Choroba Carolego – przyczyny, objawy i leczenie dziedzicznego schorzenia dróg żółciowych

Choroba Carolego to bardzo rzadkie schorzenie genetyczne. Dziedziczona autosomalnie recesywnie, dotyka głównie mężczyzn. Jej cechą charakterystyczną są poszerzenia przewodów żółciowych o charakterze torbieli. Leczy się ją wyłącznie objawowo.

U większości pacjentów choroba Carolego objawia się gorączką, wzmożoną cholestazą i wyczuwalnym palpacyjnie powiększeniem wątroby. Rozwój tego schorzenia doprowadza często do powstania nadciśnienia wrotnego i marskości wątroby, co może wiązać się z koniecznością częściowej resekcji organu lub jego całkowitego przeszczepienia.

Budowa i funkcje pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy, nazywany potocznie woreczkiem, to narząd o gruszkowatym kształcie i długości około 10 centymetrów. Ma ciemnożółtą barwę, co zawdzięcza dużej ilości żółci. Tak naprawdę jest znacznie ciemniejszy od wątroby, z którą łączy się razem z dwunastnicą za pośrednictwem przewodów żółciowych.

Pod względem anatomicznym pęcherzyk żółciowy dzieli się na trzy części: dno, trzon i szyjkę. Jest unaczyniony przez tętnicę pęcherzykową, która odchodzi od prawej gałęzi tętnicy wątrobowej właściwej. Dzięki temu jest możliwy odpływ krwi do żyły wrotnej lub do samej wątroby. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować nadciśnieniem wrotnym.

Podstawową funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie żółci, która podczas odczuwania przez człowieka głodu jest wytwarzana w wątrobie i tam ulega zagęszczeniu. Gromadzi się pod wpływem zjedzenia posiłku, a jej nadmiar jest uwalniany do dwunastnicy.

Drogi żółciowe a choroba Carolego

Choroba Carolego to schorzenie genetyczne, które dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, rzadziej dominujący. Oznacza to, że do zachorowania potrzeba dwóch nieprawidłowych genów przekazanych od obydwojga rodziców, a ryzyko nabycia choroby na skutek pojedynczego genu jest znikome. Schorzenie lokalizuje się w drogach żółciowych, a ze względu na złożony charakter stanowi wyzwanie dla lekarzy. Na chorobę Carolego zapadają najczęściej mężczyźni, ale spotyka się ją również u kobiet. Jest nieuleczalna.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy i jak sposób gryzienia wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Objawy choroby Carolego

Objawy choroby Carolego można zauważyć we wczesnym dzieciństwie, lecz nie jest to regułą, ponieważ może ona się ujawnić dopiero po osiągnięciu przez chorego pełnoletności. Jej cechą charakterystyczną jest obecność poszerzeń w drogach żółciowych. Mają one charakter torbieli, lecz pod względem fizjologicznym nimi nie są, ponieważ nie wyściela ich nabłonek. Nie spełniają tym samym warunków histologicznych, aby można je było określać takim właśnie terminem.

Przyczyną powstawania poszerzeń są zaburzenia genetyczne na etapie rozwoju zarodka, gdy dochodzi do połączenia dystalnych odcinków dróg żółciowych i trzustkowych. Czynnikiem sprawczym są wadliwe geny przekazane potomstwu przez rodziców, co manifestuje się potem szeregiem problemów zdrowotnych i stwarza zagrożenie zdrowia oraz życia dla chorego.

Klasycznym objawem choroby Carolego jest ból brzucha połączony z nudnościami oraz wymiotami, które znacznie osłabiają chorego. Towarzyszy im gorączka i rozległy lub nieustannie powracający stan zapalny, który może przerodzić się w sepsę. Rokowania w tym wypadku nie są korzystne dla pacjenta. W przebiegu choroby Carolego mogą pojawić się też cholestaza i zauważalna żółtaczka. Ponadto chorzy borykają się z hepatomegalią, czyli znacznym powiększeniem wątroby. Rozwój schorzenia skutkuje nadciśnieniem wrotnym i marskością tego narządu, co wymusza przeprowadzenie przeszczepu.

Diagnostyka choroby Carolego

Rozpoznanie choroby Carolego może nastręczać trudności, ponieważ ma ona złożony charakter. Bardzo często współistnieje z innymi zaburzeniami patologicznym w obrębie jamy brzusznej, w tym ze stanami zapalnymi wątroby. Diagnostyka tego schorzenia musi być zatem bardzo szczegółowa.

Podstawowymi badaniami są w tym przypadku ultrasonografia (USG) oraz badanie palpacyjne jamy brzusznej, dzięki któremu można wyczuć wyraźnie powiększoną wątrobę. Jeśli obraz USG jest niejednoznaczny, wykonuje się rezonans magnetyczny.

Leczenie choroby Carolego

Choroba Carolego jest nieuleczalna. Terapią objawową można jedynie opóźnić jej rozwój i poprawić komfort życia. W stanach zapalnych dróg żółciowych stosuje się antybiotykoterapię. Choremu podaje się leki z grupy cefalosporyn lub inhibitory gyrazy. Jeśli stan pacjenta jest ciężki, konieczne jest leczenie skojarzone. Przy nadmiernej cholestazie włącza się do terapii witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz kwas ursodeoksycholowy, który zmniejsza wymiary kamieni w przewodach żółciowych.

Leczenie chirurgiczne wdraża się, gdy chory ma zakażenie i zalegające w przewodach kamienie. Należy je poddać drenażowi lub usunąć operacyjnie. Przewlekła marskość wątroby kwalifikuje pacjenta do częściowej resekcji tego narządu lub jego przeszczepienia. Osoby z chorobą Carolego są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na nowotwory.

Bibliografia:

1. C. Carrera, A. Castiella, J. Fernandez i inni, Caroli’s disease diagnosed by magnetic resonance cholangiopancreatography, Journal of Gastroenterology and Hepatology 2002; 14: 577.

Data aktualizacji: 23.05.2019,
Opublikowano: 23.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej