Cellulit – przyczyny, miejsca występowania, leczenie

Fot: djile / fotolia.com

Cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, często spędzająca kobietom sen z powiek. Zimą ukryta pod wieloma ubraniami, latem ujawnia się po założeniu krótkich spodenek czy stroju kąpielowego. Jak się okazuje, zmaga się z nią większość kobiet.

Cellulit to zniekształcona tkanka podskórna wraz z nieprawidłowo rozmieszczoną tkanka tłuszczowa, powodująca nierówności i wybrzuszenia skóry, przypominając skórkę pomarańczową. Cellulit powstaje wskutek nacisku wywieranego przez nadmiernie rozwiniętą tkankę łączną na komórki tłuszczowe. W ten sposób tłuszcz staje się zbity, czego wynikiem są nierówności widoczne na skórze. Najczęściej występuje na udach, brzuchu, pośladkach, a czasami nawet na ramionach.

Cellulit jest często mylony z cellulitisem – zapaleniem skóry oraz tkanki podskórnej, które powstaje wskutek zarażenia bakteriami, np. gronkowcem. To zapalenie może wystąpić na dowolnej części skóry, w tym na twarzy. Tak zmieniony obszar nie objawia się w formie skórki pomarańczowej, ale zaczerwienienia. Aby wyleczyć cellulitis, należy zastosować terapię antybiotykową, która może trwać nawet kilka miesięcy. W ostateczności cellulit może doprowadzić do powstania skóry materacowej, której nie usuną nawet specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej.

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit i jakie są jego rodzaje? Źródło: Bez skazy

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Najlepszy rozwiązaniem jest wytrwałość oraz zmiana trybu życia na zdrowszy dla organizmu. Sam krem nie wystarczy. Trzeba wykorzystać kilka sposobów jednocześnie. Specjalistyczne preparaty, służące obkurczaniu naczynek krwionośnych, powinno się wmasowywać w skórę od 2 do 3 minut.

Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta. Cellulit można zwalczyć, spożywając duże ilości błonnika, pełnoziarnistych produktów, warzyw (np. brokułów i szparagów) oraz owoców (w tym egzotycznych cytryn, ananasów i grejpfrutów). Dzięki nim usuwa się toksyny z organizmu, co zapobiega powstawaniu grudkowości skóry. Do składników, które przeciwdziałają powstawaniu cellulitu, zalicza się również tłuste ryby.

Kolejnym krokiem jest picie dużych ilości wody, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się nadmiaru tłuszczu. Niedostateczny poziom płynów powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, a co za tym idzie – powstawania skórki pomarańczowej. Następnym rozwiązaniem są regularne ćwiczenia, które zapobiegają nadwadze. Może to być spacerowanie, pływanie, uprawianie jogi czy bieganie. Każda aktywność jest pomocna w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ważne, aby określone ćwiczenia odbywały się kilka razy w tygodniu w sposób regularny i zbilansowany.

Zobacz także: Body wrapping, czyli owijanie brzucha folią – efekty, przeciwwskazania i jak zrobić domowy zabieg na cellulit?

W przypadku cellulitu zaleca się także masaże. Dzięki temu stymulowane jest krążenie płynów oraz krwi. Masaż można przygotować z fusów kawy. Dlaczego? Kofeina przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ciało trzeba masować raz dziennie pod prysznicem lub po kąpieli. Najpierw należy zastosować prysznic ze zmianą temperatury wody (raz zimna, raz ciepła). Następnie za pomocą odpowiedniej gąbki bądź rękawicy należy wykonać masaż. Ponadto od 2 do 3 razy w tygodniu trzeba peelingować ciało. Kolejnym krokiem jest energiczne wcieranie preparatu antycellulitowego. Przy tym zabiegu można wykorzystać minidrenaż limfatyczny.

Zobacz także: Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?

Zobacz film: Przysiady na cellulit. Źródło: Dzień dobry TVN

Co ciekawe, osoby mające cellulit powinny wystrzegać się obcisłych ubrań. Takie odzienie utrudnia krążenie krwi, co wpływa na pojawienie się nieestetycznej tkanki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych zabiegów. Można wykorzystać do tego derma roller, którego zadaniem jest wygładzanie tkanki tłuszczowej poprzez masaż.

W przypadku gdy domowe sposoby nie pomagają w walce z cellulitem, należy zastosować specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Endermologia to masaż wykonywany za pomocą specjalnych wałków. Zabieg może być bolesny. Jego zadaniem jest wzmocnienie skóry i działanie przeciwobrzękowe. Ultradźwięki pomagają natomiast w przyspieszeniu usuwania tłuszczu oraz zmiękczania zwłóknienia. Można je stosować razem z masażem albo zabiegami kosmetycznymi. Mezoterapia to wstrzykiwanie w skórę preparatów, które poprawiają przemianę materii komórek oraz uelastyczniają skórę.

Najlepsze efekty przynosi w połączeniu z masażem. Body wrap jest zabiegiem mającym za zadanie ujędrnić skórę w czasie wysiłku fizycznego. Ciało jest nacierane preparatami, które silnie pobudzają krążenie, a następnie mocno owijane folią, umożliwia to lepszą penetrację preparatów w głąb skóry. Masaż pompą próżniową przede wszystkim wzmaga krążenie oraz pobudza układ limfatyczny. Szczególnie polecany jest na brzuch. Warto także zastosować laser. Emituje on światło wnikające do tkanki podskórnej i zwiększające gęstość kolagenu. Dzięki temu skóra jest napięta. Przed zastosowaniem któregokolwiek z zabiegów należy sprawdzić, czy są dla nas bezpieczne. Wśród wykluczeń znajdują się: cukrzyca, rozedma płucna, nowotwory, zapalenie żył, epilepsja, niewydolność nerek oraz ciąża.

Zobacz film: Jak ukryć cellulit? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 25.09.2019,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

VIena 08.02.2019r.

Z czym, oprocz folii oczywiscie, powinno sie robic body wrapping? Jakis krem, domowa mieszanka czy jak?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej