Clemastinum Hasco - syrop, dawkowanie, ulotka

Fot. Tom Merton / Getty Images

Clemastinum Hasco to syrop stosowany przy łagodzeniu objawów alergii skórnych oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Kiedy lekarz może go przepisać i jak dawkować Clemastinum Hasco?

Clemastinum Hasco - działanie leku

Clemastinum Hasco jest lekiem wydawanym na receptę. Ma on za zadanie łagodzić objawy alergii skórnych (np. świąd, pokrzywkę) oraz nieżytu nosa. Jest stosowany przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (wodnisty katar spowodowany np. alergią wziewną, kichanie, łzawienie). 

Clemastinum Hasco - skład

Substancją czynną leku jest klemastyna. 10 ml syropu zawiera 1 mg klemastyny w postaci klemastyny fumaranu. Do tego dochodzą pozostałe składniki , czyli: maltitol ciekły, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa dwuwodna, dipotasu fosforan, sodu diwodorofosforan dwuwodny, aromat poziomkowy, woda oczyszczona. 

Clemastinum Hasco - dawkowanie

Do 6. r. życia należy podawać Clemastinum Hasco wyłącznie w formie syropu. Zwykle lekarz zapisuje na recepcie dawkowanie syropu.

  • Dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia do 3 lat: 0,25 mg do 0,5 mg (2,5 ml do 5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
  • Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 0,5 mg (5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 0,5 mg do 1 mg (5 ml do 10 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 mg (10 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem. 

Kobiety w ciąży mogą stosować lek tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie powinno się przyjmować leku podczas karmienia piersią oraz podawać go dzieciom poniżej roku. Klemastyna w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiecego i może spowodować wystąpienie działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. 

Clemastinum Hasco - cena

Clemastinum Hasco w postaci syropu 0,1 mg/ml (1 mg/10 ml) o pojemności 100 ml kupimy za około 6 złotych. Lek jest wydawany na receptę.

Clemastinum Hasco – wskazania do stosowania leku 

Clemastinum Hasco zawiera klemastynę, czyli lek hamujący działanie histaminy - jednej z substancji biorących udział w reakcjach uczuleniowych w organizmie.  Lek dzięki temu łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (kichanie, wodnista wydzielina z nosa, łzawienie) oraz alergii skórnych (pokrzywka, obrzęk, świąd). 

Clemastinum Hasco powinno się stosować w przypadku alergii skórnych (takich jak: zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, świąd) oraz skórnych objawów obrzęku naczynioruchowego (obrzęku Quinckego), a także podczas leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, objawiającego się wodnistą wydzieliną z nosa, kichaniem i łzawieniem. 

Clemastinum Hasco – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania każdego leku jest nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji zawartych w leku. 

Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania Clemastinum Hasca są:

  • jednoczesne stosowanie leków należących do grupy tzw. inhibitorów monoaminooksydazy (inhibitorów MAO);
  • zwiększone ciśnienie śródgałkowe lub jaskra z wąskim kątem przesączania,
  • zwężenie odźwiernika,
  • wrzody trawienne utrudniające pasaż treści pokarmowej,
  • rozrost gruczołu krokowego lub niedrożnością szyi pęcherza moczowego,
  • nadczynność tarczycy,
  • astma oskrzelowa,
  • choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze,
  • porfiria, ponieważ klemastyna może nasilać objawy tej choroby,
  • podeszły wiek pacjenta z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych (np. zawrotów głowy, nadmiernego uspokojenia i obniżenia ciśnienia krwi).

Należy unikać stosowania klemastyny jednocześnie z lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego.

Clemastinum Hasco – interakcje

Każdy lek może wchodzić w interakcje z innymi, dlatego lekarz przepisując lek Clemastinum hasco musi wiedzieć o wszystkich zażywanych przez pacjenta lekach. 

Równoczesne stosowanie klemastyny i leków wpływających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leków uspokajających i nasennych, przeciwlękowych, niektórych leków psychotropowych) nasila jej hamujący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny z takimi lekami.

Jednoczesne stosowanie klemastyny z lekami przeciwcholinergicznymi może nasilać ich działanie.

Leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (stosowane w leczeniu depresji) przedłużają i nasilają działanie klemastyny, dlatego jednoczesne stosowanie tych leków jest przeciwwskazane.

Lek Clemastinum HASCO zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu i maltitol. Może powodować reakcje alergiczne (możliwe wystąpienie reakcji typu późnego).

Clemastinum Hasco - skutki uboczne

Wśród skutków ubocznych wymienionych na ulotce preparatu znajdziemy: senność, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcie, trudności w oddawaniu moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej, skurcz oskrzeli, zagęszczenie wydzieliny drzewa oskrzelowego, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, osutka, rumień. U pacjentów w wieku powyżej 60 lat jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia obniżenia ciśnienia krwi, senności, zmęczenia i zawrotów głowy.

Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn podczas zażywania leku.

Clemastinum Hasco - okres ważności

Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 3 miesiące. Po tym czasie preparat należy odnieść do apteki, gdyż nie nadaje się już do użytku.

Zobaczcie, skąd biorą się alergie i co uczula nas najczęściej:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Clemastinum Hasco - przedawkowanie

Jeśli przyjęliśmy zbyt dużą dawkę leku należy zgłosić się do lekarza. Mogą bowiem wystąpić bardzo nieprzyjemne skutki uboczne:

  • u dzieci: pobudzenie, omamy, bezład (ataksja), zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia mięśniowe, ruchy mimowolne, przegrzanie, sinica, drgawki, nasilające się zaburzenia krążenia i oddychania prowadzące do zahamowania tych czynności. Ponadto mogą wystąpić: suchość w ustach, rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie twarzy, podwyższenie temperatury ciała.
  • u dorosłych częściej występują zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego przejawiające się sennością, a nawet śpiączką.
Data aktualizacji: 15.07.2019,
Opublikowano: 03.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej