Ból jajników po okresie – czego jest objawem?

Fot.: Viacheslav Iakobchuk / stock.adobe.com

Ból jajników po okresie nie jest uzasadniony fizjologicznie, dlatego może być związany z powstaniem stanów chorobowych. Jednak nie zawsze musi stanowić powód do obaw. Jeżeli towarzyszą mu pewne charakterystyczne objawy, może być symptomem zajścia w ciążę.

Ból jajników po okresie, w przeciwieństwie do tego przed okresem, nie wiąże się bezpośrednio z następstwem faz cyklu. Mogą powodować go choroby, takie jak endometrioza, torbiele jajników czy zapalenie przydatków i niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Przyczyny bólu jajników po okresie

Jajnik to parzysty narząd o owalnym kształcie, występującymi po dwóch stronach macicy. Wielkość jajnika dojrzałej kobiety może być różna, nie powinna jednak przekroczyć wymiarów 5x3 cm i masy 5–8 g. Zadaniem jajników jest uwalnianie w odpowiednim czasie cyklu kobiety komórek jajowych oraz wydzielanie hormonów płciowych. Paradoksalnie nie tylko żeńskich, ale w niewielkiej ilości także męskich. Jajowody przesuwają uwolnioną komórkę jajową (tzw. jajeczko) aż do jamy macicy. Proces ten jest możliwy, ponieważ występują tutaj skurcze błony mięśniowej ścian jajowodów, a błona śluzowa – konkretnie komórki nabłonka gruczołowego – produkuje wydzielinę, która w połączeniu z ruchem rzęsek wyścielających błonę pozwala jajeczku dostać się do macicy.

Ból w rzucie jajników jest częsty w czasie spodziewanej owulacji. Pierwsze dni cyklu miesiączkowego wiążą się z rekrutacją pęcherzyków jajnikowych. Po 14-24 godzinach po piku estradiolu i po 10 godzinach po szczycie wydzielania hormonu luteinotropowego, dochodzi do wystąpienia owulacji i uwolnienia komórki jajowej. W tym czasie część kobiet odczuwa ból w obrębie jajnika. Jeśli faza folikularna ulega skróceniu, kobieta może odczuwać ten ból niedługo po okresie. Inne przyczyny bólu odczuwanego w rzucie jajnika to ciąża, torbiel, zapalenie jajnika, lub inne zmiany patologiczne, które mogą zostać wykryte poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego (USG).

Jak działa układ rozrodczy kobiety? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ból jajników po okresie a ciąża

Jeżeli kobieta w swoim bieżącym cyklu już miesiączkowała, a mimo to w pewnym momencie pojawił się ból jajników, może on świadczyć o ciąży. Jest to naturalne i oznacza, że organizm kobiety dostosowuje się do zmian, jakie wewnątrz niego zachodzą.

Ból pojawiający się z jednej strony podbrzusza połączony z krwawieniem z dróg rodnych, który trwa tydzień albo dłużej i występuje do paru tygodni po ostatniej miesiączce, może wskazywać na ciążę jajowodową. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala w celu wykonania szeregu odpowiednich badań. Ciążę pozamaciczną, która definiowana jest jako zagnieżdżenie zarodka nie w ścianie macicy, a w jajniku lub jajowodzie, podobnie zwiastuje jednostronny ból podbrzusza i krwawienie z dróg rodnych w odstępie dwóch miesięcy po ostatniej miesiączce.

W pierwszym trymestrze ciąży istnieje możliwość wystąpienia bólu podbrzusza, na który składają się bolesne skurcze w regularnych odstępach. Może to być oznaką odklejenia się łożyska. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem, ponieważ ten stan jest niebezpieczny dla rozwoju płodu. Bóle charakteryzowane jako kłujące, które występują wraz z silnym krwawieniem z dróg rodnych w czasie ciąży mogą być symptomem poronienia.

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Ból jajników po okresie objawem zapalenia przydatków

Zapaleniem przydatków określa się zapalenie narządów miednicy mniejszej, czyli jajników i jajowodów. Może to być np. ropień jajnika, kiedy na skutek stanu zapalnego w jajniku gromadzi się ropa, wodniak jajowodu – w tym przypadku płyn gromadzi się między ścianami jajowodu zlepionymi w wyniku stanu zapalnego, a także ropniak jajowodu – zakażeniu wtórnemu ulega płyn wypełniający wodniak i powstaje ropa.

Ryzyko zachorowania na zapalenie przydatków jest większe w przypadku kobiet współżyjących bez zabezpieczenia z dużą liczbą partnerów, po poronieniu, w okresie połogu oraz po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy i przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej.

Zapalenie przydatków występuję najczęściej w efekcie zakażenia mieszanego – kilkoma typami patogenów, w tym bakterii rozlokowanych w przewodzie pokarmowym i drogach rodnych (np. Escherichia coli) oraz mikroorganizmów przenoszonych drogą płciową (np. Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis). Zakażenie powstaje, kiedy bakterie wędrują do przydatków przez układ krwionośny z pochwy lub szyjki macicy, a czasami z innych organów, np. migdałków, zębów czy zatok. Czasami infekcja rozprzestrzenia się z otrzewnej bądź jelit.

Ból jajników po okresie spowodowany torbielami

Na początku torbiele zwykle nie dają szczególnych objawów. Kiedy rozrastają się do dużych rozmiarów, powodują ból jajników, uczucie parcia na pęcherz i zaburzenia miesiączkowania – w tym także plamienia między miesiączkami. Na powstawanie torbieli narażone są zwłaszcza kobiety w okresie rozrodczym.

Torbiele występują, kiedy w obrębie jajnika powstanie narośl, którą wypełnia płyn surowiczy, krew, a czasami także lita tkanka. Ich wykrycie możliwe jest podczas badania ginekologicznego.

Na skutek pojawienia się torbieli może dojść do zaciśnięcia naczyń krwionośnych i wstrzymania dopływu krwi do jajnika, a w konsekwencji – skrętu torbieli. Objawia się to nagłym bólem w dole brzucha przypominającym kolkę, któremu towarzyszą mdłości i wymioty, a niekiedy także omdlenia.

Endometrioza, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6.

Ból lewego i prawego jajnika po okresie a endometrioza

Endometrioza jest stanem, w którym błona śluzowa macicy jest obecna również poza jamą macicy np. w jajnikach. Endometrioza jest przyczyną zespołów bólowych miednicy mniejszej. Głównym objawem endometriozy jest właśnie ból, występujący cyklicznie. Zaczyna się przed wystąpieniem krwawień miesiączkowych, a kończy po ustaniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet zdarza się, że ból utrzymuje się dłużej, jeszcze przez kilka dni po okresie. Endometrioza może być początkowo mylnie rozpoznana jako zapalenie przydatków, szczególnie jeśli są to niewielkie ogniska mało inwazyjne.


Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 15.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej