Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Fot: poylock19 / fotolia.com

Ból wątroby wynika z powiększenia się wątroby, która rozciąga swoją włóknistą torebkę i wynikać może z takich chorób jak zapalenia wątroby, jej marskości bądź zakażeń. Warto pamiętać, że ból pojawia się w poważnych stanach chorobowych, dlatego nierzadko konieczna jest wizyta u specjalisty, a nawet hospitalizacja. 

Ból wątroby występuje głównie w wyniku uszkodzenia tego narządu. Najczęściej spowodowane jest to regularnym i trwającym latami nadużywaniem alkoholu bądź złą dietą. Wątroba nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości żółci, która bierze bezpośrednio udział w trawieniu pokarmów, jak i upośledzona jest jej funkcja metaboliczna. Tym samym może dojść do poważnych stanów chorobowych, skutkujących niebezpiecznymi powikłaniami.

Zobaczcie na filmie, jak zbudowana jest nasza wątroba:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać ból wątroby? Objawy i przyczyny

Wątroba nie jest unerwiona czuciowo. Dopiero rozciągnięcie i podrażnienie przez wątrobę błony surowiczej, tzw. torebki wątroby, powoduje ból zlokalizowany z prawej strony pod żebrami. Najczęściej występuje on w wyniku stłuszczania wątroby, jej zapalenia, marskości, torbieli lub nowotworu, a także chorób hematologicznych czy zespołu Budda-Chiariego. Ból wątroby występuje także z objawami towarzyszącymi, takimi jak:

  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • żółtaczka,
  • powiększenie wątroby wyczuwalne pod lewym łukiem żebrowym,
  • wzdęcia i zaparcia,
  • zanik mięśni,
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia libido,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • obrzęki,
  • zaburzenia wchłaniania leków.

Dlaczego boli? Ból wątroby po alkoholu

Jeśli ból wątroby pojawia się po spożyciu alkoholu, może to świadczyć o chorobach wątroby. Wątroba może ulegać powolnemu uszkodzeniu i nie dawać objawów przez długi czas. Proces chorobowy zaczyna się od stłuszczenia wątroby, później następuje zapalenie, które nieleczone może doprowadzić do marskości wątroby. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu już po ok. 10 latach może pojawić się marskość. Ból wątroby to tylko jeden z wielu objawów częstego spożywania alkoholu. Oprócz tego mogą pojawiać się inne symptomy: wysokie ciśnienie, zaburzenia żołądkowe, otyłość, impotencja oraz stany depresyjne.

Ból wątroby w ciąży

Podczas ciąży u niektórych kobiet mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Należą do nich m.in. stan przedrzucawkowy, rzucawka, zespół HELLP oraz ostre stłuszczanie wątroby. Najczęściej pojawiają się w 3. trymestrze ciąży, stwarzając duże zagrożenie dla matki i dziecka. Każdą z tych chorób charakteryzuje ból wątroby wraz z różnymi objawami towarzyszącymi. Zespół HELLP występuje u wielu ciężarnych, u których rozpoznano stan przedrzucawkowy. To niedokrwistość hemolityczna, objawiająca się oprócz bólu wątroby także nudnościami, wymiotami, bólem głowy, obrzękami, białkomoczem i nadciśnieniem. Również ten stan chorobowy jest zagrożeniem zdrowia i życia matki i dziecka. Ból wątroby w ciąży może wskazywać także na ostre stłuszczanie wątroby, które najczęściej występuje między 30. a 38. tygodniem ciąży. Objawy, które sugerują ten stan, to: gorączka, nudności i wymioty, biegunka, obrzęki, pogłębiająca się żółtaczka, wodobrzusze, a także krwotoki z dróg rodnych.

Co na ból wątroby? Leczenie

W celu skutecznego leczenia tzw. bólu wątroby należy znaleźć jego przyczynę. Tylko właściwa diagnoza umożliwi dalsze leczenie. W przypadku bólu wątroby i objawów towarzyszących, takich jak: gorączka, wymioty, ból brzucha, należy niezwłocznie udać się na konsultację. Często stosowane jest leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach –m.in. w zakażeniach wirusowych lub autoimmunologicznym zapaleniu wątroby – leczenie docelowe. Nierzadko należy odstawić dotychczas stosowane leki, które mogły wywołać polekowe uszkodzenie wątroby. W poważnych chorobach wątroby, np. gdy następuje jej niewydolność, podejmowane jest leczenie operacyjne.

Domowe sposoby na ból wątroby

Ból wątroby, czy to po jedzeniu, czy alkoholu bądź z innych przyczyn, najlepiej łagodzić rozgrzaniem miejsca bólu i jego masażem. Przydatny będzie termofor i spokojne miejsce do odpoczynku. Profilaktycznie warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe: unikać żywności przetworzonej i tłustych potraw, do diety włączyć dużą ilość zielonych, liściastych warzyw, naturalne jogurty, a także soki z owoców, np. grejpfruta, papai lub marchwi. Trawieniu pokarmów i tym samym pracy wątroby sprzyjają zioła, np. kminek, tymianek, oregano, mięta, majeranek. Należy unikać ostrych przypraw, curry i pieprzu, które podrażniają przewód pokarmowy. W nawykach żywieniowych istotne jest także tempo jedzenia. Wątrobie sprzyja regularne jedzenie mniejszych ilości, które powoli i dokładnie się przeżuwa. Dzięki temu narząd zdąży wytworzyć potrzebną do trawienia żółć, a także wychwyci szkodliwe toksyny. 

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewelina 05.07.2019r.

u mnie bóle się pojawiają głównie po jedzeniu, jakimś nie do końca zdrowym, cieżkim, i na takie przypadłości zioła są spoko, bo tez pije takie z ostropestem, ale fakt faktem - badania to zawsze podstawa, nie diagnozuj się nigdy sama

Martka 31.05.2019r.

Do zbadania próby wątrobowe na poczatek. Przeciążenie może być, ogólnie na tego typu problemy bardzo pomaga ostropest i babka płesznik, na oczyszczanie czarnuszka.

Coala 24.05.2019r.

Jurka, no raczej że nie zawsze, ale jak sam objaw to jest to już niepokojące i lepiej się badać i przede wszystkim ograniczyć wszystkie czynniki, które mogą do takich objawów doprowadzać + może cos na oczyszczanie wątroby zacząć stosować

jurka 17.05.2019r.

a ból watroby to zawsze musi być jakaś choroba czy może się tak zdarzyć że to po prostu jakieś przeciążenie albo coś w tym stylu i samo przejdzie?

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej