Choroba Alzheimera – terapia postępującego schorzenia

Leczenie choroby Alzheimera, postępującego schorzenia neurodegeneracyjnego, opiera się na łagodzeniu różnorodnych dolegliwości i objawów otępiennych oraz polepszaniu jakości życia pacjenta. Proces usprawniania przewiduje farmako- i psychoterapię oraz opiekę paliatywną.

Sposoby na leczenie alzheimera są ograniczone ze względu na niejednoznaczne przyczyny choroby, prowadzącej do stopniowego zaniku komórek nerwowych. Terapię zwykle rozpoczyna się w momencie upośledzenia funkcji poznawczych, dotyczących czynności dnia codziennego. Trudno rozpoznać chorobę na wczesnych etapach.

Objawy i leczenie Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, wynikające ze stopniowego zaniku komórek nerwowych w korze mózgowej. Objawia się obniżeniem sprawności umysłowej oraz zatraceniem funkcji poznawczych i życiowych. Prowadzi ostatecznie do śmierci pacjenta. Alzheimer charakteryzuje się niejednoznaczną etiologią, związaną z obecnością blaszek amyloidowych oraz zwyrodnień neurowłókienowych.

Zobacz także: Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania

Choroba przebiega w czterech etapach, objawiających się postępującymi wzorcami uszkodzeń poznawczych i funkcjonalnych:

  • predemencja to faza, w której obserwuje się pierwsze objawy alzheimera o podłożu somatycznym, jak ubytki w pamięci krótkotrwałej oraz semantycznej, nieznaczne zaburzenia funkcji wykonawczych i apatię;
  • wczesny etap dotyczy głównie trudności językowych i upośledzenia ruchów, występują problemy w mówieniu i pisaniu, zaburzenia koordynacji i celowości motoryki małej;
  • etap umiarkowany oznacza postępujący brak samodzielności w życiu codziennym, wzrasta ryzyko upadków, uszkodzeniu ulega pamięć długotrwała, pojawiają się zaburzenia behawioralne i neuropsychiatryczne, jak wahania nastroju, splątanie, drażliwość, agresja, urojenia;
  • faza zaawansowana wiąże się z całkowitą niezależnością od opiekunów w samoobsłudze, znacznym ograniczeniem językowym, utratą zdolności mowy i mobilności, licznymi powikłaniami somatycznymi w wyniku długotrwałego przebywania w łóżku, takimi jak odleżyny czy zapalenie płuc.

Leczenie alzheimera opiera się na łagodzeniu przebiegu choroby. Metody zatrzymujące i odwracające zmiany degeneracyjne w mózgu nie są znane.

Co przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera? Źródło: x-news

Choroba Alzheimera – leczenie

Sposoby leczenia alzheimera są ograniczone ze względu na wieloczynnikowe i niejasne podłoże choroby. Dostępne metody terapii mają na celu utrzymanie kondycji psychosomatycznej, redukcję nasilenia objawów, podniesienie jakości życia pacjenta oraz zachowanie możliwie wysokiego poziomu jego samodzielności. W usprawnianie choroby angażuje się głównie farmakoterapię, rehabilitację społeczną oraz opiekę paliatywną. Uzupełnienie terapii stanowią ćwiczenia fizyczne i umysłowe oraz zrównoważona dieta. Ze względu na wyniszczający charakter alzheimera dodatkowego wsparcia potrzebują również główni opiekunowie pacjenta, którymi zwykle są małżonkowie i najbliżsi krewni.

Farmakoterapia w chorobie Alzheimera

Leczenie farmakologiczne choroby Alzheimera ma na celu redukcję aktywności neuronów cholinergicznych i podniesienie stężenia acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika w mózgu. Na tego typu mechanizm wpływają leki z grupy inhibitorów acetylocholinoesterazy, na bazie związków chemicznych, takich jak: tauryna, rywastygmina, donepezil i galantamina, a także ograniczających aktywność kwasu glutaminowego, jak memantyna. Redukcję somatyczno-behawioralnych objawów otępiennych, pojawiających się w przebiegu choroby Alzheimera, uzupełnia się środkami przeciwpsychotycznymi, choć nie używa się ich rutynowo ze względu na ryzyko powikłań mózgowo-naczyniowych. Środki wpływające na funkcje poznawcze, wykonawcze i życiowe dostępne są głównie w formie tabletek. Leczenie alzheimera przewiduje również plastry na skórę, czyli system transdermalny.

W walce z chorobą powszechnie stosuje się ziołolecznictwo z wykorzystaniem żeń-szenia, miłorzębu japońskiego i szafranu. Naturalne leczenie alzheimera ma na celu wsparcie ogólnego funkcjonowania organizmu, metabolizmu i krążenia oraz poprawę samopoczucia. Jednak żaden dostępny aktualnie lek nie zatrzyma progresji choroby ani nie cofnie zmian w tkance mózgowej.

Leczenie alzheimera – inne sprawdzone metody

Poza lekami na alzheimera terapia przewiduje intensywne oddziaływanie psychospołeczne, ukierunkowane na zachowanie. Wszelkie interwencje mają na celu zmniejszenie deficytu poznawczego. Pozwalają przystosować się do choroby i postępującej niepełnosprawności. Jednym z narzędzi leczenia choroby Alzheimera jest rehabilitacja neurosensoryczna, usprawniająca obniżone zdolności umysłowe pacjenta. Wśród innych metod znajdują się:

  • terapia reminiscencyjna, czyli zajęcia odwołujące się do doświadczeń z przeszłości chorego przy użyciu różnego rodzaju bodźców, jak zdjęcia, nagrania filmowe czy przedmioty codziennego użytku;
  • terapia zajęciowa, wykorzystująca techniki muzykoterapii, arteterapii czy socjoterapii;
  • fizjoterapia i opieka nad chorym, łagodząca objawy somatyczne i zapobiegająca powikłaniom zdrowotnym.

Bibliografia:

1. Unbescheid M., „Alzheimer – podręcznik pierwszej pomocy”, W drodze, Poznań 2010.

2. Poirier J., „Choroba Alzheimera. Poradnik dla opiekunów i nie tylko”, Delta, Warszawa 2016.

3. Sherzai D., „Sposób na alzheimera”, Albatros, Warszawa 2018.

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej