Ból nadgarstka przy zginaniu lub w ciąży – przyczyny i leczenie

Fot: thodonal / fotolia.com

Ból nadgarstka często wiąże się z przeciążeniami wynikającymi z pracy lub nadmiernej aktywności fizycznej. Jednak może być również wynikiem chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa, oraz urazów. Występuje także w ciąży i jest związany z zespołem cieśni nadgarstka.

W wielu przypadkach ból w nadgarstku nie wymaga leczenia specjalistycznego, a tylko zachowawczego. Zimne okłady, leki przeciwbólowe i nieprzeciążanie go pomagają mu się zregenerować. Jeśli jednak ból jest regularny i długotrwały, nie można go bagatelizować i należy udać się do specjalisty.

Jakie przyczyny ma ból w nadgarstku?

Ból nadgarstka jest nieswoistym objawem i można przypisać go wielu stanom chorobowym. Jednym z nich jest zespół cieśni nadgarstka. W jego kanale znajduje się nerw, którego ucisk może wywoływać ból. Jeśli jest uciskany regularnie, prowadzi to nie tylko do bólu, ale również zaburzeń ukrwienia, co powoduje: mrowienie, obrzęk oraz zaburzenia w funkcjonowaniu nadgarstka. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia może dojść nawet do jego całkowitego unieruchomienia. Co ciekawe ból nadgarstka pojawia się także w ciąży – jest to schorzenie często pojawiające się u ciężarnych. Inną przyczyną takich dolegliwości jest zespół kanału Guyona, który z kolei dotyczy ucisku nerwu łokciowego

Oprócz bólu występują wtedy także zaburzenia funkcji nadgarstka oraz zaburzenia czucia. Ponadto wyróżnia się zespół Sudecka, który oprócz bólem i zaburzeniem czucia objawia się nadmierną potliwością, kruchymi paznokciami i odwapnieniem kości. Inną przyczyną bólu w nadgarstku może być choroba De Quervaina, która jest zapaleniem pochewki ścięgnistej wynikającej z regularnego wykonywania ruchów w pracy lub podczas uprawiania aktywności fizycznej. Ból nierzadko promieniuje do przedramienia.

Silny ból nadgarstka, kciuka, dłoni i stawów – z czego jeszcze wynika?

Silny ból nadgarstka może dotyczyć wielu schorzeń, które związane są także z dolegliwościami kciuka, dłoni i stawów. Warto podkreślić, że ból może być wynikiem zwykłych przeciążeń i nie wymaga wizyty u specjalisty. Zdarza się to głównie osobom długo piszącym na klawiaturze bądź wykonującym regularnie prace manualne. Silny ból tej części kończyny górnej wiąże się także ze zmianami zwyrodnieniowymi. Osoby borykające się z chorobą zwyrodnieniową muszą liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu chrząstka niszczy się, co prowadzi do powstania narośli kostnych, a w konsekwencji ograniczenia ruchomości w stawach. Pogrubienie nadgarstka prowadzi do bólu, a także zmniejszenia funkcjonalności ruchów. 

Początkowo jest on obecny tylko podczas wykonywania ruchów (nasila się pod koniec dnia), jednak z czasem dolegliwość występuje także w spoczynku. Z postępowaniem choroby stawy zaczynają trzeszczeć. Zwyrodnienie stawów, czyli osteoartoza, występuje około 40–60 roku życia. Ból lewego nadgarstka i dłoni może być również wynikiem choroby reumatycznej (inaczej reumatoidalnego zapalenia stawów – RZS). Najczęściej dotyka ona kobiety i związana jest także z przewlekłym stanem zapalnym prowadzącym do zaniku ruchomości stawów. W tej chorobie także występują zmiany zwyrodnieniowe, obrzęk stawów, osłabienie i sztywność stawów (szczególnie rano).

Urazy, czyli ból nadgarstka na przykład po upadku

Ból nadgarstka może wynikać również z urazów. Najczęściej pojawia się na skutek złamania, które wiąże się z silnym bólem podczas poruszania, krwiakiem i obrzękiem. U osób, u których doszło do tego rodzaju złamania, związane jest to z pogrubieniem nadgarstka, deformacją jego kształtu oraz ograniczeniem ruchów. Innym urazem jest zwichnięcie stawu. Ten stan także objawia się obrzękiem, krwiakiem i trudnością w poruszaniu. Kolejną przyczyną może być skręcenie, które oprócz powyższych objawów charakteryzuje się także ociepleniem okolicy urazu. Do najlżejszych urazów zalicza się naciągnięcie i nadwyrężenie nadgarstka. Te urazy powodują najmniejszy ból, który występuje głównie podczas wykonywania nim ruchów. Można przeciążyć nadgarstek np. nosząc ciężary, poprzez nienaturalne ułożenie dłoni na klawiaturze lub nadmierną aktywność fizyczną (tenis, golf itp.).

Ból nadgarstka – leczenie

Jeśli ból nadgarstka wynika z przeciążenia, stosuje się leczenie zachowawcze. Specjalista najczęściej zaleca unikanie forsowania nadgarstka. Skuteczne okazuje się także jego czasowe unieruchomienie, które umożliwia szybszą regenerację. Ponadto zmniejszenie bólu przyniesie stosowanie zimnych okładów. Jeśli ból jest silny, warto przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W poważniejszych schorzeniach powodujących ból nadgarstka leczenie oparte jest także na zabiegach fizykoterapeutycznych. Nierzadko stosuje się ortezy i taping. W niektórych przypadkach poważne schorzenia wywołujące ból w nadgarstku wymagają leczenia operacyjnego.

Zobacz film: Rola witaminy D w naszym organizmie. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Bibliografia:

1. Rehabilitacja w stanach zapalnych w obrębie nadgarstka i ręki

2. Z. Bartkowiak, Zastosowanie wybranych metod fizjoterapeutycznych w usprawnianiu pacjentów z zespołem kanału nadgarstka

3. Zespół cieśni kanału nadgarstka

4. M. Gniadek, M. Trybus, Zespół kanału nadgarstka - etiologia i leczenie

5. A. Żyluk, J. Strychar, Wyniki leczenie zespołu kanału nadgarstka - przegląd piśmiennictwa

Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej