Choroba papuzia, czyli ornitoza. Jak się można zarazić?

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Objawy ornitozy obejmują początkową fazę grypopodobnych objawów, a także późniejszą fazę charakteryzującą się uszkodzeniem wielu narządów. Leczenie papuzicy polega na podawaniu właściwych antybiotyków.

Ornitoza określana jest inaczej chorobą papuzią lub papuzicą. Wynika to z tego, że przenosi ją przede wszystkim ptactwo domowe. Zakażenie wywołane jest bakterią Chlamydia psittaci. Choroba papuzia jest rzadko spotykana, zapadalność na nią nie jest duża, a rozpoznawalność jeszcze mniejsza. Nieswoistość objawów powoduje, że często jest mylona z innymi jednostkami chorobowymi. Początkowo trudno ją odróżnić od zwykłej grypy. Później dołączają się objawy płucne w postaci kaszlu, krwioplucia, bólu w klatce piersiowej. Konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Jakie choroby mogą przenosić zwierzęta? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jakimi chorobami możemy zarazić się od naszych pupili? Źródło: 36,6.

Ornitoza – co to jest?

Ornitozą określa się chorobę wywołaną przez bakterie Chlamydia psittaci, która występuje w odchodach ptaków. Człowiek zarazić może się od każdego gatunku ptaków. Szczególnie narażeni są np. hodowcy gołębi. Ptaki są nosicielami bakterii, w związku z tym nie widać, by były chore. W wyjątkowych przypadkach w hodowli zdarza się, że ptak staje się apatyczny, ma biegunkę i wydzielinę z oczu. Wraz z kałem ptaków bakteria jest wydalana i wdychana przez człowieka z cząsteczkami kurzu, piór, wody itp. Bakteria może być przenoszona nie tylko z kałem, ale również poprzez inne tkanki, pióra czy dzioby. Jednak główną drogą zakażenia jest droga wziewna, kiedy człowiek wdycha drobiny kału. Zdecydowanie rzadziej do zakażenia dochodzi przez kontakt z drugim człowiekiem czy też przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Czas wylęgania choroby papuziej wynosi średnio 7–14. dni. Bakteria namnaża się wewnątrz komórek organizmu i produkuje toksynę uszkadzającą naczynia krwionośne. To z kolei przyczynia się do krwawień i uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Gdy bakteria wniknie do dróg oddechowych, stopniowo atakuje inne narządy. Główne objawy wynikają z zajęcia płuc, jednak zakażenie może objąć również inne narządy, jak ośrodkowy układ nerwowy, serce czy wątrobę.

Objawy papuzicy

Początkowo pojawiają się nieswoiste objawy, jak gorączka czy dreszcze, choć choroba nie zawsze zaczyna się tak samo. Mogą pojawić się osłabienie, bóle brzucha, bóle mięśni, wymioty, krwawienie z nosa, objawy pobudzenia. Objawy grypopodobne, w postaci np. kaszlu, stopniowo się nasilają, aż do powstania niewydolności oddechowej i pojawienia się objawów narządowych. Nasila się ból w klatce piersiowej, pojawia się krwioplucie.

Rozpoznanie i leczenie ornitozy

Postawienie diagnozy jest bardzo trudne. Właściwie o chorobie można wnioskować wtedy, gdy chory miał styczność z ptakami. W rozpoznaniu konieczne bywają badania obrazowe. Nie pozwalają one na określenie przyczyny schorzenia, jednak uwidaczniają znaczne zmiany w płucach. Leczeniem z wyboru jest tetracyklina, lecz można także zastosować erytromycynę.

Choroby wektorowe, czyli jakie? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Choroby wektorowe, czyli co? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 04.10.2018,
Opublikowano: 04.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej