Co dziesiąta osoba na świecie mogła zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje WHO

Fiordaliso/getty images

Na świecie odnotowano już ponad 35 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Rzeczywisty wynik może być jednak dużo wyższy. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o ponad 700 milionach zakażeń!

WHO spotkało się w Genewie w Szwajcarii, by omówić obecny, globalny problem spowodowany pandemią koronawirusa. Jakie wnioski płyną ze spotkania światowych przywódców?

Nasze obecne najlepsze szacunki mówią nam, że ok. 10 procent globalnej populacji mogło zostać zakażonych koronawirusem

- poinformował dr Michael Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych na posiedzeniu rady zarządzającej WHO, złożonej z 34 przedstawicieli państw członkowskich.

Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 milionach potwierdzonych przypadków COVID-19, zmarło zaś ponad milion pacjentów. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi.

Zaprezentowane przez eksperta szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej i przekracza 700 milionów.

Jak stwierdził dr Ryan, mimo tak dużej liczby zakażeń oznacza to, że zdecydowana większość ludzi wciąż narażona jest na infekcję.

Zdecydowana większość świata jest zagrożona. Wiemy, że pandemia nadal będzie się rozwijać, ale wiemy również, że mamy narzędzia, które mogą pomóc powstrzymać transmisję wirusa

– stwierdził Ryan i wezwał rządy do dalszych działań mających spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak ocenił, dotychczasowe starania pomogły uniknąć śmierci dużej liczby ludzi.

Koronawirus na świecie

Eksperci od dawna twierdzą, że rzeczywista liczba zachorowań jest dużo wyższa, niż podają to statystyki. Ich zdaniem dziesięć miesięcy od początku pandemii kryzys wydaje się nie mieć końca.

W wielu krajach, po złagodzeniu restrykcji, notuje się drugą falę zachorowań na Covid-19. W niektórych przypadkach liczba chorych jest dużo wyższa niż w przypadku pierwszej fali pandemii.

Jak do tej pory najwięcej infekcji odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Brazylii.

Chociaż wszystkie kraje zostały dotknięte tym wirusem, musimy pamiętać, że jest to nierówna walka z pandemią. Dziesięć krajów odpowiada za 70 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków i zgonów, a tylko trzy kraje odpowiadają za połowę – powiedział Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu WHO w zakresie nagłych wypadków zdrowotnych.

Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć

Koronawirus SARS - Cov-2 wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. U osób zakażonych patogen wywołuje gorączkę, duszności, osłabienie, kaszel oraz bóle mięśni i głowy. Najczęstszymi objawami u dzieci przyjętych do szpitala oprócz gorączki, kaszlu i duszności były nudności, wymioty, ból brzucha, głowy oraz gardła.

Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy, powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą. Uważać muszą przede wszystkim chorzy na serce, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne.

Jak dotąd nie opracowano skutecznej szczepionki chroniącej przed infekcją koronawirusa. By ustrzec się przed zakażeniem konieczna jest odpowiednia higiena rąk, noszenie masek ochronnych oraz zachowanie dystansu społecznego.

Zobacz film: Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie?

źródło:x-news

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 06.10.2020,
Opublikowano: 06.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej