

Paski do pomiaru zakwaszenia organizmu

Obecne są na rynku paski określające pH moczu i stopień tzw. zakwaszenia organizmu. Należy jednak pamiętać, że nie ma w medycynie takiego terminu jak „zakwaszenie organizmu”. Zła dieta i nieprawidłowy tryb życia wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka, jednak nie zmieniają pH ustrojowego. Odchylenia od normy w badaniu pH krwi mogą świadczyć o kwasicy lub zasadowicy, a są to ciężkie stany zagrożenia życia.

Nie ma to nic wspólnego z poziomem pH moczu, który zmienia się względem tego, co akurat ktoś je lub pije, a także czy przyjmuje jakieś leki, np. w postaci witaminy C, która może naturalnie zakwaszać mocz, powodując obniżenie jego pH.

Jak działa układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.07.2018,
Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Joanna 15.09.2018r.

Bardzo pomocny artykuł, prosty, pzrejrzysty, dziękuję.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej