Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?

Fot: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Dokuczliwy ból stopy często jest skutkiem przebytego urazu i może utrzymywać się nawet po jego wyleczeniu (nerwobóle). Zdarza się jednak, że świadczy o poważniejszych zmianach chorobowych, często w obrębie kości piętowej np. ostroga piętowa czy metatarsalgia, czyli zespół bólowy okolicy palca.

Stopa jest odpowiedzialna za utrzymanie całego ciężaru ciała i przemieszczanie się. Zdarza się, że ból odczuwany w jej obrębie nie ma miejscowego charakteru, ale jest objawem schorzenia ogólnoustrojowego lub dysfunkcji któregoś z narządów.

Zobacz także: Jak noszenie szpilek wpływa na nasze zdrowie? Źródło: 36,6.

Ból pod stopą podczas chodzenia – możliwe przyczyny

Ból pod stopą utrudnia jej poprawne funkcjonowanie nie tylko podczas ruchu, ale często zaburza również możliwość podparcia i dźwigania ciężaru w pozycji statycznej. Sama stopa jest niezmiernie skomplikowaną częścią ludzkiego ciała. Jej układ kostny składa się z 26 różnych elementów, co oznacza, że w obu stopach znajduje się 1/4 wszystkich kości w organizmie człowieka. Składa się ze stępu, śródstopia i palców. Stosuje się również rozróżnienie na stronę grzbietową i podeszwową stopy.

Większość odczuwanych dolegliwości zlokalizowanych jest po stronie podeszwowej. Cierpiące na nie osoby określają je jako ból pod stopą, który nasila się podczas chodzenia. Wymaga on konsultacji ortopedycznej. Jeśli nie jest związany z przebytym urazem, może być wynikiem:

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6

  • zapalenia rozcięgna podeszwowego – schorzenie nazywane często ostrogą piętową (charakterystycznym objawem jest silny ból zlokalizowany w okolicach pięty, którego przyczyną jest narośl kostna – osteofit); w rzeczywistości są to dwa różne schorzenia i przewlekłe zapalenie ścięgna może prowadzić do powstawania ostrogi piętowej na skutek odkładania się złogów wapniowych; w niektórych przypadkach objawy bólowe daje samo zapalenie ścięgna podeszwowego, a na obrazie rentgenowskim nie widać narośli;
  • przeciążenia aparatu ruchu;
  • palucha koślawego lub palucha sztywnego (paluch koślawy tzw. halluks to częste zniekształcenie palca, które występuje głównie u kobiet; paluch sztywny jest chorobą stawu śródstopno-paliczkowego i objawia się sztywnością palca);
  • płaskostopia poprzecznego, które może prowadzić do przeciążenia stopy;
  • stopy wydrążonej (deformacji stopy);
  • odcisków (tzw. modzele);
  • nerwiaka Mortona (ucisk nerwów przez więzadło poprzeczne);
  • grzybicy;
  • chorób układowych np. reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, choroby zwyrodnieniowej;
  • neuropatii np. na skutek niedoborów witaminy B lub niewydolności nerek;
  • rwy kulszowej (dolegliwość osób z przepukliną lędźwiowego odcinka kręgosłupa, w której może dojść do ucisku korzeni nerwowych).

Ból stopy po zewnętrznej części – nadwyrężenie aparatu ruchu

Zobacz film: Ziołowa kąpiel na zmęczone stopy. Źródło: Klinika Urody.

Ból odczuwany po zewnętrznej części stopy najczęściej pojawia się na skutek przeciążenia, nadwyrężenia lub stłuczenia aparatu ruchu. Utrzymuje się do czasu wygaśnięcia stanu zapalnego. Dolegliwości mogą pojawić się na skutek urazu, wysiłku fizycznego lub np. po całym dniu spędzonym w niewygodnym obuwiu, zwłaszcza jeżeli but uciska zewnętrzną część stopy (oprócz bólu mogą pojawić się otarcia i pęcherze).

Na zewnętrznej części stopy odczuwane są też dolegliwości związane z uciskiem na nerwy. Ból i drętwienie spowodowane np. rwą kulszową czy tzw. wypadnięciem dysku promieniują aż do stopy i mogą być odczuwane po wewnętrznej jej części. Uczucie ciężkości nóg i towarzysząca im opuchlizna (zwłaszcza kostek), może być objawem przewlekłej niewydolności żylnej – tzw. żylaków.

Zobacz film: Wkładki do butów - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: 36,6

Sposób na bolące stopy

Ból odczuwany pod stopą, po jej zewnętrznej części lub z boku wymaga dokładniejszej diagnostyki. W przypadku urazu lub stanu zapalnego na skutek nadwyrężenia wystarczy stosowanie doustnych lub miejscowych leków przeciwzapalnych i maści. Jeśli ból jest następstwem choroby zwyrodnieniowej lub zmian kostnych (jak w przypadku ostrogi piętowej), leczenie polega na zlikwidowaniu bólu. Dobrze sprawdza się rehabilitacja prowadzona pod kontrolą specjalisty, a także laseroterapia, fala uderzeniowa czy krioterapia. Przed rozpoczęciem odpowiedniej terapii łagodzącej ból, należy przede wszystkim wyleczyć jego przyczynę.

Każda deformacja stóp czy wada postawy wymaga uzupełnienia terapii noszeniem odpowiednio dobranego obuwia i wkładek ortopedycznych, które odciążają miejsca zmienione chorobowo lub całość aparatu ruchu. Wskazane są też ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stopy, które można wykonywać w gabinecie rehabilitacyjnym lub w domu.

W przypadku bolesnych odcisków czy grzybicy należy wyeliminować przyczynę przez stosowanie odpowiedniej profilaktyki: wygodne buty, dbałość o higienę stóp, wkładki zapobiegające obtarciom i płyny oraz spraye antygrzybicze. W postępowaniu doraźnym zaleca się stosowanie maści i kremów wskazanych przez lekarza. Żadnej metody leczenia nie można wdrażać bez wcześniejszego kontaktu ze specjalistą.

Zobacz film: Jak wybierać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.04.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej