Co na to lekarz, czyli lek. Łukasz Durajski obala zdrowotne mity

Fot: TVN

Polacy są "specjalistami" przede wszystkim w trzech dziedzinach - polityce, sporcie i medycynie. Jeszcze do niedawna wiedzę o zdrowiu czerpaliśmy z rozmów z innymi, teraz przeszukujemy internet. Czy informacje, które można tam znaleźć są rzetelne, czy też mocno mijają się z prawdą? Lek. Łukasz Durajski postanowił to sprawdzić i obalić najbardziej popularne mity!

Łukasz Durajski to lekarz, rezydent pediatrii, lekarz medycyny podróży oraz autor bloga doktorekradzi.pl. Specjalista w swojej książce "Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną" postanowił przyjrzeć się popularnym trendom i metodom leczenia, które - w zbiorowej świadomości - uchodzą za skuteczne.

W pierwszej kolejności Łukasz Durajski przyjrzał się popularnym dietom. W prosty i przystępny sposób wskazuje ich zalety oraz wady. Tłumaczy dlaczego niektórych diet nie powinny stosować osoby zmagające się z cukrzycą czy chorobami serca. Lekarz wyjaśnia także "fenomen" diety bezglutenowej czy zakwaszenia organizmu.

Specjalista porusza również temat szczepionek, które od pewnego czasu budzą spore kontrowersje. Durajski w swojej książce nikogo nie ocenia, nie próbuje też nikogo przekonać do swoich racji. Przedstawia jedynie fakty, rzetelne badania, z którymi trudno dyskutować i które powinny przekonać każdego rodzica, który ma obawy przed zaszczepieniem swojego dziecka.

Lekarz rozprawia się także ze słynną amigdaliną, czyli witaminą B17, która rzekomo leczy raka.

Największą zaletą książki Łukasza Durajskiego jest sposób przekazania wiedzy. Medycyna to dziedzina, która wymaga posługiwania się trudnym, specjalistycznym językiem. Na szczęście Durajski ma tę łatwość, że w prosty i bardzo przejrzysty sposób pisze o rzeczach skomplikowanych i trudnych do zrozumienia dla kogoś, kto na co dzień nie ma kontaktu z medycyną. 

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, który z pewnością przypadanie do gustu tym, którzy chcą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także wiedzieć, jak odróżnić prawdziwy problem, od tego, który wymyślili m.in. specjaliści od marketingu. Gorąco zachęcamy was do lektury książki Łukasza Durajskiego!

Łukasz Durajski "Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną"

Burda Książki

Warszawa 2019 rok

Data aktualizacji: 14.01.2020,
Opublikowano: 14.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie NNW - czy warto?

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Czytaj więcej
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej