Choroby przewlekłe – lista i klasyfikacja, choroby przewlekłe u dzieci

Fot: orelphoto / fotolia.com

Choroby przewlekłe charakteryzują się długim okresem trwania oraz stosunkowo wolnym postępem zmian chorobowych. Wymagają specjalistycznej terapii, rehabilitacji i opieki. Lista chorób przewlekłych liczy obecnie blisko 150 pozycji. 

Choroby przewlekłe są głównym wyzwaniem współczesnej medycyny. Jeszcze w połowie XX w. najczęstszą przyczyną zgonów były schorzenia o ostrym przebiegu. Poprawa warunków sanitarnych i upowszechnienie szczepień ochronnych czy antybiotyków spowodowały znaczące zmniejszenie śmiertelności z powodu m.in. chorób zakaźnych.

Obecnie największym problemem są właśnie schorzenia przewlekłe, do czego przyczynia się ich specyfika (rozwijają się przez długi czas, początkowo nie wywołując dolegliwości skłaniających do diagnostyki i interwencji lekarskiej), ale również postęp medycyny, dzięki któremu wiele chorób, będących przed laty śmiertelnym zagrożeniem, jest dziś długotrwale leczonych. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż cztery główne choroby przewlekłe: choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca są odpowiedzialne łącznie za 82% zgonów.

Lista chorób przewlekłych

Choroby przewlekłe to bardzo skomplikowane i różnorodne zagadnienie, co powoduje problem z ich definiowaniem. Najprostsza definicja chorób przewlekłych zakłada, że jest to grupa schorzeń charakteryzujących się długim czasem trwania i wolnym postępem zmian chorobowych. Inne definicje głoszą, że są to:

  • zaburzenia o długim okresie trwania, które mogą być postępujące, o złym rokowaniu lub też związane z relatywnie normalnym życiem, pomimo nieprawidłowości,
  • stany chorobowe trwające dłużej niż 3 miesiące w roku lub wymagające ciągłej hospitalizacji co najmniej przez 1 miesiąc w roku,
  • choroby, która trwają przez znaczny okres lub mają charakter nawracający,
  • trwałe, nieodwracalne, postępujące zmiany uszkadzające ustrój, obniżające permanentnie jego wydolność i sprawność.

Za najprecyzyjniejszą uchodzi definicja chorób przewlekłych przyjęta przez Amerykańską Komisję ds. Chorób Przewlekłych (The National Commission on Chronic Illness), która używa tego terminu do zaburzeń charakteryzujących się m.in. długotrwałym przebiegiem, pozostawiających dysfunkcję lub niepełnosprawność albo wymagających specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, nadzoru, obserwacji czy opieki.

W Polsce listę chorób przewlekłych publikuje Dziennik Ustaw jako rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, dotyczące również refundacji leków dla osób zmagających się z tymi schorzeniami. Do najczęściej występujących należą:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby mózgowo-naczyniowe,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby psychiczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • padaczka,
  • osteoporoza,
  • otyłość,
  • stwardnienie rozsiane,
  • HIV/AIDS.

Choroby przewlekłe u dzieci

Choroby przewlekłe u dzieci mogą występować od urodzenia lub zostać nabyte w wieku późniejszym. Najczęściej są to: uczulenia i alergie, skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, płaskostopie, przewlekły nieżyt oskrzeli, astma i inne choroby płuc, choroby nerek i układu moczowego, nerwice, schorzenia skóry i choroby serca.

Z chorobami przewlekłymi często zmagają się dzieci w wieku szkolnym, a ze względu na przebieg i bezpośredni wpływ na chorego mogą znacząco wpływać na kondycję psychofizyczną ucznia, co przekłada się na jego wyniki w nauce, funkcjonowanie w grupie rówieśników, motywację do nauki oraz absencję na zajęciach szkolnych.

Zobacz film: Leczenie skoliozy. Źródło: 36,6

Choroby przewlekłe – klasyfikacja

Klasyfikacja chorób przewlekłych nastręcza sporo problemów, dlatego istnieją różne sposoby ich dzielenia, np. ze względu na przyczynę, sposób przenoszenia (zakaźne lub niezakaźne) czy zajęcie określonych układów lub narządów. Jednym z najczęściej używanych systemów klasyfikacji jest podział chorób na ostre i przewlekłe. Pierwszy termin stosuje się do schorzeń ocenianych według następujących parametrów: krótkiego okresu trwania (zazwyczaj do 3 miesięcy), szybkiego początku choroby oraz znacznego nasilenia objawów chorobowych. Choroby przewlekłe natomiast cechuje długi czas trwania, powolny początek i mniejsze nasilenie objawów.

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie

Choroby przewlekłe są zwykle długotrwałe, wymagające specjalistycznej terapii, rehabilitacji i opieki. Wywołują u chorego skrajnie negatywne emocje i znacząco przyczyniają się do obniżenia jakości życia, którego rytm zostaje podporządkowany zażywaniu lekarstw, badaniom, wizytom u lekarza czy w szpitalu. Akceptacja choroby przewlekłej bywa bardzo trudnym i długotrwałym wyzwaniem.

Choroby przewlekłe powodują też wiele problemów, np. przy zawieraniu ubezpieczenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych, przyjmujących zasadę, że koszty leczenia mają obejmować nagłe, niespodziewane zachorowania, niechętnie podpisuje umowy z osobami, które przechodzą długotrwałe leczenie. Ubezpieczenie przy chorobach przewlekłych często wiąże się z koniecznością wykupienia specjalnej polisy, zwykle kilkukrotnie przewyższającej stawkę podstawową.

Bibliografia:

1. http://www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/4609/pdf,

2. http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/markocka_k3p.pdf,

3. https://www.wuj.pl/UserFiles/File/Zdrowie%20Publiczne_1_2011/Zdrowie%20Publiczne_1_2011_2.pdf.

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 04.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej