Choroby nadgarstka – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Fot: spukkato / gettyimages.com

Choroby nadgarstka stanowią częsty i poważny problem. Ręka, będąca najbardziej precyzyjnym i skomplikowanym narzędziem w przyrodzie, nie może prawidłowo funkcjonować, jeśli nadgarstek ma ograniczoną ruchomość.

Choroby nadgarstka powodują 2 podstawowe grupy objawów – ból i ograniczenie ruchomości. Często, nawet gdy nie ma obiektywnego powodu do zmniejszenia zakresu ruchów, chory powstrzymuje się przed wykonywaniem czynności ze względu na drętwienie, mrowienie lub ból o znacznym natężeniu.

Nadgarstek – budowa i czynność

Nadgarstek to staw złożony z 8 niewielkich kosteczek, łączących się z kośćmi przedramienia (promieniową i łokciową) oraz z kośćmi śródręcza. Dzięki skomplikowanej konstrukcji silne mięśnie mogą kierować ruchem dłoni, a ręka – działać zarówno w niezmiernie precyzyjnych operacjach, jak i chwytać czy przenosić bardzo ciężkie przedmioty. Budowa stawu umożliwia wykonywanie złożonych ruchów bocznych, zginania dłoniowego albo grzbietowego oraz odwracania i nawracania dłoni. Te ostatnie związane są z przemieszczaniem się między sobą kości przedramienia. Na ręce odwróconej można np. położyć coś na otwartej dłoni, przy nawróconej – pisać na klawiaturze.

Urazy nadgarstka

Zmiany urazowe są nie tylko skutkiem nieszczęśliwych zdarzeń, ale również intensywnie uprawianych sportów. Do najbardziej kontuzjogennych należą m.in. snowboard, rolki, deskorolka. Najczęstszymi urazami są skręcenia, zwichnięcia i złamania. Skręcenie nadgarstka polega na krótkotrwałym, silnym przemieszczeniu dłoni na granicy jej ruchomości, co powoduje naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadeł albo torebki stawowej. Jeśli przy takim urazie dojdzie do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie powierzchni stawu i jego deformacji, mówi się o zwichnięciu.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Typowym urazem jest złamanie nasady dalszej kości promieniowej (złamanie Collesa). Zdarza się przy upadku z podparciem tułowia wyprostowaną kończyną górną, u sportowców oraz u osób starszych, szczególnie z osteoporozą. Najwięcej takich wypadków ma miejsce w sezonie zimowym, kiedy dochodzi do utraty równowagi na śliskim podłożu.

Podobny mechanizm mają złamania kostek nadgarstka (najczęściej kostki łódeczkowatej). Pod wpływem dużej siły dochodzi do gwałtownego ściśnięcia kostki i jej pęknięcia lub zmiażdżenia. Objawami urazów nadgarstka są: ból, silny obrzęk, zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości, a w przypadku zwichnięć lub złamań – zniekształcenie stawu.

Nadgarstek – choroby przeciążeniowe i zwyrodnieniowe

Przewlekłe choroby nadgarstka wiążą się najczęściej z:

  • długotrwałym przeciążeniem stawów,
  • pracą w wymuszonej pozycji,
  • przebytymi urazami.

Przeciążenie nadgarstków może wynikać z dźwigania ciężkich przedmiotów albo z uprawiania sportów siłowych (np. podnoszenie ciężarów). Innym mechanizmem jest regularne powtarzanie się mikrourazów. Przykładami mogą być tu urazy związane z rąbaniem drewna albo grą w tenisa. Długotrwała praca w wymuszonej pozycji jest również przyczyną przewlekłych dolegliwości, których charakterystycznymi postaciami są m.in.:

  • zespół cieśni nadgarstka (ucisk pasma łącznotkankowego na ścięgna zginaczy ręki i nerwy – głównie promieniowy i pośrodkowy),
  • zespół de Quervaina – zapalenie przyczepów ścięgien i torebki ścięgnistej w obrębie nadgarstka.

Objawami w pierwszym przypadku są głównie drętwienie palców i osłabienie siły mięśniowej ręki, a w drugim – obrzęki nadgarstka (bliżej kości promieniowej, czyli od strony kciuka), bolesność, wyczuwalne pogrubienie ścięgien. Zespoły te pojawiają się często u osób wykonujących pracę przy komputerze (posługiwanie się klawiaturą, u grafików – myszką) oraz u zawodowych muzyków (np. pianistów, gitarzystów, skrzypków).

Przebyte urazy (złamania, zwichnięcia czy złożone skręcenia) stanowią przyczynę szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w obrębie nadgarstka. Ścieńczenie chrząstek stawowych, powstawanie przejściowych wysięków, tworzenie się wyrośli kostnych, zwapnień może zdecydowanie ograniczać ruchomość stawu, powodować nawracające dolegliwości bólowe, obrzęki i stany zapalne.

Formą zmiany zwyrodnieniowej tkanki łącznej torebki stawowej nadgarstka jest tzw. ganglion, czyli torbiel wypełniona płynem stawowym. Może przebiegać bezobjawowo albo uciskać na okoliczne struktury (ścięgna, nerwy, naczynia).

Zobacz film: Jak wyglądają kości zniszczone przez osteoporozę? Źródło: 36,6.

Leczenie chorób nadgarstka

Leczenie urazów nadgarstka zależy od typu urazu. Jeśli dochodzi do zwichnięcia stawu lub złamania z przemieszczeniem, niezbędne jest przywrócenie kościom albo odłamom właściwej pozycji, umożliwiającej prawidłowy zrost struktur kostnych lub łącznotkankowych. O ile nie udaje się przywrócić prawidłowego ustawienia zachowawczo, konieczny jest zabieg operacyjny. Kolejne etapy leczenia to założenie unieruchomienia i rehabilitacja. Okres unieruchomienia zależy, w przypadku złamań, od szybkości powstawania zrostu – może on być powolny u osób z niedoborami pokarmowymi, chorobami przewodu pokarmowego lub ludzi starszych, z zaawansowaną osteoporozą.

Większe skręcenia mogą wymagać stabilizacji nadgarstka szyną gipsową i całkowitego wyeliminowania obciążania stawu. W przypadku mniejszych urazów i zmian zwyrodnieniowych dominują metody zachowawcze:

  • zmniejszanie obciążenia,
  • stosowanie specjalnych opasek (stabilizatorów) na staw,
  • podawanie miejscowych niesterydowych leków przeciwzapalnych w postaci kremów lub maści,
  • intensywna fizykoterapia (np. diatermia, masaże wirowe).

W zaostrzeniach choroby niezbędne jest całkowite odciążenie stawu. Leczenie operacyjne przewlekłych chorób nadgarstka stosuje się, gdy natężenie dolegliwości jest bardzo duże albo powstają objawy intensywnego ucisku (np. w przypadku zespołu cieśni nadgarstka albo torbieli). Na co dzień warto zapobiegać chorobom nadgarstka przez:

  • ograniczenie dźwigania ciężarów,
  • zachowywanie w pracy ergonomicznej pozycji, stosowanie podkładek pod myszy i klawiatury,
  • robienie w pracy regularnych przerw i wykonywanie ćwiczeń rozluźniających,
  • stosowanie właściwych ochraniaczy podczas uprawiania sportu.

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 21.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej