Natężenie bólu po usunięciu zęba jest bardzo indywidualne dla każdego pacjenta. Nie można tego generalizować. Proces gojenia może przebiegać prawie bez bólu w przypadku mało skomplikowanych i krótkich zabiegów usunięcia zęba. Odwrotnie jest w przypadku skomplikowanych zabiegów, tak zwanych dłutowań, kiedy to można się spodziewać silnych i długo utrzymujących się dolegliwości bólowych. Ma to bezpośredni związek ze znacznym naruszeniem ciągłości tkanek miękkich i kości podczas długiego zabiegu.
Na przebieg gojenia rany poekstrakcyjnej wpływ ma również zaopatrzenie zębodołu przez lekarza dentystę. Chodzi o zabezpieczenie skrzepu krwi za pomocą materiałów do tego dedykowanych oraz zbliżenia brzegów rany za pomocą szwów. Utrzymanie skrzepu krwi w zębodole a tym samym zapoczątkowanie procesu gojenia jest kluczowe, również dla ustępowania dolegliwości bólowych - mówi lek. stom. Anna Lewczuk-Wesołowska, Medicover Stomatologia Inflancka.
Żeby utrzymać skrzep należy stosować się do zaleceń wydanych przez lekarza po zabiegu. Dotyczą one półpłynnej, chłodnej diety przez 2-3 dni lub dłużej, unikania pokarmów mogących podrażnić ranę (ostre przyprawy) oraz zawierających małe ziarna mogące bezpośrednio umiejscowić się w zębodole.
Higiena po usunięcia zęba
Staranna higiena - normalne mycie pozostałych zębów ma również wpływ na przebieg gojenia. W jamie ustnej należy zachować czystość. Do czasu wygojenia rany zaleca się stosować do sąsiednich zębów miękkie manualne szczoteczki, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje na co dzień szczoteczki elektryczne bądź soniczne. Kolejne zalecenia dotyczą przyjmowania leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz antybiotykoterapii. O tym zawsze decyduje lekarz wykonujący zabieg, na podstawie stopnia skomplikowania przeprowadzonego zabiegu oraz stanu wyjściowego, powodu z którego ząb został usunięty.
Przez co najmniej 24 godziny od usunięcia zęba nie należy palić tytoniu, spożywać alkoholu. Intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany przez 7 dni - dodaje specjalistka.
Jak odbudować zniszczone zęby? Dowiesz się tego z filmu:
Ból po usunięcia zęba
Według definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu ból jest to nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie spowodowane uszkodzeniem tkanek lub potencjalnie do niego prowadzące. Ból poekstrakcyjny, czyli ból po usunięciu zęba to najczęstszy, ale nie jedyny przykry objaw. Nierzadko towarzyszy mu obrzęk i tkliwość uciskowa a nawet podwyższenie temperatury ciała. W konsekwencji może nastąpić zaburzenie procesu transportu tlenu do tkanek, zaopatrzenia je w substancje odżywcze, dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego.
Utrzymujące się bardzo silne dolegliwości po usunięciu zęba mogą oznaczać tzw. suchy zębodół. Zębodół nie zawiera skrzepu i jest wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Powodem braku skrzepu krwi w zębodole może być jego wypłukanie przez samego pacjenta w warunkach domowych. Intensywne, częste płukanie jamy ustnej jest wyjątkowo niewskazane. Jamę ustną można bardzo delikatnie przepłukiwać, dla bezpieczeństwa dopiero od 3. doby po zabiegu. Należy to robić ostrożnie. Suchy zębodół to jest wyjątkowo męczące i przykre dla chorego. Przy suchym zębodole typowe objawy stanowią bardzo silny i ostry ból, który promieniuje do ucha i skroni, oraz duża wrażliwość rany na dotyk. Proces chorobowy rozwija się w ciągu 1–3 dni po zabiegu. Rozwija się przeważnie w żuchwie oraz po ekstrakcji zębów przedtrzonowych i trzonowców. Leczenie suchego zębodołu polega na mechanicznym usunięciu resztek rozpadłego skrzepu poprzez jego przepłukanie. Następnie są aplikowane wkładki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Metody te pozwalają na zlikwidowanie bólu w ciągu 7-14 dni.
Jak wygląda zakładanie implantów? Dowiesz się tego z filmu:
Co stosować na ból po usunięciu zęba?
Dolegliwości z reguły ustępują samoczynnie po okresie 7-14 dni, w miarę postępu gojenia się rany. Jeśli są uciążliwe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, pomocne będą ogólnodostępny leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zazwyczaj pacjenci sięgają po sprawdzone przez siebie wcześniej leki, które wcześniej uśmierzały u nich wczesnej np. ból głowy. Należy unikać preparatów z kwasem acetylosalicylowym, mają one działanie rozrzedzające krew, przyjmowane często mogą powodować krwawienie z zębodołu. Niekiedy konieczne jest ponowne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.
Lekarz wykona kontrolę gojenia zębodołu i w razie potrzeby zadecyduje o dodatkowym leczeniu farmakologicznym i zaleci skuteczniejsze leki przeciwbólowe dostępne na receptę. W aptece można nabyć specjalny żel antyseptyczny, który nakłada się na okolicę zębodołu -lek. stom. Anna Lewczuk-Wesołowska, Medicover Stomatologia Inflancka.
Em 15.06.2020r.
Czy jak nie ma obrzęku i rana po usunięciu ósemki dolnej z kości została zszyta. Czy mógł wystąpić suchy zębodół?niepokoi mnie ból rwący i promieniujący do okolicznych zębów. 5 dni po zabiegu.
Ev 02.06.2020r.
Czy ktoś z komentujących wczesniej, czytał dokładnie artykuł? Delikatnie płukać można dopiero w 3 dobie po wyrwaniu zęba i nie jest napisane że od razu.
adas 21.09.2019r.
ten artykuł jest niebezpieczny! płukanie po wyrwaniu? nie wolno co najmniej 24 godziny. druga sprawa - od usmierzania bólu są srodki przeciwbólowe anie antyseptyczne - co może dać szałwia jak ktoś ma zaszyte dziąsło i boli kość? czy ten artykuł pisał kompletny dyletant?
Anna 29.08.2019r.
Niestety, ale sama cierpię po sugerowanym tutaj płukaniu płynami i ziołami. Takie zalecenia miałam od chirurga szczękowego... wypłukałam obydwa skrzepy (usuwałem dolną i górną ósemkę)
Okazało się, że jest to suchy zębodół. Nie paliłam, dbałam o higienę, nie przemeczalam się, jadłam kleiki drugą stroną. Po konsultacji w 4 dniu po zabiegu dowiedziałam się od innej Pani dr,( chirurg jest tylko raz w tyg.) że nie wolno płukać tylko stosować Elugel. I to tylko 2 razy dziennie rano i wieczorem, zresztą nie bezpośrednio na ranę od samego początku.
Dlatego przestrzegam przed płukaniem.
Pozdrawiam
Anna 25.07.2019r.
Ale bzdety! Jak będziecie płukać zaraz po wyrwaniu zęba to usuniecie skrzep i na bank będzie suchy zębodół i dopiero wtedy będzie problem i gryzienie ścian z bólu! Dawniej tak było, że po usunięciu zęba, w gabinecie podawali wodę do płukania.. Teraz dostaje się gazik i przygryza się go do 30 minut. Po 2-3 dniach można płukać szałwią lub innym preparatem, aby złagodzić ból i zniwelować dyskomfort oraz opuchliznę.
Redakcja serwisu 19.11.2018r.
Jeżeli po ekstrakcji zęba miejsce jest przygotowywane pod implantację i wprowadzany jest materiał kościotwórczy, to oczywiście nie można płukać jamy ustnej. Natomiast w innym przypadku zabieg jest jak najbardziej wskazany. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka wniknięcia bakterii.
To o czym pisze komentujący, czyli suchy zębodół, to poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu. Powstaje ono przede wszystkim na skutek mechanicznego uszkodzenia powstającego skrzepu, zalegania w miejscu ekstrakcji mas tkankowych czy ciał obcych, złej higieny jamy ustnej czy palenia papierosów. Płukanie jamy ustnej jest więc formą profilaktyki zakażenia, ponieważ pozwala w delikatny sposób oczyścić okolicę poekstrakcyjną. Oczywiście zbyt intensywne płukanie może się również przyczynić do takiego uszkodzenia, jednak chodzi tu o nieprawidłowe wykonywanie tej procedury.
Kasica 24.10.2018r.
Jak można pisać takie bzdury, żeby po estrakcji pluskać jamę ustną, przecież to pierwszy krok do wypadnięcia skrzepa i suchego zębodołu