Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Fot: ThamKC / stock.adobe.com

Ból kolana podczas zginania to bardzo często sygnał, że staw kolanowy jest przeciążony i wymaga konsultacji lekarskiej. Może występować także po urazie lub wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe i choroby rzepki.

Staw kolanowy ze względu na pełnione funkcje jest narażony na częste urazy i przeciążenia. Ma także skomplikowaną budowę anatomiczną, co dodatkowo przyczynia się do występowania dużego ryzyka urazów mechanicznych, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie lub z nadwagą. Ból kolana przy zginaniu może świadczyć o niegroźnym urazie, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także o poważnych schorzeniach wymagających interwencji ortopedy lub chirurga.

Zobacz film: Osteopatia - co to jest i czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Ból kolana przy zginaniu – najczęstsze przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kolana podczas zginania ortopedzi wymieniają:

  • stłuczenie kolana,
  • zwichnięcie kolana,
  • skręcenie stawu kolanowego,
  • złamanie stawu kolanowego,
  • uraz łąkotki,
  • naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie mięśnia znajdującego się w okolicach kolan,
  • zmiany zwyrodnieniowe (choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – gonartroza),
  • chondromalację rzepki (rozmiękanie chrząstki stawowej pokrywającej rzepkę),
  • torbiel podkolanową Bakera,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • infekcje bakteryjne,
  • boreliozę.

Z wymienionych przyczyn najczęstszym powodem uporczywego bólu kolana przy zginaniu są różnego rodzaju urazy kolana. Mogą one powodować spory dyskomfort oraz trudności w poruszaniu się. Urazom stawu kolanowego często towarzyszy ostry i bardzo silny ból kolana, obrzęk oraz ocieplenie w okolicy urazu, ograniczona ruchomość stawu, zasinienie, mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia, zniekształcenie i zablokowanie ruchów w stawie. Jeśli występuje chociaż jeden z wymienionych objawów, należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczone urazy kolana mogą się pogłębiać i prowadzić do bardzo poważnych schorzeń wymagających chirurgicznych interwencji.

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN,Co za tydzień

Ból kolana przy zginaniu po urazach stawu, łąkotki oraz mięśni

W zależności od stopnia uszkodzenia stawu kolanowego w wyniku urazu można wymienić sporą grupę objawów towarzyszących bólowi kolana przy zginaniu. Są to m.in. stan zapalny kolana, wysięk ze stawu, ocieplenie i obrzęk stawu, bolesna ruchomość, słyszalne trzeszczenie lub tarcie w kolanie, przykurcze lub zaniki mięśni, brak ruchomości rzepki, niestabilność stawu (specyficzne „uciekanie” stawu), a także niemożność obciążenia kończyny, w której dokonał się uraz stawu kolanowego. Ból kolana podczas zginania w efekcie urazu jest często opisywany jako głęboki i narastający, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie – wchodzenie i schodzenie po schodach, aktywność fizyczną, kucanie, klęczenie.

Uraz łąkotki przydarza się najczęściej osobom młodym uprawiającym sport. Objawia się słyszalnym trzaskiem w momencie urazu łąkotki oraz odczuciem całkowitego zablokowania stawu. Uraz łąkotki niesie ze sobą także obrzęk i wysięk do stawu kolanowego, uczucie uciekania kolana oraz silny ból przy zginaniu kolana. Ostatni objaw może wywoływać także uszkodzenie mięśni polegające m.in. na zerwaniu ścięgna danego mięśnia (dwugłowego uda, półbłoniastego, półścięgnistego), upośledzającruch w stawie kolanowym. Wraz z nim dochodzi do zasinień i obrzęków w miejscu urazu. Wymienione przyczyny wywołujące ból w kolanie przy zginaniu wymagają możliwie jak najszybszej interwencji lekarza. Dopiero po przeprowadzeniu badań diagnostycznych (badanie ultrasonografem (USG) stawu kolanowego, rezonans magnetyczny (RM) kolana, tomografia komputerowa (TK) kolana) możliwe jest określenie urazu wywołującego ból kolana przy zginaniu i wyznaczenie właściwego leczenia. Terapia stawu kolanowego po uszkodzeniach w większości przypadków opiera się na fizykoterapii, farmakoterapii i często długiej rehabilitacji kolana.

Zmiany zwyrodnieniowe wywołujące ból kolana przy zginaniu

Do zmian zwyrodnieniowych wywołujących ból kolana przy zginaniu dochodzi najczęściej u osób starszych oraz otyłych. Jednym z powszechniejszych schorzeń, wywołujących ból po wewnętrznej i zewnętrznej stronie kolana i towarzyszące mu tzw. ,,chrupanie stawu kolanowego’’ jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Efektem schorzenia są specyficzne narośle kostne na powierzchniach stawowych, spowodowane utratą chrząstki. Narośle z czasem ocierają się o siebie i wywołują silny ból wraz z wymienionym objawem. W przebiegu gonartrozy pojawia się także sztywność stawu oraz osłabienie rzepki.

Kolejną zmianą zwyrodnieniową wywołującą ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu może być torbiel Bakera. Jest to schorzenie objawiające się miękkim, wypełnionym płynem guzkiem w dole podkolanowym. Guzek powstaje w wyniku nadmiernej produkcji płynu stawowego poprzez uszkodzenie torebki stawowej, lub przez przeciążenie i zapalenie kaletek maziowych. Ból przy zginaniu nasila się podczas chodzenia, zauważalne są także obrzęki kończyny, zaczerwienie oraz ocieplenie skóry w okolicach kolana.

Leczenie bólu kolana przy zginaniu

Aby złagodzić ból kolana przy zginaniu przed wizytą u lekarza, należy unikać przeciążenia bolesnego stawu kolanowego, stosować okłady z lodem, a także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie po konsultacji z lekarzem może opierać się na zabiegach fizjoterapeutycznych, rehabilitacji, kinesiotapingu, a niekiedy niezbędna jest nawet operacja.

Zobacz film: Operacja nogi z użyciem sztucznej kości. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej