Zaburzenia ejakulacyjne są najczęstszymi problemami seksualnymi mężczyzn. Wytrysk wsteczny, zwany również suchym orgazmem, nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale może powodować niepłodność u mężczyzn. Leczenie wytrysku wstecznego jest na ogół potrzebne jedynie do przywrócenia płodności.
Brak wytrysku – przyczyny
Podczas męskiego orgazmu plemniki wędrują wraz z nasieniem przez nasieniowód, kanaliki nasienne aż do cewki moczowej, gdzie mieszają się z innymi płynami w celu wytworzenia ciekłego nasienia (ejakulatu). Mięśnie przy otwarciu pęcherza moczowego zaciskają się, aby zapobiec wytryskowi do pęcherza moczowego, gdy przechodzi on z gruczołu krokowego do penisa. We wstecznym wytrysku mięśnie pęcherza moczowego nie działają prawidłowo. W rezultacie plemniki mogą dostać się do pęcherza moczowego, zamiast zostać wyrzucone z ciała przez prącie. Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować takie problemy. Są to:
- zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na pęcherzu moczowym podczas operacji raka jądra lub w gruczole krokowym,
- działanie niepożądane niektórych leków na wysokie ciśnienie krwi lub zaburzenia nastroju (depresję),
- zaburzenia nerwowe spowodowane chorobami, takimi jak neuropatia cukrzycowa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Suchy orgazm jest główną oznaką wstecznego wytrysku – może być również spowodowany przez inne czynniki, w tym chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia) lub pęcherza moczowego (cystektomia).
Dużą rolę odgrywają również przyczyny psychologiczne, takie jak: stres związany z pracą, obawy dotyczące współżycia seksualnego, problemy małżeńskie lub partnerskie lub depresja. Ponadto brak wytrysku związany może być z zahamowaniem seksualnym lub utratą libido, co oznacza spadek lub całkowity brak zainteresowania seksem. Zmniejszone libido może wynikać z czynników fizycznych lub psychologicznych. Jest związane z niskim poziomem testosteronu hormonalnego.
Zobacz także: Libido – czym jest pociąg seksualny, jak zwiększyć libido?
Jak leczyć brak wytrysku?
Leczenie braku wytrysku zależy od jego przyczyny. Istnieje kilka możliwości terapii tego zaburzenia seksualnego:
-
Farmakoterapia
Może być skuteczna we wstecznym wytrysku spowodowanym uszkodzeniem nerwów. Przyczynami takiego stanu mogą być cukrzyca, stwardnienie rozsiane, niektóre operacje i inne czynniki. Farmakoterapia nie pomoże, jeśli wsteczny wytrysk spowodowany jest operacją, która spowodowała trwałe fizyczne zmiany w anatomii penisa, np. operacją pęcherza moczowego lub usunięciem gruczołu krokowego. Farmakoterapia może wywołać działania niepożądane lub korelacje z innymi lekami. Niektóre środki stosowane w leczeniu wstecznego wytrysku zwiększają ciśnienie krwi i tętno, co może być niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Jeśli mężczyzna chce mieć dziecko, a leki nie pozwalają na uzyskanie nasienia, prawdopodobnie zlecone zostanie wykonanie technik wspomaganego rozrodu. W niektórych przypadkach można zastosować inseminację wewnątrzmaciczną.
-
Suplementacja hormonalna
Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą korzystać z suplementacji hormonalnej (terapia zastępcza testosteronem).
- Terapia psychologiczna
Może pomóc w rozpoznaniu problemów, które mają wpływ na zaburzenie funkcji seksualnych. Ponadto otwarty dialog z partnerem pomaga przezwyciężyć wiele barier w zdrowym życiu seksualnym.
Jeśli problemy z brakiem wytrysku trwają długo, należy skonsultować się z lekarzem seksuologiem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Brak wytrysku a zapłodnienie – jakie są szanse na ciążę?
Możliwe jest zajście w ciążę, nawet jeśli mężczyzna nie będzie miał wytrysku podczas współżycia. Wtedy płyn preejakulacyjny (zwany także z angielskiego precum) wydobywający się z penisa podczas pobudzenia seksualnego może zawierać w sobie plemniki i zapłodnić komórkę jajową w okresie owulacji. Ilość wydzielanego preejakulatu jest zmienna osobniczo, oznacza to, że niektórzy mężczyźni mogą w ogóle nie produkować ejakulatu, a inni są w stanie wyprodukować ponad 5 mililitrów plemników. Zapłodnienie odbywa się wtedy w sytuacji tzw. stosunku przerywanego stosowanego w ramach kontroli urodzeń. Metoda ta jest skuteczna w 73–96%, podczas gdy tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa używana w sposób poprawny – w ponad 99%. Stosunek przerywany nie zawsze jest najlepszą metodą kontroli urodzeń.
Marek 10.11.2018r.
Nic nie podane jak leczyć, jaką dietę tylko udać się do lekarza przykre