Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?

Fot: somu1846 / fotolia.com

Bulgotanie w brzuchu może być oznaką różnych chorób jelit i dlatego trudno rozpoznać normalne lub nieprawidłowe objawy. Podobnie dzieje się w przypadku braku odgłosów z jelit, co może świadczyć o zaburzeniu ich pracy i wskazywać na różne schorzenia żołądkowo-jelitowe, które należy zbadać.

Odgłosy bulgotania w brzuchu są kłopotliwe, ale są również naturalne i rzadko oznaczają problemy zdrowotne. Mają one kilka różnych przyczyn, ale przeważnie świadczą tylko o tym, że system trawienny pracuje normalnie. Głośne odgłosy z brzucha, których nie można powstrzymać, mogą być oznaką czegoś poważniejszego, więc jeśli trwają długo i powodują dyskomfort, należy skonsultować je z lekarzem w celu rozpoznania ich przyczyny.

Bulgotanie w brzuchu – przyczyny

Odgłosy bulgotania w brzuchu i jelitach spowodowane są trawieniem zawartości przewodu pokarmowego, która jest popychana przez silne skurcze mięśni ściany jelita. Bulgotanie jest spowodowane głównie zawartością płynu w jamie brzusznej, który tworzy się ze spożytych pokarmów stałych, soków w żołądku oraz obfitych ilości wody wydzielanej do jelit w celu ułatwienia procesu trawienia. Dodatkowo przyczyniają się do tego: produkcja gazu w jelitach i niestrawione substancje pokarmowe. Odgłosy nasilają się szczególnie po jedzeniu lub przy odczuciu głodu oraz w sytuacji pojawienia się biegunki lub bólu brzucha. Innym określeniem tych dźwięków jest termin burczenie w brzuchu (ang. borborgmus).

Pozostałe przyczyny bulgotania w brzuchu to:

  • Sytuacje po spożyciu jedzenia i picia

Ruch żywności i płynów, który odbywa się za sprawą jelit, jest skoordynowanym i silnym procesem. Skurcze mięśni ciągle mieszają jedzenie i przesuwają je przez jelita. Chociaż normalne dźwięki (burczenie) są naturalne i oczekiwane po spożyciu posiłku, czasami niektóre potrawy i napoje mogą przyczyniać się do głośniejszego i częstszego bulgotania, ale nie oznacza to choroby jelit lub zaburzenia trawienia. Jednym z głównych przyczyn tego stanu są napoje gazowane, które zwiększają ilość gazu w jamie brzusznej. Bulgotanie pojawia się także we wczesnych objawach biegunki lub bólu brzucha.

Spożywanie pokarmów zbyt szybko prowadzi do połykania powietrza podczas jedzenia i picia, co może również zwiększyć ilość gazu w jamie brzusznej. Niektóre potrawy np.: fasola, kapusta i melon uwalniają ich więcej podczas trawienia w jelitach. Powodują one wzdęcie, które powoduje nadmierne bulgotanie. Niektóre pokarmy mogą nie być dobrze tolerowane przez niektóre osoby, dlatego mogą zmieniać normalną aktywność jelit.


Zobacz film: Jak przygotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Źródło: Wiem co jem



  • Nadaktywność w obrębie jelit

Istnieją różne powody, dla których jelita mogą stać się nadaktywne lub nadpobudliwe. Prowadzi to do głośniejszego bulgotania w żołądku i jelitach. Często jest to spowodowane zapaleniem żołądka i jelit lub zatruciem pokarmowym z objawami bólu brzucha lub biegunki – dwoma ostrymi stanami, gdy jelita są podrażnione przez drobnoustroje lub toksyny. Różne substancje chemiczne związane z zatruciem pokarmowym, nadmiar alkoholu lub nawet leki mogą drażnić ścianę jelit i stymulować ich nadaktywność.

Czasami nadmierna aktywność jelit nie jest spowodowana żadną chorobą. Lęki i stres psychiczny mogą zmienić ich aktywność (tzw. motyle w brzuchu). Zaburzenia czynności jelita grubego, takie jak zespół nadwrażliwości jelita grubego przebiegające z biegunką, wzdęciem i skurczami czy bólem brzucha również wykazują nadmierną aktywność jelit. W wyniku tego może występować bulgotanie i głośniejsze od normalnych dźwięki w brzuchu.

Inne przyczyny nadwrażliwości jelit to między innymi: krwawienie z wrzodów, alergie pokarmowe, infekcje, które powodują zapalenie lub biegunkę, a także stosowanie leków przeczyszczających.

  • Niedrożność jelit

Ruch żywności, płynów i niestrawionych resztek pokarmowych przez jelita nie powinien być zakłócony. Jednak w przypadku wystąpienia niedrożności jelita, może odczuwać bulgotanie w brzuchu.

  • Nadmierny gaz i płyn w jamie brzusznej

Jakikolwiek nadmiar gazu lub płynu w jamie brzusznej jest przyczyną zmian w prawidłowym odgłosie pracy żołądka i jelit. Człowiek przyczynia się do nadmiernego nagromadzenia się gazów wewnątrz jelita, połykając powietrze podczas jedzenia i spożywając napoje gazowane, ale za ten stan mogą być odpowiedzialne też niektóre bakterie. Bakteryjne zapalenie lub infekcje jelita grubego powodują tworzenia się w nim gazu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Jak leczyć bulgotanie w brzuchu?

Leczenie bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny występowania zmian w pracy jelit lub żołądka. Normalne dźwięki trawienia nie wymagają leczenia. Żeby pozbyć się uciążliwego burczenia, można ograniczyć spożycie produktów spożywczych, które produkują gaz, takich jak: owoce, fasolki, sztuczne słodziki, napoje gazowane, niektóre warzywa (kapusta, kapusta brukselka i brokuły). Należy unikać produktów mlecznych w przypadku nietolerancji laktozy.

Jeśli wystąpią objawy, takie jak krwawienie lub ciężka niedrożność, konieczna może być hospitalizacja.  


Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej