Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Fot. eyepark / Getty Images

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

W obecnych czasach problemy dermatologiczne dotykające skóry twarzy są powszechne i uporczywe. Niekiedy choroby, takie jak kurzajki czy brodawki, lokalizują się w nietypowych dla nich miejscach, także tych wystawionych bezpośrednio na kontakt z otoczeniem. Nie warto czekać na samoistne ustąpienie brodawek na twarzy, szybkie działanie pozwoli pozbyć się problemu w niedługim czasie. Do najskuteczniejszych metod usuwania brodawek na twarzy należą wymrażanie ciekłym azotem oraz leczenie laserowe.

Brodawki na twarzy – przyczyny

Za powstawanie brodawek na twarzy odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje także wiele innych chorób, w zależności od typu. Wirus może się przemieszczać między ludźmi przez bezpośredni kontakt, a także w wyniku kontaktu z rzeczami osobistymi, których używała zarażona osoba, takimi jak ręcznik czy gąbka. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, dzieci do 12 roku życia, których układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie jeszcze z obroną przed wirusami, i osoby starsze lub z ranami na skórze.

Czym właściwie są kurzajki? Przekonajcie się:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Brodawki na twarzy – charakterystyka

Brodawki na twarzy są niebolesne, są to grudki lub zmiany płaskie, odcinające się od otoczenia, ze zrogowaciałym naskórkiem. Nie wywołują stanu zapalnego oprócz miejsca, które zajmują. Brodawki mogą się rozsiewać na skórze tej samej osoby. Lokalizacja brodawek na twarzy jest najbardziej uciążliwa, ponieważ zmiany są widoczne gołym okiem.

Brodawki występujące na twarzy to oprócz wirusowych brodawki płaskie i brodawki starcze. Brodawki płaskie występują u dzieci i młodzieży, są jasne, najczęściej lokalizują się w obrębie czoła i podbródka. Są lekko wyniosłe ponad skórę, mogą być gładkie lub chropowate. Brodawki starcze, czyli inaczej łojotokowe, są łagodnymi, naskórkowymi zmianami. Występują po 40 roku życia, stąd ich nazwa. Mają tendencję do rogowacenia. W ich wnętrzu znajdują się nagromadzony łój oraz komórki naskórka.

Niezależnie od typu zmiany, brodawki na twarzy mogą być bardzo wstydliwym problemem, odbierającym poczucie pewności siebie, wywołującym strach przed wyjściem z domu i pokazaniem się ludziom, obawy o to, jak nas będzie odbierać otoczenie. Nieestetyczne brodawki na twarzy skutecznie obniżają nastrój oraz poczucie własnej wartości. Całe szczęście problem nie jest groźny i oprócz aspektów estetycznych nie wywołuje żadnego zagrożenia. Istnieją skuteczne metody na leczenie brodawek na twarzy, które doprowadzają do całkowitego zniknięcia zmian.

Brodawki na twarzy – jak się ich pozbyć?

Większość brodawek na twarzy leczy się samoistnie, ale potrzeba na to kilku tygodni, a w niektórych przypadkach nawet kilku lat. By pozbyć się ich szybko i skutecznie, najlepiej udać się do dermatologa, który może zastosować metody inwazyjne lub wypisać receptę na skuteczne preparaty. To on wybierze najodpowiedniejszą metodę, dopasowaną indywidualnie. Ponieważ skóra na twarzy jest delikatna, nie zaleca się metod domowych, które wiążą się z ryzykiem powstawania blizn. Jeśli zmian jest dużo, także nie warto próbować leczyć ich samodzielnie. Należy udać się na wizytę do lekarza, by zobaczył zmiany i postawił właściwe rozpoznanie.

Brodawki na twarzy – jak się ich pozbyć w szybszym tempie?

  • Preparaty do stosowania miejscowego – maść na brodawki na twarzy z zawartością kwasu salicylowego lub innych kwasów, mających działanie złuszczające, krem zawierający pochodne witaminy A.
  • Kriochirurgia – czyli inaczej wymrażanie, leczenie ciekłym, zimnym azotem, zwykle wystarczy kilka wizyt u dermatologa.
  • Laser – aktualnie najskuteczniejsza i najnowocześniejsza metoda leczenia brodawek na twarzy. Po zastosowaniu lasera następuje najmniej nawrotów, zabieg jest krótki i mało inwazyjny, nie powstają po nim nieestetyczne blizny.
  • Chirurgia – w rzadszych przypadkach, kiedy wyżej wymienione sposoby zawiodą, stosuje się łyżeczkowanie i wycinanie uporczywie utrzymujących się brodawek.

Dzięki odpowiednio dobranym metodom po brodawkach na twarzy nie zostaje ślad. Nie leczmy się więc na własną rękę, skorzystajmy z wiedzy profesjonalistów, którzy pomogą i wskażą najlepszą drogę do wyleczenia. Zdrapywanie lub samodzielne złuszczanie może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa, a także do powstawania nieestetycznych blizn.

Bibliografia

1) Zalewska - Jankowska A. - Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

Data aktualizacji: 17.05.2023,
Opublikowano: 17.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej