Ciśnieniomierze i pulsoksymetry – jak mogą uratować zdrowie seniora?

mat. prasowe

Regularne monitorowanie stanu zdrowia seniora ma ogromne znaczenie. Niektóre sygnały (takie jak wysokie ciśnienie czy spadek saturacji) wywołują specyficzne objawy, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli powiązane są z nieleczonym i złożonym schorzeniem. Dlatego też, aby kontrolować i wspomagać wystawienie diagnozy skonstruowano przydatne, medyczne przyrządy, takie jak np. ciśnieniomierz i pulsoksymetr. Ten niepozorny, mały sprzęt może - zwłaszcza w przypadku starszych osób - decydować o skuteczności leczenia i terapii!

Ciśnieniomierz dla seniora niezbędny w terapii nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze, a konkretnie nadciśnienie izolowane skurczowe, dotyka większości seniorów po 65. i praktycznie wszystkich po 85. roku życia. Nieleczone prowadzi do poważnych powikłań, które albo bezpośrednio zagrażają życiu, albo znacznie obniżają jego jakość (np. udaru mózgu czy demencji). Jak duże znaczenie ma w tym przypadku fakt, że senior posiada własny ciśnieniomierz?

Prof. Tomasz Grodzicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla serwisu Termedia stwierdził, że „pomiary domowe pozwalają lepiej kontrolować ciśnienie tętnicze, czyli ich waga jest nie do przecenienia”. Dodał też, że seniora należy zaangażować w leczenie nadciśnienia, „choćby poprzez pomiary domowe ciśnienia”. Warto przy tym pamiętać, że normy dla starszych osób są nieco wyższe niż dla młodszych dorosłych – za bezpieczną uznaje się wartość 140 mmHg ciśnienia skurczowego (a nawet wyższą).

Seniorzy z miażdżycą powinni posiadać ciśnieniomierz

Inna choroba, przy której niezwykle ważne są pomiary ciśnienia tętniczego, to miażdżyca. Z jednej strony zwiększa ona ryzyko pojawienia się nadciśnienia, a co za tym idzie – również udaru mózgu, zawału serca i innych dolegliwości. Monitorowanie ciśnienia (https://www.pomocedlaseniora.pl/82-cisnieniomierze) u seniora za pomocą ciśnieniomierza pozwoli na szybką reakcję i wdrożenie właściwego leczenia.

Z drugiej strony to nadciśnienie może prowadzić do miażdżycy, ponieważ powoduje ono uszkodzenie śródbłonka i rozwój zmian w naczyniach krwionośnych. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli u seniora nie zdiagnozowano miażdżycy.

Dlaczego seniorowi z nadciśnieniem i miażdżycą potrzebny jest pulsoksymetr?

Nie tylko stale podwyższone ciśnienie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia seniora. Co ciekawe, wysokim ciśnieniem może objawiać się również niski poziom nasycenia krwi tlenem (czyli tzw. saturacja). Dlatego starsze osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe takie jak nadciśnienie tętnicze i miażdżyca, powinny także sprawdzać saturację przy pomocy pulsoksymetru. Wynik poniżej 95% oraz inne objawy (np. duszności, ból głowy, zaburzenia widzenia, niepokój, ból w klatce piersiowej) wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Starsza osoba powinna posiadać pulsoksymetr także wtedy, gdy cierpi na następujące dolegliwości:

  • chorobę wieńcową,
  • choroby układu oddechowego,
  • cukrzycę,
  • anemię,
  • astmę.

Nie sposób nie wspomnieć również o konieczności posiadania pulsoksymetru (https://www.pomocedlaseniora.pl/85-pulsoksymetry) przez seniora z diagnozą lub podejrzeniem COVID-19. Pulsoksymetr pozwala na obserwację przebiegu choroby oraz natychmiastową reakcję, gdy stan seniora się pogorszy. Pomiar saturacji umożliwia również szybsze wykrycie infekcji, zanim wystąpią poważne zaburzenia ze strony układu oddechowego (w przypadku COVID-19 zdarza się tzw. hipoksja ukryta).

Choroby u starszych osób zazwyczaj są ze sobą ściśle powiązane (chociażby tak jak opisana wcześniej miażdżyca i nadciśnienie). Do leczenia należy więc podchodzić całościowo, a monitorowanie różnych parametrów życiowych, m.in. ciśnienia tętniczego i saturacji, może uratować zdrowie i życie seniora.

Ciśnieniomierz i pulsoksymetr – niewielkie urządzenia, które mogą uratować życie seniora

Zarówno ciśnieniomierz, jak i pulsoksymetr to niewielkie, poręczne i dość proste w obsłudze urządzenia. Nie należą również do najdroższych. Mimo to ich rola w dbaniu o zdrowie seniora jest ogromna – dzięki nim można bowiem szybko wyłapać sygnały alarmowe informujące o rozwoju innych chorób, w tym tych bezpośrednio zagrażających życiu. Szeroki wybór profesjonalnych i sprawdzonych narzędzi do pomiaru znajdziesz w ofercie https://www.pomocedlaseniora.pl/.


Bibliografia:

[1] Majda, A. (2001). Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

[2] American Heart Association. (2017). What is high blood pressure?. South Carolina State Documents Depository.

Data aktualizacji: 24.02.2022,
Opublikowano: 17.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Magda 03.03.2022r.

Który pulsoksymetr najlepiej wybrąć?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej