Mimo że rak płuc może pojawić się praktycznie u każdego, to w grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które palą papierosy. To właśnie u czynnych palaczy rak płuc diagnozowany jest najczęściej. Do rozwoju raka płuc mogą się przyczynić także uwarunkowania genetyczne, ekspozycja na czynniki szkodliwe, takie jak azbest. Mają one jednak zdecydowanie mniejsze znaczenie.
Do najbardziej typowych objawów raka płuc należą kaszel, duszności, czy ból w klatce piersiowej. Czy to jedyne sygnały? Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Jak wygląda diagnostyka raka płuc? Jak skutecznie go leczyć? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg.
dr hab. n. med. Cezary Piwkowski jest torakochirurgiem z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem. Pracuje i pełni funkcję Kierownika Kliniki Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Torakochirurgii Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu. Jest pionierem małoinwazyjnych zabiegów resekcyjnych w raku płuca w Polsce. W kierowanej przez niego Klinice wykonuje się pełny zakres zabiegów leczniczych i diagnostycznych w ramach chirurgii klatki piersiowej, w większości za pomocą metod małoinwazyjnych. Dotyczy to zabiegów: płuc, śródpiersia, przepony, ściany klatki piersiowej, tchawicy i przełyku.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Marzena 12.10.2019r.
U mojej mamy badanie RTG wykazało liczne zmiany meta od 8 do 21 mm w polach płucnych oraz w górnym śródpiersiu po prawej patologiczną masę wypełniajaca kat tchawiczo-oskrzelowy z impresja i zwężenie mtchawicy. Opłucna wolna. Wyniki krwi w normie. OB 120. Uprzejmie proszę o informację co oznaczją ww wyniki, jaką będzie diagnostyka oraz leczenie.
Moniawawa 12.10.2019r.
Wykryto u mnie guzek 3mm na prawym płucu czy mam się czym martwić? Mam 36 lat paliłam okazjonalnie.