Chore nerki – objawy (na twarzy, skórne), których nie wolno lekceważyć

Fot: BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Objawy chorych nerek są różne i zależą od przyczyny dolegliwości. Chore nerki mogą wysyłać objawy zewnętrznymi, np. obrzęk twarzy i ciała, opuchliznę oczu. Podobne symptomy pojawiają się u dorosłych i dzieci. W diagnozie schorzenia pomagają szczegółowe badania.

Nerki to parzysty narząd układu moczowego. Ich rolą jest filtrowanie krwi, produkcja moczu i wydalanie wraz z nim zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru płynu, produkcja hormonów, regulacja objętości i składu płynów ciała oraz utrzymanie homeostazy, czyli równowagi procesów biologicznych w organizmie. Prawa nerka jest nieznacznie krótsza i szersza od nerki lewej, jest też nieco niżej położona. Nerki składają się z trzech części: zewnętrznej kory nerki, rdzenia nerki i miedniczki nerkowej.

Organizm może funkcjonować nawet z jedną nerką pod warunkiem, że jest ona sprawna. Gdy prawidłowo pracuje mniej niż 50% miąższu obu nerek, pojawiają się poważne zaburzenia zdrowotne, niekiedy nawet śmiertelne. Żadna choroba nefrologiczna nie powinna być lekceważona.

Chore nerki – objawy na twarzy

Objawy chorych nerek zależą od typu schorzenia. Objawy skórne (zewnętrzne) chorób nerek u dorosłych i dzieci to przede wszystkim opuchnięte, podkrążone oczy, nierzadko z sińcami pod dolną powieką. Pojawia się także obrzęk twarzy oraz całego ciała.

Niewydolność nerek

Diagnozuje się ją, kiedy nerka nie jest w stanie prawidłowo odfiltrowywać zbędnych produktów przemiany materii i nie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru płynu. W efekcie dochodzi do nagromadzenia toksycznych produktów przemiany materii, płynów i elektrolitów oraz upośledzenia produkcji moczu. Wyróżnia się ostrą i przewlekłą niewydolność nerek.

Objawy niewydolności nerek:

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Choroba jest zazwyczaj powikłaniem po zapaleniu pęcherza. Wywołują ją bakterie bytujące w jelicie grubym, np. Escherichia coli. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jedną z cięższych chorób układu moczowego. Może mieć formę ostrą (krótkotrwałą) lub przewlekłą (długotrwałą).

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek:

  • gorączka,
  • mętny bądź krwisty kolor moczu,
  • szczypanie, pieczenie, ból podczas oddawania moczu,
  • nagły ból w plecach oraz po bokach ciała, w okolicy pasa, a niekiedy w dolnej części brzucha, promieniujący do pachwiny,
  • nudności, wymioty,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Niecharakterystycznymi objawami odmiedniczkowego zapalenia nerek są:

  • pobolewanie w okolicy lędźwiowej,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • długotrwale utrzymujące się zmiany w moczu (obecność znacznej ilości bakterii, niewielki białkomocz).

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek to grupa chorób autoimmunologicznych, w przypadku których dochodzi do zapalenia kłębuszków (bądź małych naczyń) w nerce. Zapalenie oznacza, że w kłębuszkach nie zachodzi prawidłowy proces filtracji – do krwi przedostają się komórki krwi oraz białka. Usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody z nerek zostaje zaburzone. U dzieci ta choroba nerek rozwija się nagle, natomiast u dorosłych stopniowo. Wtórna postać kłębuszkowego zapalenia nerek może być wywołana toczniem trzewnym.

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek:

  • obrzęk twarzy oraz oczu,
  • krwiomocz,
  • mała produkcja moczu (na wczesnym etapie choroby),
  • spieniony lub mętny mocz,
  • uczucie pragnienia,
  • senność,
  • ból pleców,
  • ostry ból głowy,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • zaburzenia oddychania.

Wielotorbielowatość nerek

Ta choroba nerek, zwana również zwyrodnieniem torbielowatym nerek, to schorzenie uwarunkowane genetycznie, w którym powstają liczne wypełnione płynem cysty, stopniowo zastępujące większość tkanek w obu nerkach. Choroba zajmuje także trzustkę i wątrobę (rzadziej mózg i serce). Wielotorbielowatość nerek może nie dawać objawów, dopóki nie dojdzie do niewydolności nerek.

Możliwe objawy wielotorbielowatości nerek:

  • ból brzucha lub w dolnej części pleców,
  • krwiomocz,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • tętniak mózgu (prowadzi do krwawienia podpajęczynówkowego),
  • torbiele w trzustce lub wątrobie (rzadziej).

Pojedyncze torbiele zwykle nie zaburzają pracy nerek. Cysty mają postać wypełnionych płynem pęcherzy. Najczęściej nie są zmianami nowotworowymi.

Kamica nerkowa (moczowa)

Charakterystyczne dla tej choroby jest powstawanie złogów (tzw. kamieni) w nerkach bądź drogach moczowych. Jest to skutek wytrącania się związków chemicznych stanowiących prawidłowe albo patologiczne składniki moczu. Kamienie nerkowe mogą mieć formę małych drobin lub być duże, o średnicy kilkudziesięciu milimetrów.

Objawy kamicy nerkowej:

  • ostry ból (promieniujący od pleców w kierunku brzucha, moszny, prącia albo sromu),
  • nudności, wymioty,
  • krwiomocz,
  • uczuciu dyskomfortu w jamie brzusznej,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • ogólne osłabienie, złe samopoczucie.

Zobacz film: Ja dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo. Ból pojawia się w momencie, gdy złogi opuszczają nerkę i powodują zniszczenie wyściółki dróg moczowych w drodze do pęcherza.

Chore nerki – leczenie

Zaobserwowanie objawów u dorosłego bądź u dziecka wskazujących na chorobę nerek powinno być sygnałem, by niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W celach diagnostycznych wykonuje się m.in. badanie ogólne krwi, badanie moczu, urografię (badanie radiologiczne nerek i dróg moczowych), ultrasonografię (USG), tomografię komputerową (TK), rentgen (RTG). Leczenie chorych nerek zależy od choroby, która wywołała charakterystyczne objawy.

Bibliografia:

1. Domowa encyklopedia zdrowia, pod red. Jacka Fronczaka, Reader’s Digest, 2006.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej