Choroby alergiczne skóry – rodzaje, objawy i przyczyny

Fot: kobzev3179 / gettyimages.com

Choroby alergiczne skóry mogą mieć charakter wyprysku, pęcherzyka lub innych zmian miejscowych bądź rozsianych. Możliwe jest stosowanie leków łagodzących objawy alergii,jednak przede wszystkim konieczne są eliminacja czynnika drażniącego bądź zastosowanie odczulania.

Choroby alergiczne skóry obejmują kilka różnych jednostek chorobowych o odmiennym mechanizmie powstawania i obrazie klinicznym. Należą do nich: pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, inne formy wyprysku i atopowe zapalenie skóry. Choroby alergiczne skóry są wynikiem reakcji immunologicznych organizmu.

Rodzaje i objawy alergicznych chorób skóry

Alergiczne choroby skóry to np.:

  • Pokrzywka – niejednorodny zespół chorobowy. Tworzy się bąbel pokrzywkowy, któremu towarzyszy zazwyczaj obrzęk, zaczerwienienie skóry i świąd. Zmiana szybko ustępuje bez pozostawienia śladu. Może mieć charakter ostry bądź przewlekły. Jeśli pokrzywka została wywołana przez pokarm, pojawia się kilka godzin po jego spożyciu, towarzyszą jej bóle brzucha, nudności i inne dolegliwości pokarmowe;
  • Obrzęk naczynioruchowy Quinckego to odmiana pokrzywki przewlekłej, jednak dotycząca nie tylko zewnętrznych warstw skóry, ale także tkanki podskórnej i skóry właściwej, czyli głębszych jej warstw;
  • Wyprysk kontaktowy, czyli najczęstsza forma wyprysku, która charakteryzuje się powierzchownymi zmianami skórnymi powstającymi na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Zmiana skórna to wysiękowa grudka i pęcherzyk. Wyprysk może mieć charakter ostry lub podostry; ma to przełożenie na nasilenie zmian zapalnych, występowanie pęcherzyków i grudek wysiękowych. Wyprysk przewlekły łączy się dodatkowo ze zjawiskiem lichenizacji, czyli nadmiernego zgrubienia naskórka z dodatkowym pobruzdowaniem powierzchni. Wyprysk najczęściej jest ostro odgraniczony i towarzyszy mu świąd;
  • Atopowe zapalenie skóry obejmuje różne zmiany, które często mają charakter rodzinny, dlatego mówi się o uwarunkowaniu genetycznym tego schorzenia. Zmiany mają charakter wyprysku, z dodatkową skłonnością do lichenizacji. Najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy oraz szyi.

Zobacz film: Typy alergii. Źródło: 36,6.

Przyczyny i mechanizm powstawania alergicznych chorób skóry

Choroby alergiczne skóry mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wynikać mogą nie tylko z alergenów działających bezpośrednio na skórę, ale również poprzez ich spożycie czy kontakt drogą wziewną. Zalicza się do nich:

  • leki;
  • pokarmy;
  • pyłki;
  • jady owadów;
  • szczepionki;
  • antygeny bakteryjne, wirusowe, grzybicze czy pasożytnicze;
  • substancje zawodowe;
  • kosmetyki.

Do substancji szczególnie alergizujących należą: chrom (barwniki do materiałów, oleje przemysłowe, cement, beton, farby wodne, oleje, proszki do prania), nikiel i kobalt (guziki, suwaki), guma, barwniki, formalina, terpentyna, tworzywa sztuczne.

Rozpoznanie choroby alergicznej skóry

Podstawowe metody diagnostyki chorób alergicznych skóry to testy wyłączenia podejrzanych o reakcję alergiczną substancji bądź próby prowokacyjne. Te drugie powinny być przeprowadzane pod nadzorem lekarza, tym bardziej jeśli reakcja alergiczna daje objawy nie tylko skórne. Wykonać można również testy, takie jak odczyny skórne, czyli nakłucie skóry i przyłożenie alergenu bądź śródskórne wstrzyknięcia alergenów. Ponadto przeprowadza się:

  • RIST (radioimmunosorbent test), by określić stężenie przeciwciał klasy IgE;
  • RAST (radioallergosorbent test), wykrywający swoiste przeciwciała klasy IgE skierowane przeciwko konkretnym alergenom;
  • ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) – podobnie jak RAST pozwala na wykrycie swoistych przeciwciał, jednak jest prostszy.

Leczenie chorób alergicznych skóry

Przede wszystkim w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej skóry należy w miarę możliwości wykluczyć przyczynę alergii. Można stosować witaminę C, wapń, leki przeciwhistaminowe, a także swoiste odczulanie. W ostrych, uogólnionych reakcjach alergicznych konieczne jest podanie dożylne hydrokortyzonu lub innego leku z grupy kortykosteroidów.


Zobacz film: Leczenie alergii. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 29.03.2018,
Opublikowano: 31.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej