Ciała ketonowe w moczu u dzieci i dorosłych – testy paskowe, normy

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Ciała ketonowe u dzieci bez żadnych dodatkowych objawów klinicznych mogą się pojawić po kilkugodzinnej głodówce, co wynika z dużo mniejszych rezerw energetycznych u dzieci. Konieczne jest oznaczenie poziomu glukozy, nawodnienie i nakarmienie dziecka, a następnie ponowienie badania.

W prawidłowym wyniku badań moczu ciała ketonowe nie powinny być obecne. Powszechnie stosuje się testy paskowe wykrywające te związki. Obecność ciał ketonowych w moczu może świadczyć m.in. o niewyrównanej cukrzycy, ale również o wielu innych stanach klinicznych, jak np. głodówka.

Co to są ciała ketonowe?

Ciała ketonowe to grupa związków, do których należy kwas acetooctowy, aceton i kwas beta-hydroksymasłowy. Są to pośrednie metabolity powstające w wyniku przemian kwasów tłuszczowych, produkowane głównie w wątrobie. Głównym materiałem energetycznym w organizmie człowieka jest glukoza. Konieczna do odpowiedniej pracy mięśni, nerek, serca i mózgu, a także innych komórek i narządów organizmu. Ciała ketonowe stanowią alternatywę dla glukozy. Fizjologicznie tylko niewielka ilość tych substancji znajduje się we krwi. Przy zaburzeniach metabolizmu, np. niedoborze insuliny w przebiegu cukrzycy, glukoza nie może być odpowiednio wykorzystywana przez komórki organizmu, przez co zaczyna wzrastać produkcja ciał ketonowych. Wzrost we krwi powoduje również ich pojawienie się w moczu. Ostatecznie wysoki poziom w organizmie powoduje rozwój kwasicy ketonowej i śpiączki ketonowej, będącej stanem zagrożenia życia.

Obecność ciał ketonowych w moczu – przyczyny

W warunkach fizjologicznych ciała ketonowe w moczu nie są wykrywalne. Nie można więc mówić o zakresie norm. Na prawidłowy wynik moczu wskazuje po prostu brak ciał ketonowych. Ich obecność w moczu może świadczyć o następujących stanach:

  • głodzeniu,
  • stosowaniu bogato tłuszczowej diety,
  • stosowaniu niektórych leków.

Niekiedy ketony w moczu mogą wystąpić u osób z nadczynnością tarczycy czy wysoką gorączką bądź pojawić się u kobiety w ciąży. Jednoczesne współistnienie ciał ketonowych i glukozy w moczu najczęściej nasuwa podejrzenie cukrzycy.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Testy paskowe do pomiaru ciał ketonowych

Test wykrywający ciała ketonowe w moczu opierają się na reakcji ketonów (kwasu acetooctowego i acetonu) z nitroprusydkiem sodu oraz glicyną. Reakcja określana jest próbą Legala i zachodzi w środowisku zasadowym. Kwas acetooctowy wykrywany jest przy stężeniu co najmniej 3 mg/dl. Test nie wykrywa kwasu beta-hydroksymasłowego, który stanowi połowę ilości ciał ketonowych we krwi i moczu. Jeśli dojdzie do kwasicy ketonowej, ten drugi zwiększa swój udział nawet do 90%, co powoduje, że interpretacja wyników laboratoryjnych w stanie kwasicy ketonowej może być utrudniona. Natomiast fałszywie dodatnie wyniki mogą być generowane przy stosowaniu leków, jak penicylamina, kaptopryl, mesna. Często przyjmowany lek, np. kwas acetylosalicylowy, może natomiast powodować wynik fałszywie ujemny.

Ciała ketonowe w moczu u dziecka bez objawów klinicznych

Obecność ciał ketonowych w moczu u dziecka nieprezentującego objawów klinicznych może być wariantem normy. Ciała ketonowe pojawiają się w moczu przy braku lub upośledzonym wykorzystaniu węglowodanów, a konkretnie glukozy w diecie. U małych dzieci, a szczególnie u niemowląt, które w przeciwieństwie do dorosłych nie mają takich pokładów glikogenu w wątrobie (materiału zapasowego), często dochodzi do nadmiernego spadku poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii). Po upływie kilku godzin od ostatniego posiłku może dojść do hipoglikemii i pojawienia się ciał ketonowych w moczu i we krwi dziecka zdrowego. Może to nastąpić również przy gorączce, wymiotach, biegunce, głodzeniu i przy zastosowaniu diety ketogennej u dzieci z lekooporną padaczką. Podstawą w takiej sytuacji jest nawodnienie i dokarmianie dziecka.

Początkowo, jeśli stwierdzi się w badaniu moczu dziecka ciała ketonowe, jednak nie występują żadne niepokojące objawy kliniczne, należy sprawdzić stężenie glukozy we krwi. Jeśli jest prawidłowe, należy nawodnić i nakarmić dziecko. Diagnostyka kliniczna ciał ketonowych we krwi i moczu dziecka przy stwierdzeniu dodatkowo hiperglikemii lub hipoglikemii powinna być przeprowadzona w kierunku różnych zaburzeń metabolizmu. Obecność ciał ketonowych i hiperglikemii jest wynikiem charakterystycznym dla cukrzycy. Towarzysząca hipoglikemia po okresie głodówki może świadczyć o niewydolności kory nadnerczy. Mogą jej towarzyszyć zaburzenia jonowe, takie jak spadek poziomu sodu czy wzrost poziomu potasu.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej