Co oznacza ból ręki? Charakterystyka chorób kończyny górnej

Fot.: vege / stock.adobe.com

Ból ręki stanowi objaw charakterystyczny w przebiegu łuszczycowego i reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest typowy dla zespołu cieśni nadgarstka, łokcia tenisisty i golfisty czy zespołu kanału Guyona.

Leczenie bólu ręki obejmuje zwłaszcza fizjoterapię i ćwiczenia. Jego nieodłącznym elementem jest też farmakoterapia i stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Nieodzowne znaczenie ma leczenie zachowawcze, czyli odpoczynek i nieforsowanie chorej ręki.

Ból ręki – co oznacza?

Ból ręki może oznaczać uszkodzenie stawów, nerwów, mięśni czy ścięgien. Nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, gdyż może sygnalizować wiele chorób. Ma związek z chorobą kręgosłupa. Bywa konsekwencją przeciążenia, urazu, zakażenia, stanu zapalnego czy procesu zwyrodnieniowego. Może być promieniujący, rwący, ostry, rozlany czy tępy.

Do chorób ręki mogą predysponować niektóre zawody i dyscypliny sportowe, m.in. drwal, budowlaniec, golfista, tenisista, protokolant, snowboardzista, masażysta, koszykarz, szwaczka.

Przyczynami bólu ręki mogą być m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół de Quervaina, ganglion, przykurcz Dupuytrena i choroba Kienbocka.

Ból ręki od łokcia do nadgarstka – zespół rowka nerwu łokciowego

Za ból ręki od łokcia do nadgarstka może odpowiadać zespół rowka nerwu łokciowego. Jest to zespół chorobowy spowodowany uciskiem na nerw łokciowy. Najczęściej stanowi konsekwencję zwężenia kanału łokciowego, za które mogą być odpowiedzialne urazy, stany zapalne czy zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroby układowe (cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów), wady wrodzone stawu łokciowego i guzy kanału nerwu łokciowego. Zespół rowka nerwu łokciowego jest drugą co do częstości opisywaną neuropatią uciskową kończyny górnej.

Wśród objawów chorobowych wymienia się m.in.:

  • ból ręki w okolicy łokcia, który nasila się przy zginaniu stawu,
  • nocne czucie opaczne (parestezje) okolicy stawu łokciowego, które promieniuje w kierunku palca V,
  • osłabienie siły mięśniowej palców,
  • zanik mięśni kłębika, glistowatych i międzykostnych, w wyniku czego dochodzi do rozwoju tzw. ręki szponiastej,
  • zaburzenia czucia w obrębie palca IV i V oraz wewnętrznej części przedramienia,
  • wydłużenie końcowej latencji czuciowej i ruchowej, zwolnienie prędkości przewodzenia we włóknach czuciowych i ruchowych, obniżenie amplitudy potencjału czuciowego i ruchowego (w elektroneurografii).

Pierwotne rozpoznanie kliniczne polega na wykonaniu kilku testów prowokacji. Do diagnostyki wykorzystuje się też badanie EMG, radiologiczne, ultrasonograficzne i rezonans magnetyczny. Leczenie obejmuje zwłaszcza farmakoterapię i leczenie operacyjne polegające na uwolnieniu nerwu łokciowego. Należy pamiętać o odpoczynku i unikaniu długotrwałego zginania łokcia.

Jak działa i jak jest zbudowany układ kostny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Ból ręki w nadgarstku – zespół Sudecka

Ból ręki w nadgarstku może być wywołany przez zespół Sudecka. Jest to grupa zmian w obrębie kończyny górnej, które są konsekwencją patologicznej reakcji układu współczulnego na bodziec urazowy lub inny. Etiologia choroby nie jest w pełni poznana. Schorzenie jest najczęściej powikłaniem pourazowym po złamaniu kości. Zespół Sudecka rozwija się w trzech fazach: ostrej, dystroficznej i atroficznej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zespołu są: stan po udarze mózgu i zawale serca, choroba wieńcowa, zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia hormonalne i zapalne choroby skóry.

Typowym objawem choroby jest silny ból nieproporcjonalny do wielkości urazu. Ręka jest obrzęknięta, ocieplona i zaczerwieniona. Rozwija się w niej dysfunkcja naczynioruchowa i upośledzona sprawność. Zauważalna jest potliwość skóry zajętej kończyny, postępujące przykurcze palców i zanikowe zmiany skóry (skóra lśniąca i pozbawiona bruzdowania). Następuje sztywność stawów chorej ręki. W badaniu radiologicznym uwidacznia się zanik kości, mięśni i tkanki podskórnej oraz kruchość paznokci. Mogą się pojawić: labilność emocjonalna, hiperreaktywność oraz tendencja do stanów lękowych i depresji.

Leczenie obejmuje prawidłowe postępowanie po złamaniu, leczenie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, alfa i beta blokery. Konieczna jest rehabilitacja.

Ból ręki między łokciem a ramieniem – zespół Volkmanna

Ból ręki między łokciem a ramieniem może powodować przykurcz Volkmanna, który jest następstwem powikłań urazów w ręce. Rozwija się często na skutek obrzęku kończyny w opatrunku gipsowym, który powoduje ucisk i zaciśnięcie naczyń tętniczych.

Prowadzi do zmian martwiczych w mięśniach. Pierwszy objaw zespołu Volkmanna stanowi silny i piekący ból. Następuje zasinienie palców i ograniczenie ruchów, usztywnienie palców i szponowate ustawienie ręki. Nie jest możliwe wyczucie tętna na tętnicy promieniowej. Rozwijają się zaburzenia czucia, drętwienie i mrowienie. Objawy zespołu Volkmanna określa się mianem 4P: pallor (zblednięcie), pain (ból), pulsenees (brak tętna) i paralysis (porażenie).

Leczenie polega na przywróceniu krążenia krwi poprzez usunięcie przyczyny zaburzeń krążenia. Podaje się środki poprawiające ukrwienie i pobudzające regenerację włókien mięśniowych. Stosuje się sztywną stabilizację zapobiegającą narastaniu zniekształceń. Pozytywne efekty przynosi termoterapia i elektroterapia. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.

Bibliografia:

1. Werner C.O., Ohlin P., Elmqvist D., Pressures recorded in ulnar neuropathy, “Acta Orthopaedica Scandinavica”, 1985, 56(5), s. 404–406.

2. Woźniak K., Ratuszek-Sadowska D., Śniegocki M., Zespół rowka nerwu łokciowego – ocena efektów leczenia operacyjnego, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(9), s. 315–322.

3. Panek A., Trojan G., Nietypowy przypadek wystąpienia przykurczu niedokrwiennego Volkmanna, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego”, 2006, 1, s. 70–74.

4. Żyluk A., Zespół Sudecka / algodystrofia / CRPS, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.

5. Reichert P., Rutowski R., Greczner T., Gosk J., Zimmer K., Wnukiewicz W., Treatment of Algodystrophic Syndrome of the Upper Extremity in Own Material, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2007, 16(6), s. 785–791.

6. Czerwiński E., Kompleksowy zespół bólu regionalnego („Zespół Sudecka”), W: Badurski J. (red.), Choroby metaboliczne kości, Warszawa, BORGIS, 2004, s. 288–296.

7. Mróz J., Kalicki B., Leśniewski P., Lipińska-Opałka A., Sadecka M., Żuber J., Krawczyk A., Jung A., Zastosowanie termografii w diagnostyce wielomiejscowego zespołu odruchowego typu I u 42-letniego chorego, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10(1), s. 78–84.

8. Brown D.E., Neumann R.D., Sekrety ortopedii, Wrocław, Urban & Partner, 2006.

9. Żuk T., Dziak A., Gusta A., Podstawy ortopedii i traumatologii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1980.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 09.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej