Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy

Fot: drylowanebanany / fotolia.com

Choroby dziąseł mogą mieć wiele przyczyn, m.in. o podłożu bakteryjnym. Spowodować je może też nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wśród stanów chorobowych tego typu najpopularniejsza jest paradontoza – dziąsła nie tylko bolą, ale też krwawią i przestają być stabilne dla zębów

Choroby dziąseł to nie jedyna przypadłość jamy ustnej – częste są także choroby przyzębia. Są one następstwem schorzeń dziąseł, w tym zapalenia, które wymaga niezwłocznej interwencji. Zapalenie dziąseł może łatwo przerodzić się w zapalenie przyzębia.

Choroby dziąseł – objawy

Najpowszechniejszym objawem, który powinien stanowić powód do niepokoju, jest krwawienie z dziąseł. Często poprzedza je zaczerwienienie i opuchlizna. Jego przyczyną jest zazwyczaj stan zapalny dziąseł, który może objąć także kość będącą podporą zębów. Zapalenie dziąseł powstaje na skutek działania bakterii znajdujących się w płytce nazębnej – należy ją regularnie usuwać, czyszcząc nie tylko zęby, ale także przestrzenie między nimi. Przez nawarstwianie płytki nazębnej bakterie rozprzestrzeniają się, niszcząc zęby, dziąsła, a w dalszych etapach także kości żuchwy i szczęki. W konsekwencji zęby mogą rozchwiać się – należy je wtedy usunąć. Zaniedbania w codziennej pielęgnacji jamy ustnej ewoluują do takiego stadium aż w 90% przypadków.

Inne niepokojące objawy to nieprzyjemny zapach z ust nawet niedługo po umyciu zębów i nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło oraz zimno. Zaniepokoić powinny także ruszające się zęby i ich wizualne wydłużenie (efekt cofania się dziąseł). Jeżeli spomiędzy zębów wydostaje się ropa, również może być to objaw chorobowy.

Choroby, takie jak zapalenie dziąseł czy przyzębia, mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – przy czym u młodszych często pojawia się gorączka w okolicach 38 °C

Przyczyna zapalenia dziąseł nie zawsze leży jednak po stronie niewystarczającej higieny. Stan zapalny może pojawić się w wyniku zachorowania na białaczkę lub przez zmiany hormonalne powstające w organizmie podczas ciąży. Bywa skutkiem alergii, przyjmowania niektórych leków, picia alkoholu, palenia papierosów lub – w przypadku starszych osób – nieprawidłowego dopasowania protezy.

Nieleczone choroby dziąseł i przyzębia mogą spowodować przedostanie się bakterii do krwiobiegu. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób cierpiących na choroby serca, ponieważ bakterie mogą przyczynić się do zapalenia zastawek serca. Pod ich wpływem układ odpornościowy produkuje tzw. cytokiny – cząstki, które mogą pogłębiać stan zapalny, a ponadto uszkadzają inne tkanki. Osoby zmagające się z cukrzycą, które nie leczą stanów zapalnych dziąseł, mają tendencję do dłuższego utrzymywania się wysokiego poziomu cukru po posiłkach i wykazują gorsze efekty leczenia cukrzycy.

Paradontoza – najpopularniejsza choroba dziąseł

Paradontoza jest infekcją bakteryjną. Atakuje dziąsła i tkanki, które okalają zęby. Leczona jest etapowo. Dotyka nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej także ludzi młodych – pierwsze zmiany o charakterze chorobowym mogą pojawić się nawet przed 20 rokiem życia. Częstą przyczyną paradontozy są inne choroby – cukrzyca, białaczki, zatrucia metalami ciężkimi czy AIDS. Może mieć także podłoże genetyczne. Do przyczyn zaliczany jest także postępujący wraz z wiekiem niedobór koenzymu Q10 w błonie śluzowej jamy ustnej.

Jak zwalczać choroby dziąseł? Leczenie paradontozy

Pierwszym etapem leczenia paradontozy jest usunięcie kamienia nazębnego, fachowo nazywane skalingiem. Dziąsło może wrócić wtedy na swoje miejsce. Kamień może zostać usunięty jedynie w gabinecie dentystycznym przy użyciu specjalistycznego sprzętu. W celu zapobiegania paradontozie taki zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku, w zależności od intensywności narastania kamienia. Jego powstawanie wzmaga palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Kolejnym etapem leczenia jest chirurgiczne usunięcie rozrośniętych kieszonek zębowych, a jeżeli nie są nadmiernie powiększone, dentysta może je oczyścić i spłycić, usuwając kamień także z korzenia zęba. Do dziąseł, w których pojawił się stan zapalny, podawane są zastrzyki z lekiem obkurczającym tkanki i zmniejszającym krwawienie. Zawierają one w składzie m.in. aloes. Czasami podawany jest także lek, który pozwala odtworzyć tkanki przyzębia.

Leczenie paradontozy może odbywać się także przy udziale lasera. Naświetlanie tzw. miękkim laserem pozwala zapobiegać rozchwianiu zębów i szybciej zregenerować kości. Twardy laser usuwa zniszczony chorobowo brzeg dziąseł i czyści kieszonki z kamienia.

Operacyjne leczenie paradontozy odbywa się w pełnym znieczuleniu. W miejsca zniszczenia kości wszczepiony zostaje preparat pobudzający kość do regeneracji, a czasami stosowane są także wszczepy naturalnych kości. Cały proces odbudowy trwa około 6 miesięcy.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.08.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej