Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, rekonwalescencja i powikłania

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Chirurgiczne usuwanie ósemek, czyli ekstrakcja zębów mądrości, to zabieg będący źródłem wielu obaw pacjentów. Niekiedy samo wyrzynanie zębów mądrości jest problematyczne. Rozwijają się one stopniowo nawet przez kilka lat i nierzadko dochodzi do zatrzymania tego procesu.

Zęby mądrości, potocznie nazywane ósemkami, to najdalej położone zęby w łuku zębowym. Pojawiają się między 17 a 25 rokiem życia. Dla większości osób są powodem zmartwień i częstych wizyt u dentysty. W związku z tym popularnym rozwiązaniem jest chirurgiczne usuwanie ósemek, które przeprowadza się zwłaszcza, gdy doszło do zatrzymania rozwoju zęba lub silnego zapalenia otaczających go dziąseł. Wyrywanie ósemek na NFZ jest bezpłatne, jednak chorzy często decydują się na zabieg w gabinecie prywatnym.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania

Trzecie zęby trzonowe usuwane są głównie z powodu licznych wskazań leczniczych, profilaktycznych i ortodontycznych. Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadza się zwłaszcza, gdy doszło do zatrzymania rozwoju zęba lub pojawił się silny stan zapalny otaczających go dziąseł. Choremu dokucza wówczas opuchlizna, obrzmienie i ból. Wskazaniem do wyrwania zębów mądrości jest też próchnica. Ze względu na swoje trudne położenie sprawiają trudności w dokładnym czyszczeniu. Nagromadzone na nich bakterie z łatwością zakażają pozostałe zęby. Często usuwa się je z powodów ortodontycznych. Nie mieszcząc się w łuku zębowym, powodują stłoczenie zębów i rozwój wad zgryzu. Zabieg ekstrakcji przeprowadza się, jeśli ósemki są zbytnio nachylone do środka ust i naciskają na korzeń siódmego zęba, przez co może nastąpić jego reabsorpcja, która prowadzi do utraty tkanek twardych zęba i kości wyrostka zębodołowego. Profilaktyczna ekstrakcja zębów mądrości budzi pewne kontrowersje.

Czym zajmują się stomatolodzy? Leczą nie tylko zęby. Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega chirurgiczne usuwanie ósemek?

Przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba konieczne jest przeprowadzenie badań radiologicznych, takich jak zdjęcie pantomograficzne, w celu oceny potencjalnej trudności zabiegu i ryzyka wystąpienia powikłań.

Chirurgiczne usuwanie ósemek, zwane też dłutowaniem ósemek, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około godziny. Powinno być wykonane przez chirurga szczękowo-twarzowego. Często praktykowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie do zabiegu specjalnego mikroskopu, zapewniającego bardzo dokładny ogląd zęba. Po nacięciu dziąsła następuje wydostanie zęba z kości i zaopatrzenie rany w opatrunek chirurgiczny. Na ranę zakłada się około 7 szwów, które ściąga się po tygodniu. Do dezynfekcji zębodołu wykorzystuje się silnie bakteriobójczy ozon. Usunięcie zęba zatrzymanego wiąże się z pozostaniem znacznego ubytku kostnego. U niektórych osób konieczne jest jego uzupełnienie za pomocą preparatów kościozastępczych.

Powikłania po chirurgicznym usuwaniu ósemek

Nie można jednoznacznie przewidzieć, czy powikłania wystąpią i u jakiej grupy osób. Po zabiegu ekstrakcji zębów mądrości chorzy mogą mieć problemy z ograniczoną ruchomością szczęki. Może im doskwierać ból gardła przy połykaniu, trudności w wyraźnym mówieniu i krwawienie. Rozwija się dość duża opuchlizna, która w ciągu pierwszych dni po zabiegu może wywołać optyczną asymetrię twarzy. Pojawia się również zasinienie i suchość ust.

Znacznie rzadziej dochodzi do cięższych skutków ubocznych usunięcia ósemek, takich jak: suchy zębodół, otwarcie zatoki, krwiak, ukruszenie sąsiadujących zębów, koron, mostów czy licówek, brak czucia lub złamanie szczęki.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – rekonwalescencja

Po ekstrakcji zębów mądrości należy przestrzegać zaleceń lekarza. Rekonwalescencja po chirurgicznym usuwaniu ósemek skupia się na zapewnieniu warunków odpowiednich do prawidłowego zagojenia się rany po wyrwanym zębie. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się stosowanie zimnych okładów, które przyspieszą schodzenie opuchlizny, hamują krwawienie i działają przeciwzapalnie. Zimnego kompresu nie powinno się przykładać bezpośrednio do skóry, żeby nie odmrozić policzka. Należy wykonywać zimne okłady zewnętrzne przez ligninę. Można też ssać kostki lodu.

Do tygodnia może się utrzymywać ból, który można złagodzić przyjmując dostępne w aptece bez recepty środki przeciwbólowe. Można nabyć specjalny żel antyseptyczny, który nakłada się w bolącym miejscu. Jeśli został zlecony antybiotyk, należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonych godzin przyjmowania leku. Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, konieczne jest ponowne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.

Dwie godziny po zabiegu nie powinno się przyjmować żadnych pokarmów ani napojów. Po usunięciu zębów mądrości co najmniej przez tydzień nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Niewskazane jest spożywanie kawy i mocnej herbaty. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie na kilka dni delikatnej diety półpłynnej. Warto ograniczyć spożywanie drażniących, twardych czy gorących pokarmów. W jadłospisie powinny znaleźć się przeciery, zupy i przetwory z nabiału. Należy unikać wysiłku fizycznego do czasu zdjęcia szwów, a wyczynowego uprawiania sportu do 14 dni po zabiegu.

Należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej – dokładnie szczotkować zęby, starając się nie podrażnić rany i przepłukiwać jamę ustną płynem antyseptycznym, roztworem wody utlenionej czy letnią wodą. Jamę ustną można płukać letnim naparem rumianku i szałwii. Pozytywne efekty przyniesie wykonywana co 2–4 godziny przez co najmniej 2 minuty płukanka wody z solą.

W niektórych gabinetach stomatologicznych chorego po usunięciu zęba kieruje się na zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego i naświetlania laserem biostymulacyjnym. Postępowanie to przyspiesza gojenie się tkanek.

Zobaczcie także, jak powinno się prawidłowo szczotkować zęby:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Dudek D., Segiet O., Reichman-Warmusz E. i wsp., Powikłania jatrogenne w chirurgii stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadków, „Implants”, 2015, 1, s. 12-16.

2. Szczepkowska A., Lipczyńska M., Osica P., Janas-Naze A., Najczęstsze powikłania po zabiegach chirurgicznej ekstrakcji trzecich zębów trzonowych żuchwy w materiale Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(5), s. 412-423.

3. Szubert P., Jankowski M., Krajecki M. i wsp., Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, „DENTAL FORUM”, 2015, XLII(1), s. 45-50.

4. Czechowska E., Rydzewska-Lipińska M., Szubert P., Sokalski J., Komplikacje podczas zabiegu operacyjnego usuwania zęba mądrości – opis przypadku, „DENTAL FORUM”, 2013, XXXXI(1), s. 119-122.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

x 22.02.2019r.

w ogóle jest zakaz płukania żeby nie wypłukać skrzepu....

Jjiikk 27.05.2018r.

Płukanie woda z solą a nawet sama woda po ekstrakcji to raczej słaby pomysł.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej