Bromergon - zastosowanie, działanie, wskazania i przeciwskazania leku

Fot: GettyImages-Tom Werner

Bromergon jest lekiem stosowanym głównie w celu zahamowania wydzielania prolaktyny – hormonu luteotropowego, który m.in. odpowiedzialny jest za stymulacje produkcji mleka przez gruczoły. Bromergon, wykorzystywany jest również w leczeniu pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. 

Bromergon – czym jest i w jakim celu się go stosuje?

Substancją czynną w leku Bromergon jest bromokryptyna. Jest to substancja półsyntetyczna, pochodna jednego z naturalnych alkaloidów (zasadowy związek organiczny) sporyszu. Bromokryptyna działa hamująco na wydzielanie prolaktyny, co skutkuje zahamowaniem produkcji mleka przez gruczoły sutkowe. Bromergon obniża podwyższone stężenie hormonu wzrostu oraz zmniejsza niedobór dopaminy w przebiegu choroby Parkinsona. Bromergon występuje w postaci okrągłych, płaskich tabletek w buteleczce ze szkła oranżowego.

Bromergon stosowany jest w:

  • Leczeniu lub hamowaniu poporodowej laktacji ze względów medycznych,
  • Przy nadmiarze prolaktyny we krwi (hiperprolaktynemia) przy jednoczesnym braku miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
  • Mlekotok z normoprolaktynemią,
  • Gruczolaki przysadki typu prolatynoma,
  • Akromegalia,
  • Chorobie Parkinsona,
  • Rozpoczynającym się połogowym zapaleniu piersi.

Bromergon – informacje ważne przed zastosowaniem

Kiedy nie należy stosować

Przede wszystkim Bromegronu nie można stosować przy uczuleniu na substancję czynną (bromokryptynę) oraz na każdy inny składnik wchodzący w skład leku. Bromergonu nie mogą również stosować osoby cierpiące różne formy nadciśnienia, np. niekontrolowane tętnicze, nadciśnienie tętnicze w ciąży, po porodzie i w okresie połogowym. Leku nie należy stosować również przy ciężkich schorzeniach układu sercowo – naczyniowego oraz przy ciężkich zaburzeniach i chorobach psychicznych.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz wpływ na płodność

Jeżeli nie istnieją uzasadnione wskazania do stosowania Bromergonu podczas ciąży, leku nie należy stosować. W momencie potwierdzonej ciąży, należy przerwać przyjmowanie leku. Bromergon hamuje wydzielanie mleka, dlatego kobiety karmiące piersią nie powinny go stosować. Bromokryptyna (substancja czynna) działa pozytywnie na płodność, dlatego kobiety nieplanujące ciąży powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Stosowanie Bromergonu należy omówić z lekarzem, jeśli:

  • Przy obecnej lub po przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy – lekarz może zlecić dodatkowe badania,
  • Na początku leczenia Bromergon może obniżać ciśnienie wraz z omdleniami, nudnościami i sennością (w tym epizody nagłego zasypiania), dlatego podczas prowadzenia pojazdów i przy obsłudze maszyn należy zachować szczególną ostrożność,
  • Przy obecnych lub przebytych zwłóknienia mięśnia sercowego, płuc lub narządów jamy brzusznej. Przy planowanym długotrwałym leczeniu Bromergonem, lekarz może czy sprawdzić funkcje serca, płuc i nerek jest prawidłowa.

Bromergon – dawkowanie

Lek należy stosować tak jak zlecił lekarz. Każda z przypadłości wymaga podawania zróżnicowanych dawek i innego czasu leczenia. Stosowanie Bromergonu rozpoczyna się od małych dawek, które następująco się zwiększa, do momentu osiągnięcia największej skuteczności.

Maksymalna dawka bromokryptyny (substancji czynnej) to 30 mg.

Bromergon – działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych (u 1 na 10 osób) dochodzi do bólu głowy, senności, zawrotów głowy, przekrwień błony śluzowej nosa, nudności, zaparć i wymiotów.

Do rzadszych (u 1 na 100 osób) skutków ubocznych należą, m.in. pobudzenie psychomotoryczne, zmniejszenie ciśnienia tętniczego czy suchość w jamie ustnej, omamy, alergiczne zapalenie skóry, utrata włosów, skurcze mięśni, zmęczenie.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić rzadziej niż u 1 osoby na 1000 to zaburzenia psychiczne, bezsenność, parestezje zaburzenia widzenia, niewyraźnie widzenie, szumy uszne, wysięk do osierdzia, zaciskające zapalenie osierdzia, tachykardia, bradykardia, zaburzenia rytmu serca, wysięk do opłucnej, zwłóknienie opłucnej, zapalenie płuc, duszność, biegunka, bóle brzucha, zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnej, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz obrzęki odwodowe.

Bardzo rzadko występujące skutki uboczne to nagłe zasypianie, zwłóknienie zastawek serca, przemijająca bladość palców dłoni i stóp, mogą wystąpić również trudności w oddychaniu, duszności, bóle w klatce piersiowej lub bóle pleców oraz obrzęk nóg.

Bromergon – skład

Bromergon występuje w postaci tabletek w kolorze żółtym do żółtobrązowego. Tabletki są okrągłe, płaskie z głębokim rowkiem, który umożliwia wygodne dawkowanie leku.

Substancją czynną Bromergonu jest bromokryptyna, jedna tabletka zawiera 2,5 mg tej substancji czynnej. Pozostałe składniki to butylohydroksyanizol, tragakanta, skrobia kukurydziana, żółcień chinolinowa, laktoza, stearynian magnezu, karboksylometyloskrobia sodowa.

Sprawdź gdzie trzymać leki:

Zobacz film: Gdzie trzymać leki? Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 26.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej