Brak orgazmu u kobiet i mężczyzn – jakie może mieć przyczyny?

Fot.: canjoena / stock.adobe.com

Brak orgazmu może być spowodowany przez czynniki fizjologiczne, ale i odczuwany dyskomfort psychiczny uniemożliwia osiągnięcie szczytowania. Dysfunkcja seksualna polegająca na zaburzeniu występowania orgazmu to anorgazmia.

Orgazm to ukoronowanie i punkt kulminacyjny stosunku płciowego. Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia dotyczące zaburzeń w jego osiągani. Jest to popularny problemem, zwłaszcza u osób płci żeńskiej w wieku 20–35 lat. Według szacunków aż 25% kobiet doświadcza problemów z osiągnięciem orgazmu.

Brak orgazmu, czyli anorgazmia

Anorgazmia to dysfunkcja seksualna polegająca na zaburzeniu występowania orgazmu. Charakteryzuje się tym, iż, mimo pojawienia się typowych objawów podniecenia seksualnego podczas stosunku, nie udaje się osiągnąć orgazmu. Zaburzenie to dotyczy przeważnie kobiet, a jej przyczyn upatruje się w czynnikach psychogennych, jak podłoże nerwicowe. Z kolei wśród mężczyzn anorgazmia jest rzadkim zjawiskiem i bywa związana z impotencją.

Anorgazmię dzieli się na:

  • pierwotną – jeśli orgazm nie występował nigdy,
  • wtórną – jeśli orgazm w przeszłości występował,
  • sytuacyjną – jeśli brak orgazmu następuje tylko w określonych momentach.

Brak orgazmu pochwowego, czyli głębokiego, nie powinien być źródłem niepokoju, jeśli kobieta może osiągnąć orgazm łechtaczkowy.

Brak orgazmu u kobiety – przyczyny psychiczne

Brak orgazmu u kobiety może być konsekwencją niezgrania się partnerów. W wyniku tego stosunek płciowy trwa krótko, nie jest poprzedzony odpowiednio długą grą wstępną, która podnieca i pomaga osiągnąć orgazm. Kochankowie wybierają nieodpowiednie pozycje seksualne, niedostosowane do ich możliwości fizycznych, niezgodne z ich przyzwoitością, krępujące czy sprawiające ból. Szybka penetracja i szczytowanie u mężczyzny znacznie zmniejsza możliwości osiągnięcia pełni rozkoszy przez kobietę.

Brak orgazmu podczas stosunku może być spowodowany ograniczeniami psychicznymi. Kobieta niekiedy czuje się mało atrakcyjna i pociągająca w oczach partnera. Może też wynikać z niejasności nastawienia emocjonalnego do partnera bądź z lęków seksualnych kobiety. Swobodę seksualną hamować mogą ograniczenia związane z przekonaniami religijnymi czy wychowaniem ukazującym seks jako coś złego. Podłoża tego stanu upatrywać należy także w nadmiernym stresie, przemęczeniu, osłabieniu i oziębłości seksualnej. 

Obniżone libido powoduje mniejsze zainteresowania seksem i znacznie utrudnia podniecenie i szczytowanie. Za brak orgazmu odpowiadają ponadto niegotowość psychiczna do współżycia seksualnego, brak pożądania i tkwiące głęboko w psychice zahamowania. Bywa, że wynika z przykrych doświadczeń seksualnych, urazów i szoków seksualnych (gwałt, molestowanie). Podyktowany może być przez problemy z partnerem, który wykazuje nadmierną dominację podczas zbliżenia. Niekiedy za brak orgazmu odpowiadają brak skupienia czy odprężenia i rutyna.

Zobacz także: Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę?

Przyczyny organiczne braku orgazmu u kobiet

Brak orgazmu podczas seksu może wynikać z przyczyn organicznych. Źródłem dyskomfortu, który uniemożliwia jego osiągnięcie, mogą być stany zapalne narządów płciowych, choroby weneryczne i inne choroby zakaźne przenoszące się drogą płciową, grzybica czy inne infekcje, a w przypadku kobiet zwłaszcza: suchość pochwy, dyspareunia (dysfunkcja seksualna objawiająca się odczuwaniem bólu w czasie stosunku), pochwica (dysfunkcja seksualna polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, powodującym zamknięcie wejścia i niemożność odbycia stosunku płciowego) i wulwodynia (zaburzenie polegające na chronicznym bólu i dyskomforcie dającym uczucie palenia i kłucia w genitaliach żeńskich, kiedy nie występuje żadna przyczyna powodująca te objawy).

Przyczyny braku orgazmu to także niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia neurologiczne, menopauza czy wady anatomiczne. Ponadto kłopoty ze szczytowaniem mogą być skutkiem ubocznym stosowania niektórych środków farmaceutycznych.

Nierzadko następuje brak orgazmu po porodzie. Wówczas głównymi przyczynami anorgazmii są: brak kurczliwości mięśnia Kegla, obniżone libido spowodowane zmianami hormonalnymi, przemęczeniem, karmieniem piersią, zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie i zmiany spowodowane cesarskim cięciem czy komplikacjami podczas porodu.

Brak orgazmu u mężczyzny – przyczyny

Zaburzenia szczytowania wśród płci męskiej to rzadki problem. Brak orgazmu u mężczyzny ma głównie przyczyny organiczne, takie jak: problemy neurologiczne, zaburzenia przysadki mózgowej, uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego, obniżony poziom testosteronu, stan po zabiegach w obrębie narządów płciowych i wady anatomiczne w obrębie narządów płciowych. Z kolei wśród czynników psychicznych duże znaczenie odgrywają: zaburzenia lękowe, nadużywanie alkoholu i innych używek, nerwica, depresja, silny stres, potrzeby homoseksualne i lęk przed zapłodnieniem partnerki.

Brak orgazmu – co robić?

Jak leczyć brak orgazmu? Specjaliści zalecają przeważnie farmakoterapię i stosowanie leków zwiększających pobudzenie hormonalne. Pozytywne efekty daje trenowanie mięśnia Kegla. Rezultaty widoczne są po ćwiczeniach wyobraźni erotycznej i psychoterapii czy pomocy seksuologa. W przypadku kobiet w okresie klimakterium zaburzenia orgazmu mogą być leczone poprzez HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Niezawodna jest masturbacja i edukacja seksualna, w której częstą praktyką jest wykorzystywanie treningu komunikacyjnego między partnerami.

Zobacz film: Jedzenie które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Lew-Starowicz Z., Miłość i seks: słownik encyklopedyczny, Wrocław, Wydawnictwo Europa, 1999.

2. Lew-Starowicz Z., Podstawy terapii seksualnej, W: red. Lew-Starowicz Z., Waszyńska K. (red.), Przemiany seksualności w społeczeństwie współczesnym. Teoria i rzeczywistość, Poznań, Wydawnictwo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2014.

3. Oettingen J., Dysfunkcje seksualne — podejście oparte na teorii poznawczej, „Seksuologia Polska”, 2013, 11(2), s. 68–75.

4. Sobański J.A., Müldner-Nieckowski Ł., Klasa K., Rutkowski K., Dembińska E., Objawy i problemy związane z seksualnością pacjentów dziennego oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych, „Psychiatria Polska”, 2012, XLVI(1), s. 21–34.

5. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

6. Bancroft J., Seksualność człowieka, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2011.

7. Gartner M., Daj jej orgazm, Gliwice, Wydawnictwo Złote Myśli, 2009.

Data aktualizacji: 03.12.2017,
Opublikowano: 09.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej