Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk. Objawy i metody leczenia 

Fot: kolesnikovserg / fotolia.com

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najpowszechniejszych chorób układu ruchu. Wywołana jest nadmiernym niszczeniem i niedostateczną odbudową chrząstki stawowej. Objawia się najczęściej bólem i sztywnością stawów. Brak leczenia może oznaczać trwałe kalectwo.

Choroba zwyrodnieniowa stawów zwana jest potocznie zwyrodnieniem stawów, a także osteoartrozą (w skrócie: CHZS). Dotyka głównie ludzi w podeszłym wieku, choć może rozwinąć się także u młodych osób. Zazwyczaj pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej obserwuje się między 40. a 60. rokiem życia.

Przyczyny rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak podkreślają lekarze, zwyrodnienie stawów to choroba przewlekła i nieodwracalna. Jej przyczyną jest zaburzona jakość oraz ilość chrząstki stawowej, która jest odpowiedzialna za amortyzację stawów. Choroba zwyrodnieniowa dotyczy stawów kolanowych, biodrowych, a także rąk, czyli palców.

Czynnikami wywołującym zwyrodnienie są nadmierne przeciążenia stawów, a także obniżenie jakości elementów wchodzących w skład stawu. Spore ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów występuje u osób z nadwagą oraz z predyspozycjami genetycznymi.

Ortopedzi dzielą zwyrodnienie stawów na dwie postaci:

  • zwyrodnienie pierwotne (idiopatyczne) rozwijające się wraz z wiekiem, najczęściej dotyczące jednego stawu,
  • zwyrodnienie wtórne – wywołane zmianami powstałymi w narządzie ruchu w wyniku wrodzonych nieprawidłowości, urazów, przeciążeń, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, nowotworów, chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych, a także pozostałych chorób stawów.

U osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów wyróżnia się dwa okresy: stabilizacji oraz zaostrzeń. Pierwsze z nich charakteryzuje się stałym nasileniem objawów, które występują tylko w czasie ruchu. Drugi okres wyróżnia się bólem i sztywnością stawów w czasie spoczynku i aktywności. Charakterystyczne są stany zapalne stawów wraz z obrzękiem i gromadzeniem się w ich wnętrzu płynu.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?

Należy pamiętać, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem rozwijającym się bardzo powoli, a pierwsze objawy mogą zostać niezauważone. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, a także pomiędzy 40. a 60. rokiem życia powinny zwracać szczególną uwagę na pracę stawów w czasie aktywności fizycznej. Niepokojące objawy to: charakterystyczne trzaskanie stawów podczas ruchu, sztywność stawów, ograniczenie ruchomości, ból , wzmożone ucieplenie skóry bezpośrednio nad stawem, obrzęk, zniekształcenie i poszerzenie stawów.

Trzaskanie stawów jest spowodowane tarciem nierównych powierzchni stawowych o siebie podczas ruchu. Sztywność stawów dzieli się na dwie odmiany: sztywność poranną, która ustępuje zazwyczaj po kilku minutach od przebudzenia, a także sztywność startową, pojawiającą się w ciągu dnia po okresach bezruchu. Ograniczenie ruchomości w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów powoduje np. problemy w zginaniu lub prostowaniu kolana, a nawet zablokowanie ruchu w stawie, co może doprowadzić do oderwania chrząstki lub wyrośli kostnych. Ból zwyrodnieniowy stawów odczuwany jest zazwyczaj tylko w zajętym chorobą stawie, występuje najczęściej na początku i w trakcie ruchu, ustępując w czasie spoczynku. Zniekształcenia wynikają ze zmiany ustawienia stawu, a także powstawania wyrośli kostnych.

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

Leczenie zwyrodnienia stawów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Wyróżnia się:

  • niefarmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów – jest to zazwyczaj leczenie pierwszego wyboru, które pozwala na spowolnienie degradacji chrząstki stawowej, a także umożliwia zmniejszenie objawów choroby.
  • farmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów – głównie opiera się na uśmierzaniu bólu.

W leczeniu niefarmakologicznym choroby zwyrodnieniowej stawów szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie właściwej masy ciała, ponieważ nadwaga sprzyja rozwojowi choroby oraz zaostrzeniu jej objawówNiefarmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów obejmuje fizjoterapię, która zdaniem lekarzy pozwala na zachowanie sprawności zajętych chorobą stawów oraz zmniejsza ból. Pomocne okazują się także zabiegi z zakresu krioterapii oraz termoterapii. 

Bolesne stawy, zwłaszcza u osób starszych, powinno odciążać się za pomocą wkładek ortopedycznych, ortez, a także lasek lub chodzików, które umożliwiają stabilizację stawów. W okresie zaostrzeń choroby warto zdecydować się na unieruchomienie stawu, zwłaszcza gdy zauważalne są objawy stanu zapalnego.

Farmakologiczne leczenie CHZS opiera się najczęściej na stosowaniu żelu lub maści bezpośrednio na stawy zajęte chorobą. Zaleca się stosowanie preparatów zawierających substancje o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, takie jak paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, naproksen, ibuprofen, ketoprofen, nimesulid). W przypadku znacznego zaostrzenia choroby podawane są opioidy. Można rozważyć stosowanie preparatów zawierająccyh glukozaminę i chondroitynę, jak również wstrzyknięcia steroidów czy kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu.

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

- Zimmermann-Górska I. (red.), Reumatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

- Tomaszewski W. (red.), Kompleksowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, Agencja Wydawnicza MEDSPORTPRESS, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 22.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej