Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych

Fot: sebra / fotolia.com

Dzwonienie w uszach jest objawem polegającym na słyszeniu dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia. Ich przyczyną może być przebywanie w nadmiernych hałasie, a także poważne choroby narządu słuchu. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna może okazać się interwencja lekarska.

Dzwonienie w uszach, zwane także szumami usznymi (łac. tinnitus auris), nie jest samo w sobie chorobą, a stanem lub grupą przykrych symptomów, objawiających się słyszeniem dźwięków o pochodzeniu endogennym. Dzwonienie w uszach ma charakter subiektywny. Zdaniem lekarzy słyszane dźwięki w większości przypadków powstają na skutek defektów w uchu wewnętrznym.

Objawy dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach najczęściej opisywane jest jako wrażenie dźwiękowe przypominające piski, szmery oraz szumy w uszach. Często pojawia się także uczucie pulsowania w uszach, wraz z tykaniem, szelestem oraz brzęczeniem niepochodzącym z otoczenia. Dzwonienie w uszach bardzo często wywołuje znaczne obniżenie nastroju, a także utrudnia zasypianie, relaks i komunikację z innymi ludźmi. Utrzymująca się dolegliwość może doprowadzić do znacznego napięcia nerwowego, uczucia rozdrażnienia i niepokoju.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Dzwonienie w uszach wywołane nadmiernym hałasem

Należy pamiętać, że dzwonienie w uszach może być wywołane wieloma przyczynami. Najczęstszym źródłem tej przykrej dolegliwości jest narażenie się na długotrwały i nadmierny hałas. Ludzkie ucho składa się z ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Dźwięki odbierane są przez ucho zewnętrzne, które przekazuje sygnały do ucha środkowego, gdzie dźwięk jest wzmacniany i przekazywany dalej za pomocą kosteczek słuchowych do ucha wewnętrznego. W tym miejscu odbierane fale akustyczne przekształcane są w impulsy nerwowe, które z kolei trafiają do struktur mózgowych. W sytuacji nadmiernego hałasu dochodzi do podrażnienia nerwów słuchowych, co może przerodzić się w odczuwanie dokuczliwego szumu lub dzwonienia w uszach nawet wtedy, gdy dookoła panuje cisza. Podobne objawy wywołuje także długotrwałe korzystanie ze słuchawek i słuchanie głośnej muzyki w radiu lub innych odtwarzaczach muzyki. Stałe narażenie się na nadmierny hałas prowadzi do postępującego uszkodzenia nerwów słuchowych.

Miażdżyca i nadciśnienie jako przyczyna dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach może być wywołane przez nadciśnienie tętnicze. Wtedy to charakterystycznemu dzwonieniu towarzyszy także wrażenie pulsowania w uszach. U osób borykających się z wysokim ciśnieniem może dojść również do bólów zlokalizowanych z tyłu głowy. Do nasilenia objawów, a wraz z nim dzwonienia w uszach, dochodzi najczęściej po wysiłku fizycznym.

Charakterystyczne dzwonienie w uszach jest odczuwalne także w przebiegu miażdżycy, kiedy to ścianki tętnic zrastają się od środka z blaszką miażdżycową. Zmniejszenie wewnętrznej średnicy tętnic wpływa na utrudniony bieg krwi, co może być odczuwalne u osób cierpiących na miażdżycę jako właśnie szumy lub dzwonienie w uszach. Podobnie jak w przypadku nadciśnienia, objawy ujawniają się zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego lub chwilę po nim.

Pozostałe choroby powodujące dzwonienie w uszach

Jak podkreślają otolaryngolodzy, dzwonienie w uszach to także jeden z pierwszych objawów otosklerozy. Jest to schorzenie polegające na postępującej utracie słuchu, za które jest odpowiedzialne sztywnienie błędnika kostnego. Otosklerozę od innych przyczyn wywołujących dzwonienie w uszach można odróżnić tym, że w jej przebiegu nigdy nie występuje ból ucha, wyciek z ucha, a także zawroty głowy. Dzwonienie i szum w uszach jest jednym z symptomów choroby Meniere’a, która może prowadzić do utraty słuchu.

Dzwonienie w uszach u osób znajdujących się w podeszłym wieku może być zdiagnozowane jako starcze przytępienie słuchu, zwane potocznie głuchotą starczą. Źródłem uporczywego dzwonienia w uszach mogą być także zaburzenia psychiczne. Dzwonienie w uszach wywołują niekiedy urazy czaszki spowodowane zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Jak informują lekarze, jest to także jeden z objawów nowotworów narządów słuchu.

Inne przyczyny dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach jest nie tylko objawem wielu chorób, ale może być także działaniem niepożądanym po zażyciu leków, takich jak kwas acetylosalicylowy, antybiotyki aminoglikozydowe, chinina, wybrane leki moczopędne oraz erytromycyna. Dolegliwość może pojawić się również po wypiciu zbyt dużej dawki alkoholu, a także jako objaw zatrucia tlenkiem węgla, ołowiem lub rtęcią.

Jak leczyć dzwonienie w uszach?

Leczenie dzwonienia w uszach polega na poznaniu i wyeliminowaniu czynników wywołujących dolegliwość. W skrajnych przypadkach u osób cierpiących na schorzenia, których dzwonienie w uszach jest objawem, dokonuje się leczenia chirurgicznego. W leczeniu otosklerozy, aby zapobiec całkowitej głuchocie, wykonuje się zabieg stapedektomii. U osób z głuchotą starczą leczeniem z wyboru jest stosowanie właściwego aparatu słuchowego wraz ze specjalnym treningiem słuchowym.

 U niektórych osób pomocna okazuje się terapia z wykorzystaniem generatora szumu szerokopasmowego, a także unikanie ciszy. Dzwonienie w uszach o podłożu psychicznym można zwalczyć z pomocą psychoterapeuty. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie uszu i unikaniu nadmiernego hałasu. 

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.01.2018,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kolczasty 28.09.2021r.

Właśnie mam od 2017 roku szumy a raczej pisk w glowie. Nie mam na to sposobu a byłem u wszystkich lekarzy miałem TK RM glowyi czysto i co dalej??

Krupeczka 10.05.2020r.

Moja mam kiedy skończyła 30 lat zaczęło jej dzwonić w uszach i tak to trwało bez przerwy kilkadziesiąt lat, aż zmarła, a żaden specjalista nie znalazł przyczyny. Z czasem przyzwyczaiła się do tego dźwięku i przestała nerwowo reagować.Uu mnie mniej więcej w takim samym okresie życia też zaczęło dzwonić i badania nic nie wykazały. Nawet okresowa badania słuchu wychodzą dobrze, więc też pogodziłam się z tą dolegliwością.

Piotr 04.12.2018r.

Mi piszcz cały czas nie mam nadciśnienia ani miażdżycy.Nie wiem co dalej robić

Ewa 24.10.2017r.

najczęsciej dwonienie w uszach sowodowane jest skokami cisnienia, tak jest też u mnie. bardzo często to zdaża się rano po przebudzeniu i jak wchodzę do góry po schodach. Pomaga mi modrzew dahurski, który własnie niweluje takie skoki

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej