Cechy osoby inteligentnej emocjonalnie - ćwiczenia rozwijające inteligencję emocjonalną

Fot: Rawpixel.com / stock.adobe.com

Inteligencja emocjonalna jest zdolnością do odróżniania i rozumienia emocji swoich i innych osób. Osoba inteligentna emocjonalnie jest asertywna i widzi powiązania pomiędzy emocjami, a negatywne stany są dla niej lekcją samoświadomości. Wśród ćwiczeń inteligencji emocjonalnej można wyróżnić medytację, prowadzenie dzienniczka emocji i naukę aktywnego słuchania.

Inteligencja emocjonalna pojawiła się na gruncie psychologii w 1990 roku. Często to pojęcie jest mylone z kompetencjami społecznymi oraz dojrzałością emocjonalną.

Co to jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna jest zbiorem umiejętności służących do rozpoznawania i rozumienia odczuć i emocji innych osób. Ludzie inteligentni emocjonalnie potrafią też z łatwością kontrolować swoje uczucia i wpływać nimi na innych. Jest to zdolność osobowościowa i społeczna, od której zależy stopień rozumienia informacji płynących z otoczenia nie wyrażonych bezpośrednio. Inteligencja emocjonalna to koncepcja psychologiczna, którą mogą badać wykwalifikowani specjaliści dzięki narzędziom psychometrycznym, takim jak:

  •  Emotional Intelligence Quotient (EQ),
  •  Multifactor Emotional Intelligence Scale (MEIS),
  •  Mayer-Salovey-Caruso Emotional Intelligence Test (MSCEIT),
  •  Kwestionariusz Inteligencji Emocjonalnej (KIE).

Cechy osób inteligentnych emocjonalnie

Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną (IE) potrafią z łatwością nazywać różne rodzaje emocjiDla przykładu, gdy ludzie o przeciętnej IE mówią, że czują się kiepsko, to inteligentni emocjonalnie określą ten sam stan jako sfrustrowanie, zmartwienie lub zirytowanie. Takie dokładne nazewnictwo poprawia rozumienie swoich emocji.
Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej mają też zdolność do utrzymywania równowagi pomiędzy dobrocią i sympatią względem innych, a stawianiem jasnych granic i odmawianiem im.

Zobacz film: Czy kolejność urodzenia ma wpływ na inteligencję dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Innymi słowy są to osoby asertywne, które znają siebie i wiedzą czego im potrzeba. Ludzie z wysokim IE potrafią wybaczać, lecz nie zapominają. Zdają sobie sprawę, że trzymanie w sobie złości powoduje dodatkowe cierpienie. Równocześnie nie pozwolą, aby taka sytuacja miała miejsce ponownie. Ludzie inteligentni emocjonalnie zdają sobie sprawę, że śmiech to zdrowie i szukają okazji do radości. Rutynę dnia codziennego starają się urozmaicać muzyką, filmami, grami i drobnymi przyjemnościami, takimi jak kąpiele z olejkami eterycznymi. Inteligencja emocjonalna nie jest jednak tożsama z optymizmem. Cecha ta jest trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość bez naiwnego jej upiększania. Osoba inteligentna emocjonalnie nazywa rzeczy po imieniu, potrafi czuć szeroką gamę emocji oraz odnosi je do budowania zdrowych relacji z innymi.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Podstawą rozwijania inteligencji emocjonalnej jest samoświadomość. Aby rozumieć emocje innych, należy najpierw poznać procesy, jakie zachodzą w psychice. Najprostszą techniką, która zgłębia świadomość siebie jest prowadzenie dziennika, w którym zapisuje się przeżyte emocje o danych porach dnia. Na przykład można zapisywać codziennie swoje najsilniejsze uczucia lub wybrać jedną godzinę, którą poświęci się na analizę swoich stanów wewnętrznych. Dzięki temu to, co wcześniej nazywane było przyjemnością, może być określone jako satysfakcja z życia lub zadowolenie z siebie. W celu lepszego różnicowania tych stanów można też oceniać poziom ich intensywności od 1 do 10. Jednak w ciągu dnia, w przypływie nowych zajęć i myśli trudno jest skupić się i zrozumieć swoje emocje. Temu służy medytacja, która pozwala się wyciszyć i wsłuchać się w swój wewnętrzny głos.

Zobacz także: Objawy i przyczyny aleksytymii - jak leczyć analfabetyzm emocjonalny?

Kolejną techniką przyczyniającą się do zwiększenia inteligencji emocjonalnej jest kontrola emocji negatywnych. Nie oznacza to jednak wyzbycia się ich, ponieważ uczucia, np. smutku, tęsknoty czy gniewu, są dużą lekcją i potrafią wiele nauczyć. Dobrą techniką do zarządzania tymi stanami jest pomyślenie nad nimi zanim się zareaguje. Tak więc zanim zdenerwujemy się na znajomego, który odmówił pomocy, warto najpierw zastanowić się nad jego sytuacją i pomyśleć, czy nie ma aktualnie ważniejszych spraw na głowie.

Inteligencja emocjonalna w dużym stopniu zależy od asertywności, czyli umiejętności powiedzenia "nie". Warto uczyć się tej cechy poprzez przyswojenie formuły: "Czuję X, gdy robisz mi Y, w sytuacji Z". Taka forma zdania jest znacznie lepszym wyjaśnieniem swojej sytuacji, niż zaczęcie zdania od "jesteś, taki i taki" lub "powinieneś zrobić to i to". Pierwsze sformułowanie przyczynia się do klarownej komunikacji i dzięki temu unika się nieporozumień.

Zobacz także: Zaburzenia emocjonalne u dzieci i dorosłych – rodzaje, objawy, leczenie

Inteligencję emocjonalną warto ćwiczyć też u dzieci. Dobrym sposobem jest rysowanie symboli oznaczających aktualny nastrój. Dzięki temu dziecko będzie potrafiło określić swój stan, który przedstawi za pomocą słoneczka lub chmurki. Taka zabawa pogłębi wiedzę na temat ich samopoczucia. Swoje stany emocjonalne można opisywać też za pomocą zapachów (olejki eteryczne mogą kojarzyć się z pewnymi uczuciami) lub dźwięku (puszczanie muzyki i próba odgadnięcia jej nastroju).

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej