Brak wytrysku u mężczyzny – jak poradzić sobie z tym problemem ejakulacyjnym?

Fot: feelphotoartzm / stock.adobe.com

Brak wytrysku może wiązać się z zaburzeniem zwanym wytryskiem wstecznym. Występuje, gdy nasienie wpada do pęcherza moczowego zamiast wydostać się z penisa podczas orgazmu. Mimo osiągniętego szczytowania wytryśniętego nasienia może być bardzo mało lub może go nie być wcale.

Zaburzenia ejakulacyjne są najczęstszymi problemami seksualnymi mężczyzn. Wytrysk wsteczny, zwany również suchym orgazmem, nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale może powodować niepłodność u mężczyzn. Leczenie wytrysku wstecznego jest na ogół potrzebne jedynie do przywrócenia płodności.

Brak wytrysku – przyczyny

Podczas męskiego orgazmu plemniki wędrują wraz z nasieniem przez nasieniowód, kanaliki nasienne aż do cewki moczowej, gdzie mieszają się z innymi płynami w celu wytworzenia ciekłego nasienia (ejakulatu). Mięśnie przy otwarciu pęcherza moczowego zaciskają się, aby zapobiec wytryskowi do pęcherza moczowego, gdy przechodzi on z gruczołu krokowego do penisa. We wstecznym wytrysku mięśnie pęcherza moczowego nie działają prawidłowo. W rezultacie plemniki mogą dostać się do pęcherza moczowego, zamiast zostać wyrzucone z ciała przez prącie. Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować takie problemy. Są to:

  • zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na pęcherzu moczowym podczas operacji raka jądra lub w gruczole krokowym,
  • działanie niepożądane niektórych leków na wysokie ciśnienie krwi lub zaburzenia nastroju (depresję),
  • zaburzenia nerwowe spowodowane chorobami, takimi jak neuropatia cukrzycowa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Suchy orgazm jest główną oznaką wstecznego wytrysku – może być również spowodowany przez inne czynniki, w tym chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia) lub pęcherza moczowego (cystektomia).

Dużą rolę odgrywają również przyczyny psychologiczne, takie jak: stres związany z pracą, obawy dotyczące współżycia seksualnego, problemy małżeńskie lub partnerskie lub depresja. Ponadto brak wytrysku związany może być z zahamowaniem seksualnym lub utratą libido, co oznacza spadek lub całkowity brak zainteresowania seksem. Zmniejszone libido może wynikać z czynników fizycznych lub psychologicznych. Jest związane z niskim poziomem testosteronu hormonalnego.

Zobacz także: Libido – czym jest pociąg seksualny, jak zwiększyć libido?

Jak leczyć brak wytrysku?

Leczenie braku wytrysku zależy od jego przyczyny. Istnieje kilka możliwości terapii tego zaburzenia seksualnego:

  • Farmakoterapia

Może być skuteczna we wstecznym wytrysku spowodowanym uszkodzeniem nerwów. Przyczynami takiego stanu mogą być cukrzyca, stwardnienie rozsiane, niektóre operacje i inne czynniki. Farmakoterapia nie pomoże, jeśli wsteczny wytrysk spowodowany jest operacją, która spowodowała trwałe fizyczne zmiany w anatomii penisa, np. operacją pęcherza moczowego lub usunięciem gruczołu krokowego. Farmakoterapia może wywołać działania niepożądane lub korelacje z innymi lekami. Niektóre środki stosowane w leczeniu wstecznego wytrysku zwiększają ciśnienie krwi i tętno, co może być niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Jeśli mężczyzna chce mieć dziecko, a leki nie pozwalają na uzyskanie nasienia, prawdopodobnie zlecone zostanie wykonanie technik wspomaganego rozrodu. W niektórych przypadkach można zastosować inseminację wewnątrzmaciczną.

  • Suplementacja hormonalna

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą korzystać z suplementacji hormonalnej (terapia zastępcza testosteronem).

  • Terapia psychologiczna

Może pomóc w rozpoznaniu problemów, które mają wpływ na zaburzenie funkcji seksualnych. Ponadto otwarty dialog z partnerem pomaga przezwyciężyć wiele barier w zdrowym życiu seksualnym.

Jeśli problemy z brakiem wytrysku trwają długo, należy skonsultować się z lekarzem seksuologiem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Brak wytrysku a zapłodnienie – jakie są szanse na ciążę?

Możliwe jest zajście w ciążę, nawet jeśli mężczyzna nie będzie miał wytrysku podczas współżycia. Wtedy płyn preejakulacyjny (zwany także z angielskiego precum) wydobywający się z penisa podczas pobudzenia seksualnego może zawierać w sobie plemniki i zapłodnić komórkę jajową w okresie owulacji. Ilość wydzielanego preejakulatu jest zmienna osobniczo, oznacza to, że niektórzy mężczyźni mogą w ogóle nie produkować ejakulatu, a inni są w stanie wyprodukować ponad 5 mililitrów plemników. Zapłodnienie odbywa się wtedy w sytuacji tzw. stosunku przerywanego stosowanego w ramach kontroli urodzeń. Metoda ta jest skuteczna w 73–96%, podczas gdy tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa używana w sposób poprawny – w ponad 99%. Stosunek przerywany nie zawsze jest najlepszą metodą kontroli urodzeń.

Data aktualizacji: 08.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marek 10.11.2018r.

Nic nie podane jak leczyć, jaką dietę tylko udać się do lekarza przykre

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sposoby na poprawę erekcji

Zaburzenia wzwodu mogą być bardzo problematyczne – zarówno dla mężczyzny, jak również jego partnerki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne często jest bardzo istotnym elementem związku. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy penis regularnie odmawia współpracy i w sypialni, zamiast miłosnych uniesień, zaczyna dominować irytacja i monotonia? Oto kilka sposobów, dzięki którym może być możliwa poprawa erekcji.

Czytaj więcej
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn

Poziom testosteronu niższy od normy stwierdzono u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu Covid-19. Dane te mogą przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie – informuje pismo “The Aging Male”.

Czytaj więcej
Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Czytaj więcej
Jakie zioła na potencję są najlepsze? Tabletki i herbatki ziołowe

Zanim sięgnie się po chemiczne środki, warto wypróbować naturalne zioła stymulujące potencję. W ramach profilaktyki można je stosować już powyżej 20. roku życia. Przyjmowane w formie ziołowych tabletek lub naparów, stanowią doskonałą terapię problemów z potencją.

Czytaj więcej
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Czytaj więcej
Czy azoospermia czyli brak plemników przekreśla szansę na dziecko?

Azoospermia to inaczej całkowity brak plemników w nasieniu. Stwierdza się ją po wykonaniu badania ejakulatu. Jej leczenie nie zawsze przynosi skutek – może się okazać, że jądra nie produkują już plemników i jest to nieodwracalne. Mimo to w wielu przypadkach zapłodnienie wciąż jest możliwe.

Czytaj więcej
Potencja – domowe sposoby na jej poprawę: ruch, dieta, zioła i środki farmakologiczne

Co jest dobre na potencję? Domowe sposoby na poprawę życia seksualnego opierają się na korekcie diety i włączeniu do codziennej rutyny aktywności fizycznej. Drugim krokiem jest stosowanie preparatów ziołowych lub tabletek na potencję dostępnych bez recepty.

Czytaj więcej
Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

Czytaj więcej
Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny i czy grozi niepłodnością?

Zapalenie najądrza powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom w postaci np. ropnia i konieczności usunięcia chirurgicznego jądra i najądrza. Leczenie domowe i leki bez recepty mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Czytaj więcej
Skręt jądra u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie. Wpływ na płodność

Skręt jądra u dziecka powinien być rozpoznany jak najszybciej. U dziecka z objawami zespołu ostrej moszny w pierwszej kolejności należy wykluczyć skręt jądra. Po 4 godzinach bez interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnych zmian martwiczych.

Czytaj więcej