Zapis czatu z Katarzyną Partyką, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO

Fot. Iwona Lisowska (1)

Katarzyna Partyka to pacjentka bariatryczna i założycielka Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO, które ma na celu wspieranie osób z otyłością olbrzymią w ich walce o zdrowsze i lepsze życie, w tym pacjentów przygotowujących się do zabiegów bariatrycznych. 

Katarzyna Partyka w krytycznym momencie ważyła 136 kilogramów, ale wcale nie uważała się za osobę chorą. Miała dużo szczęścia - do szpitala trafiła z guzem tarczycy, jednak lekarzy zainteresowała jej wątroba, a dokładnie jej niealkoholowe stłuszczenie. Na problem otyłości zwrócił uwagę lekarz, który sam przeszedł zabieg bariatryczny. To uświadomiło Partyce, że potrzebuje operacji, aby normalnie funkcjonować. Do tej pory diety, które stosowała, były nieskuteczne.

Katarzyna Partyka poddała się rękawowej resekcji żołądka. Po zabiegu schudła i może na nowo cieszyć się życiem. Założyła grupę wsparcia i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO, czyli organizację pozarządową działającą przy II Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO swoją działalność zainicjowało w marcu 2015 r., od samego początku z dużym wsparciem lekarzy chirurgów oraz osób pracujących w klinice. Stowarzyszenie ma na celu wspieranie osób z otyłością olbrzymią w ich walce o zdrowsze i lepsze życie, w tym pacjentów przygotowujących się do zabiegów bariatrycznych, jak również tych, którzy przeszli już operację.

Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO działa obecnie w siedmiu miastach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Zabrzu, Rzeszowie i Łodzi. 

Operacje bariatryczne

Operacje bariatryczne to inaczej mówiąc chirurgiczne leczenie otyłości. Zabiegi te przeprowadza się u osób, u których wszystkie inne metody zawiodły. Pacjent, który decyduje się na taki zabieg musi jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą niestosowanie się do zaleceń lekarza po operacji. Zalecenia i restrykcje po zabiegach bariatrycznych mogą być nawet większe niż zalecenia dietetyczne stosowane w próbie utraty masy ciała.

Polecamy: Operacja bariatryczna – wskazania i rodzaje zabiegu, życie po operacji.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działalności Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO zapraszamy do przeczytania rozmowy z jego założycielką, Katarzyną Partyką oraz na profil organizacji na Facebooku

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem. 


Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 11.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej