Chondroityna na bolące stawy. W jakim pożywieniu występuje?

Fot: psdesign1 / fotolia.com

Chondroityna to substancja, która zapewnia elastyczność tkankom i chroni powierzchnie stawowe przez uszkodzeniem. Przyjmowana na początku choroby zwyrodnieniowej stawów może spowolnić, a nawet zatrzymać jej rozwój.

Chondroityna jest obok glukozaminy środkiem, który może w naturalny sposób zapobiec rozwojowi chorób zwyrodnieniowych stawów. Polecana jest w formie suplementów osobom, które mają problem ze stawami.

Co to jest chondroityna?

Chondroityna to mukopolisacharyd, który jest jednym z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Dzięki niej wytwarzane są proteoglikany, produkujące substancję pozakomórkową (maź), która chroni stawy przed działaniem sił zewnętrznych.

Chondroityna dostępna jest jako lek i charakteryzuje ją wyjątkowo łatwe wchłanianie się z przewodu pokarmowego. Przez wiele lat uważana była za doskonały środek w leczeniu chorób reumatycznych, jako że jej niedobory mogą przyczyniać się do ich powstawania.

Chondroityna – działanie

Chondroityna ma działanie ochraniające stawy i ułatwiające im bezpieczny ruch. Dzieje się tak na skutek jej właściwości, takich jak:

  • wytwarzanie substancji międzykomórkowej, która amortyzuje niekorzystne działanie sił zewnętrznych,
  • wspomaganie regeneracji uszkodzonej chrząstki, która jest odżywiania tylko za pośrednictwem płynu międzykomórkowego,
  • działanie przeciwbólowe,
  • zwiększanie wytrzymałości i elastyczności stawów,
  • zwiększanie ruchomości stawów.

Chondroityna w pożywieniu

Chondroityna to substancja wytwarzana endogennie, czyli przez organizm człowieka, na ogół w wystarczającej ilości. Są jednak sytuacje, w których dochodzi do jej nadmiernego zużycia (na przykład na skutek intensywnego i częstego ruchu stawów). Wówczas warto dostarczać sobie jej ze źródeł zewnętrznych. Naturalnie występuje ona w chrząstce wołowej lub rekina. Produkty te są na ogół trudno dostępne i mało przyjemne do przyjmowania w formie nieprzetworzonej. Dlatego chcąc zaspokoić wzmożone zapotrzebowanie na chondroitynę, warto sięgnąć po preparaty ją zawierające.

Chondroityna na stawy

Chondroityna, szczególnie w połączeniu z glukozaminą, przez wiele lat była polecana w leczeniu chorób reumatycznych. Metaanalizy przeprowadzone w 2010 r. wykazały jednak, że działanie przeciwbólowe tych preparatów w chorobach zwyrodnieniowych jest na poziomie podobnym do placebo. W związku z tym w wielu krajach zaczęto się wycofywać z przepisywania chondroityny jako leku na reumatyzm.

Zwolennicy chondroityny twierdzą jednak, że przy przyjmowaniu odpowiednio wysokich dawek już od początku trwania choroby efekty przeciwbólowe są zauważalne. Ponadto część badań wskazuje na to, że przyjmowanie chondroityny w połączeniu z glukozaminą zmniejsza straty w objętości tkanki chrzęstnej u osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe.

Ponadto warto pamiętać, że chondroityna może być przyjmowana profilaktycznie w okresach wzmożonej aktywności fizycznej czy zwiększonego obciążenia stawów w celu uchronienia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi niedoborami mazi międzykomórkowej.

Chondroityna – preparaty

W sprzedaży dostępna jest chondroityna w postaci różnych preparatów, zarówno leków, jak i suplementów diety. Starając się wybrać odpowiedni, warto pamiętać, że produkty, które zostały zaklasyfikowane jako lek, są dokładnie przebadane i zawierają standaryzowaną ilość substancji leczniczej. Suplementy zdrowia nie muszą natomiast spełniać wszystkich norm i z tego względu często zawierają zbyt małe dawki pożądanej substancji. Dlatego warto sięgać po preparaty, które zostały zarejestrowane jako lek lub suplementy ze znanych, sprawdzonych firm.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

W sprzedaży dostępne są produkty zawierające:

  • samą chondroitynę;
  • chondroitynę z glukozaminą – glukozamina jest prekusorem chondroityny, z niej ta pożądana substancja może być wytwarzana; ich połączenie, według niektórych badań, sprzyja zmniejszeniu szpary międzystawowej;
  • chondroitynę z kwasem hialuronowym – kwas hialuronowy również buduje części tkanki chrzęstnej; podawany w preparatach jest wprawdzie słabo przyswajalny, ale zwiększa biodostępność chondroityny;
  • chondroitynę z kolagenem – kolagen to substancja współtworząca tkanki łączne, produkowana przez organizm; odpowiedzialny jest między innymi za elastyczność stawów;
  • chondroitynę z witaminą C (lub skórką dzikiej róży) – witamina C zwiększa produkcję kolagenu;
  • chondroitynę z imbirem – sproszkowany imbir wykazuje dobre działanie w leczeniu chorób stawów dzięki swoich właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Chondroityna – cudowny lek czy mit?

Po ujawnieniu wyników metaanaliz z 2010 r., sugerujących, że działanie chondroityny jest porównywalne do produktów placebo, wiele osób zaczęło podważać sensowność przyjmowania tej substancji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że były to metaanalizy dotyczące działania przeciwbólowego tej substancji w zaawansowanych stadiach choroby, a nie profilaktycznego korzystania z niej w celu zwiększenia produkcji mazi przy jej niedoborze. Osoby mające wątpliwości co do działania chondroityny powinny przed zakupem skonsultować się z lekarzem, który pomoże w doborze najlepiej działających preparatów.

Warto też pamiętać, że na choroby zwyrodnieniowe nie istnieją cudowne leki, a najlepsze efekty uzyskuje się, łącząc zdrową dietę, zabiegi rehabilitacyjne, aktywność fizyczną oraz odpowiednie preparaty i leki.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 28.04.2018,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej